Najnoviji povod za cirkus u srpskom parlamentu bila je rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Vojsci Srbije, koju su obeležile svađe Bečića s opozicijom, pre svih s poslanikom DS Draganom Šutanovcem

Vrati se, Majo, sve ti je oprošteno“, govorili su juče poslanici opozicije po holovima parlamenta, ogorčeni na ponašanje predsedavajućeg Igora Bečića.

Kako kažu, Narodna skupština nije imala goreg, bahatijeg i nesposobnijeg predsedavajućeg još od devedesetih godina i socijaliste Dragana Tomića.

Najnoviji povod za cirkus u srpskom parlamentu bila je rasprava o izmenama Zakona o odbrani i Vojsci Srbije, koju su obeležile svađe Bečića s opozicijom, pre svih s poslanikom DS Draganom Šutanovcem.

Najgore od svega ispalo je da je uzavrela debata Bečića i Šutanovca bila potpuno nepotrebna. Nakon što je ministar odbrane Bratislav Gašić izneo poslanicima novine u vezi sa Vojskom i pomenuo između ostalog i bivšeg ministra Šutanovca, usledio je pravi haos, o kojem je Šutanovac uredno „izveštavao javnost“ na Tviteru. Između ostalog, ovaj poslanik demokrata je objavio stenogram svoje rasprave sa predsedavajućim, koji ga je, zaista skandalozno, opomenuo zbog 20 podnetih amandmana.

Bečićevi incidenti

Igor Bečić je sa mesta predsedavajućeg Skupštine Srbije poslednjih meseci više puta naterao poslanike opozicije da izgube živce.

Bečić je, po oceni opozicije, dozvolio premijeru Vučiću i ostalima iz SNS da ih vređaju. Zoranu Živkoviću je rekao da „svojim uličarskim rečnikom nije zaslužio da dobije reč”, na šta mu je ovaj uzvratio „stoko”.

Uporno je odbijao da Draganu Šutanovcu dozvoli da pročita amandman i isključio mu mikrofon.Bečić je potom neočekivano uključio mikrofon Šutanovcu, pa se čulo da mu je poslanik DS rekao „đubre”.

Pre nedelju dana, iz stranke Borisa Tadića su se više puta žalili da im Bečić tokom debate o Zakonu o javnom beležništvu nije davao reč i da namerno provocira incidente u parlamentu.

„Pogledajte kako izgleda skupštinski teror predsedavajućeg Bečića i zašto mi je izrekao opomenu”, napisao je Šutanovac.

Ukratko, poslanik DS je zatražio repliku jer ga je ministar Gašić spominjao imenom, dok je šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić spominjao DS.

- Ja vas molim, pošto izgleda niste svesni, mi imamo preko 20 amandmana, to može da traje unedogled ako budete ovako vodili sednicu i da bude u skladu sa Poslovnikom - rekao je Šutanovac.

Bečić je ovo označio kao „pretnju“ blokadom rada parlamenta i izrekao mu zvaničnu opomenu. Međutim, na kraju ove neslavne balade, Šutanovac i Bečić su u pauzi zasedanja porazgovarali, pa je predsedavajući odlučio da ipak ne kazni opozicionog poslanika.

- Opomenu nisam izrekao zbog amandmana, jer su ih ranije podneli, već jer je poslanik Šutanovac zapretio da će govoriti i da će sednica trajati unedogled ako nastavim da je vodim na takav način. Tako sam to razumeo i smatrao sam da imam pravo da reagujem. Na pauzi smo pričali. Kako mi je objasnio, on nije hteo da preti, nego da je želeo samo više vremena da obrazloži svoje stavove. Onda sam povukao opomenu - kaže Bečić.


Duel Šutanovca i Gašića

Skupštinski Odbor za kontrolu službi bezbednosti danas će razmatrati primedbe zaštitnika građana Saše Jankovića na rad VBA povodom navoda o neovlašćenom prisluškivanju i slučaju prebijanja brata premijera Srbije Andreja Vučića.

Na istu temu juče se razvila polemika između Bratislava Gašića i Dragana Šutanovca.

Poslanik DS je za „slučaj VBA“ rekao da je velika afera, na šta mu je ministar odbrane uzvratio.

„Dok ste bili ministar odbrane kupljen je mobilni aparat za tajnu kontrolu telefonskih razgovora, a da VBA o tome nije imala pojma. Ko je onda hteo da prisluškuje građane Srbije? Ja ili vi?”- upitao je Gašić.

Šutanovac mu je na to odgovorio: „Ovo ne treba da bude naša rasprava o tome ko je bolji ministar, jer tu nema dileme.”

Kako je dodao, Dragan Šutanovac se u nastavku rasprave „uredno držao dnevnog reda i govorio kada dobije reč“.

Ovo nije prvi incident poslanika opozicije sa naprednjakom Igorom Bečićem. Predstavnici DS, Nove stranke i Tadićevih socijaldemokrata redovno imaju sukobe s njim, uglavnom jer im nije davao reč, dok je dopuštao članovima Vlade i poslanicima SNS da ih „bez cenzure“ kritikuju i prozivaju. Međutim, u tim okršajima i poslanici opozicije su često prelazili granice pristojnosti.

maja-gojkovic.jpg
Foto: Fonet

A Maja u Pragu

Predsednica Narodne skupštine Maja Gojković juče nije vodila sednicu jer je otišla u Prag povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta. Ona zajedno sa čelnim ljudima parlamenata iz 30 zemalja Evrope i iz Izraela učestvuje na konferenciji koju je organizovao predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc