Ambasador SAD i zvaničnici EU optimisti u vezi s dijalogom Beograda i Prištine o primeni Briselskog sporazuma

BEOGRAD - Pitanje imovine doći će na dnevni red pregovora Beograda i Prištine, ali kasnije, jer je, kako kaže ambasador SAD Majkl Kirbi, trenutno važnije razmatrati pravosuđe, telekomunikacije, osiguranje i status Zajednice srpskih opština.
- U ovom momentu je za Srbiju i njen put ka EU mnogo važnije da se završi s pitanjima koja su pokrenuta u aprilu 2013. i da se dogovoreno sprovede - kazao je Kirbi.

Napredak u dijalogu

Dodao je da je bolje završiti ono što je započeto nego počinjati razgovor o novim prioritetima. Kirbi je kazao i da je dobio mejl o napretku ostvarenom u dijalogu Beograda i Prištine, ali nije precizirao o kojoj oblasti se radi. On je rekao da je optimista u vezi s razgovorima u Briselu koje su juče započeli premijer Aleksandar Vučić i vicepremijer Ivica Dačić s jedne i Isa Mustafa, Hašim Tači i još nekoliko ministara s Kosova s druge strane, uz posredstvo visoke predstavnice EU Federike Mogerini.
aleksandar-vucic.jpg
Foto: Zorana Jevtić


I u EU se nadaju pozitivnom ishodu.
- Očekujemo da će premijeri Srbije Aleksandar Vučić i Kosova Isa Mustafa razgovarati o primeni dosadašnjih sporazuma i o tome kako dalje. Za nas je najvažnije da se sporazum primeni - rekla je uoči nastavka dijaloga portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Maja Kocijančič.

Prvo odvojeni sastanci

Inače, Mogerinijeva se najpre odvojeno sastala s Vučićem i Mustafom, a onda je usledio trilateralni sastanak.

Ministar privrede Željko Sertić poručio je da Vlada Srbije neće dozvoliti kosovskoj vladi da nijednim aktom naruši princip vlasništva nad imovinom.
- Pitanje imovine ne može da bude rešeno unilateralnim stavom nekog pojedinca. Srbija ima način da odgovori na takve pokušaje - kazao je Sertić.

(J. V.)

Albanci divljali u Briselu
NAPALI SRPSKOG SNIMATELJA

Snimatelja Tanjuga Marka Trošića udario je juče u Briselu jedan od Albanaca koji su protestovali na trgu Šuman kada je pokušao da ih snimi. Trošiću je od udarca rasečena usna. Belgijska policija, koja je posmatrala ceo događaj, posavetovala je ekipu Tanjuga da se skloni, a snimatelja pozvala da, ukoliko želi, podnese prijavu protiv napadača. Demonstranti su nosili albanske zastave i parole s porukama „Dalje ruke od Trepče“, „Dosta srpske hegemonije“ i „O našim pravima se ne pregovara“.