NIKOLIĆ ZA BBC: Srbija je plodno tlo za investicije
BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je danas da je Srbija plodno tle za investitore, ali da bi sada, za razliku od ranijeg perioda kada se uglavnom investiralo u infrastrukturu, trebalo promeniti vrstu investicija.
"Mislim da vrsta investicija mora da se promeni i da dominiraju investicije u novi proizvod, a ne investicije u infrastrukturu, i to je ono o čemu intenzivno razgovaramo s partnerima koji imaju novaca i žele da investiraju", rekao je Nikolić u intervjuu za britanski Bi-Bi-Si, koji ova stanica danas emituje.
On je rekao da srpske vlasti sada pokušavaju da ubede sve investitore da ulažu u gradnju objekata za proizvodnju zato što je, kako je rekao, iz više razloga veoma povoljno proizvesti u Srbiji i prodati robu iz Srbije na drugim tržištima koja za EU nisu bescarinska.Nikolić je podsetio da je do sada uglavnom investirano u infrastrukturu.
"Svi su se utrkivali da u Srbiji grade autoputeve, mostove, železnice... Naravno, to su veliki investitori iz Turske, Azerbejdžana, Kine, Ruske Federacije", rekao je Nikolić.
Evropski investitori su, kako je istakao, radili pravu stvar - oni su investirali u fabrike u kojima se proizvodilo za rusko tržište, koje je za Srbiju oslobođeno carine.
Nikolić je rekao da nije nezadovoljan prilivom stranih investicija i ocenio da je mnogo veća sigurnost i veće poverenje u Srbiju, posebno od razgovora sa MMF-om i priprema za sklapanje sporazuma s njim u februaru.
"Mora na drugim osnovama da Srbija bude tle za investicije i o tome postoji konačno potpuna saglasnost i između predsednika i vlade. Mi ćemo sigurno učiniti ove godine mnogo toga da usmerimo investicije, da usmerimo i, ako bude i zaduživanja po osnovu kredita, u novi proizvod, u ono što će najbrže moći da vrati", rekao je on.
Inače, upozorio je, ukoliko ne obezbedimo investiranje u novo zapošljavanje, onda se suočavamo s velikim problemom da dođemo u situaciju u kojoj je bila Hrvatska pre nekoliko godina - da je potrošila sav novac na infrastrukturu, a da su ljudi ostali nezaposleni.
"Druga opcija, a možda i prva, je poljoprivreda", ukazao je predsednik Srbije i dodao da je naša zemlja zapostavila svoju poljoprivredu, na uštrb industrijalizacije, još od kraja Drugog svetskog rata naovamo.
"Mi smo uz negativnu stopu nataliteta gubili stanovništvo na selu, opterećivali gradove, uglavnom Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac, novim naseljavanjem, a sela su ostajala prazna", podsetio je on."Srbija ima zdravu zemlju, vodu, vazduh, može da proizvodi ogormne količine hrane i država će na tome morati da radi mnogo više nego do sada", istakao je Nikolić.Upitan šta misli o sudbini mnogih državnih preduzeća u Srbiji, Nikolić je odgovorio da Srbija ima vise problema koje je stvorila sebi u poslednjih 15-ak godina.
Srbija je, kako je rekao, iz industrijske zemlje koja je bila otperećena problemima, iz zemlje u kojoj je dominiralo državno i društveno vlasništvo, odjednom prešla u zemlju liberalnog kapitalizma sa dominantnim prviatnim vlasništvom, specijalno nad svojom industrijom.
"To je rađeno jako loše i na kriminalni način, ponekad zato da prestane proizvodnja, zato što onaj ko je kupovao nije bio zainteresovan da proizvodi u Srbiji. Ponekad je kupovao samo zato što je bilo poslovnog prostora ili zemlje koja je bila zahvaćena objektima industrije i mi smo ostali bez ogormnog broja radnih mesta, a mnoga preduzeća su ostala u fazi restrukturiranja, gde su ili bile poništavane privatizacije zbog kriminala ili niko nije bio zainteresovan", rekao je Nikolić.Kako je dodao, Srbija ima i preduzeća koja su državna i u kojima država obezbeđuje izvesna primanja za one koji su zaposleni ili, tobož, fiktivno zaposleni pošto uopšte ne dolaze na posao.
"Istovremeno, imamo i mnogo preduzeća koja su državni monopolisti, a koja moraju da se prepuste tržišnoj utakmici u kojoj nisu dostojni partneri za takvu utakmicu", ukazao je Nikolić.
Takođe, srpski seljak je prepušten tržišnoj utakmici sa poljoprivrednicima iz EU koji imaju mnogo više pogodnosti od svoje države nego što mi možemo da damo svojima, dodao je on.
"Mi imamo jednu opštu krizu u kojoj smo najpre morali da uskladimo svoja izdvajanja iz budžeta sa onim što u budžetu možemo da prihodujemo. Sve dosadašnje vlade su računale koliko mogu da se zaduže u periodu dok im traje mandat, da obezbede građanima primanja koja su imali do tada, čak i da povećaju penzije iako nije bilo novog proizvoda u dovoljnoj meri, ali zato su računali da mogu da budu popularni i da ostanu na vlasti", rekao je Nikolić.
"Možda smo i mi mogli bar još jedan mandat da na taj način vladamo Srbijom, ali naš dogovor je bio da mi reformišemo Srbiju i svesni smo toga da oni koji reformišu i koji uskrate deo privilegija za koje nema i nikada nije ni bilo dovoljno novaca, da mogu da budu nepopularni i da mogu čak i da izgube sledeće izbore", istakao je on.Ali Srbiju je neko trebalo da otrezni, da joj kaže istinu, i mislim da je to najbolje sada kada je Srpska napredna stranka toliko jaka da ne strahuje za podršku u parlamentu, da vlada pomoću istine, dodao je Nikolić." A građani Srbije će videti da li je to za njih prihvatljivo ili nije ..... Mi smo morali ili ovaj potez da povučemo, ili da kažemo da Srbija više ne može da ispunjava dalje svoje obaveze", naglasio je predsednik Srbije.
Nikolić je rekao da misli da je ova godina, ukoliko se ne dese neki veliki svetski poremećaji kakva je bila svetska i finansijska kriza, možda i poslednja godina u kojoj će građani Srbije strahovati da li će iduće godine da žive lošije nego prethodne.
(Tanjug/BBC)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)