Tokom 79 dana bombardovanja 1999. godine poginulo je više od 2.500 ljudi, povređeno 12.500, a pored vojnih objekata, gađani su civilni ciljevi

BEOGRAD - Mi pamtimo, a svi ostali treba da zapamte - dugačko je naše srpsko pamćenje i nikad nećemo zaboraviti. Ni za jedan od tih 78 dana, ni za jednu žrtvu, ni za jednu tugu nema zaborava - rekao je predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić na centralnoj državnoj komemorativnoj ceremoniji ispred razorene bivše zgrade Generalštaba Vojske Srbije u Beogradu, kojom je obeleženo 16 godina od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju 24. marta 1999.

Govoreći pred nekoliko hiljada okupljenih, premijer je istakao da je Srbija naučila lekciju i izvukla pouke posle agresije NATO i da će nastaviti da se bori za normalan i dostojanstven život građana.


- Nećemo sukobe ni sa kim, ni sa NATO, ali ljubomorno čuvamo svoju različitost i svoju vojnu neutralnost. Mi nismo u neprijateljstvu sa onima koji su nas ubijali. Nismo jer je to jedini mogući put za Srbiju i njenu budućnost. Drugačije ne bismo opstali. Hoćemo u Evropu i u svet ponosno i uzdignuta čela, čista obraza, jednako odlučno kao što ne damo drugima da nam ruše odnose s Rusijom i drugim našim prijateljima na Istoku - rekao je Vučić i dodao:

- Naš posao je da stupamo napred, da gradimo rađamo, dižemo, radimo. Da ne dozvolimo nikad više da ljudi u Srbiji ginu. Mi smo mala zemlja, ali čvrsta i ponosna, u kojoj živi narod koji je nemoguće pokoriti. Naša pobeda je uspešna, uređena i pristojna zemlja, svaka zgrada koju podignemo, svaki put koji izgradimo, fabrika koju napravimo, naša je pobeda svaki Srbin koji može mirno da radi na KiM - poručio je premijer.


Ceremonija je počela simbolično u 19.58 sati zvucima sirene za vazdušnu opasnost, posle čega je intonirana himna „Bože pravde“, a potom je minutom ćutanja odata pošta žrtvama bombardovanja. Događaju su prisustvovali i ostali članovi Vlade Srbije, zatim predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, izaslanici predsednika Republike Srbije, načelnik Generalštaba Ljubiša Diković i drugi predstavnici Vojske Srbije, visoke strane vojne zvanice i diplomate.

radikali.jpg
Beta 


Protest
RADIKALI ZAPALILI ZASTAVE

Predsednik SRS Vojislav Šešelj, njegov zamenik Nemanja Šarović i potpredsednik stranke Vjerica Radeta juče su na protestu ispred porušene zgrade Generalštaba zapalili zastave NATO, SAD, EU i Kosova. Šešelj je rekao da se srpski radikali i narod nikad neće pomiriti sa ulaskom Srbije u NATO i EU.
- Srbiji je mesto na Istoku, u integraciji s Rusijom i ostalim prijateljskim zemljama - poručio je lider SRS.

toma-dacic.jpg
Beta, Tanjug 


Tomislav Nikolić
OPRAŠTAMO, ALI NE ZABORAVLJAMO

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić položio je venac na Spomenik žrtvama bombardovanja u Aleksincu i poručio da uvek opraštamo, ali nikad ne smemo da zaboravimo:
- Braneći svoju teritorijalnu celovitost, branili smo međunarodni princip celovitosti svake suverene zemlje na svetu, branili smo pravo i pravdu.

Straževica
DAČIĆ I STEFANOVIĆ POLOŽILI VENCE

Na brdu Štraževica, kraj Rakovice, juče je polaganjem venaca odata počast dvojici pripadnika Vojske Jugoslavije koji su poginuli tokom NATO agresije. Uz članove porodice i prijatelje vence na spomen-obeležje Glasnik sa Straževice položili su ministri spoljnih i unutrašnjih poslova Ivica Dačić i Nebojša Stefanović, kao i predstavnici vojske i policije.

Aleksandar Vulin
SPOMENIK NA TAŠU

Ministar Aleksandar Vulin položio je cveće na spomen-obeležje deci stradaloj tokom NATO agresije u Tašmajdanskom parku. Najavio je podizanje spomenika žrtvama:
- Ako ništa drugo, žrtve NATO agresije toliko zaslužuju. Bar da imamo pristojno mesto gde ćemo da ih se setimo, da popišemo njihova imena, gde ćemo moći da dođemo.

Dragan Marković Palma
TRAŽITI ODŠTETU OD NATO

- Od NATO agresije Srbija ne može da podigne glavu. Imajuću u vidu to da je u bombardovanju ubijeno 2.500 ljudi, a ranjeno ili povređeno više od 12.000, uključujući i 2.700 dece, i kad tome dodamo bombardovanje civilnih objekata, i to osiromašenim uranijumom, čije su posledice nesagledive, smatram da bi trebalo da, osim naših, i međunarodni veštaci procene ratnu štetu koja je tad pričinjena našoj zemlji - stoji u pisanoj izjavi predsednika JS Dragana Markovića.

Siniša Mali
VODITI PAMETNU POLITIKU

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali položio je venac na mestu stradanja sedam vojnika Gardijske brigade i tri pacijenta Kliničko-bolničkog centra „Dragiša Mišović“.
- Na nama je da čuvamo uspomenu na sve one koji su svoje živote izgubili. Treba voditi pametnu politiku, koja bi sprečila da se ponavljaju tragični događaji poput bombardovanja - rekao je Mali.