Šef srpske diplomatije je reagovao na reči albanskog premijera da će nacionalno ujedinjenje svih Albanaca biti ostvareno ulaskom država u kojima oni žive u EU

TIRANA - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ocenio je danas u Prištini da zvaničnici balkanskih država treba da izbegavaju izjave koje vode, kako je rekao, korak unazad od krucijalnih stvari.

Dačić je takvu ocenu izneo komentarišući izjavu albanskog premijera Edija Rame da će nacionalno ujedinjenje svih Albanaca biti ostvareno ulaskom država u kojima oni žive u EU.

"Ta teza o nacionalnom ujedinjenju je namenjena biračkom telu. Svaki narod koji uđe u EU može to da kaže, ali čemu to vodi. Ne smemo da dozvolimo sindrom drona, da to utiče na stvari koje su od istorijskog značaja kao što je poseta albanskog premijera Beogradu i objedinjavanje svih naših projekata i njihovo zajedničko iznošenje EU", rekao je Dačić.

Dačić je "upozorio" kolege da "spuste loptu" i usmere se na ono što je pozitivno jer "sad imamo situaciju jedan korak napred, dva koraka nazad" u međusobnim odnosima.

Premijer Albanije Edi Rama izjavio je u utorak da je potpisivanjem sporazuma o saradnji Albanije i Kosova u Tirani "ostvareno nacionalno ujedinjenje Albanaca preko Evropske unije".U Tirani je tada održana zajednička sednica dve vlade pod nazivom "Jedan narod, jedna zemlja, jedan san".

"Potreban zajednički nastup Balkana pred EU"

Dačić je izjavio danas u Prištini da je važno da zemlje Zapadnog Balkana međusobno sarađuju kako bi lakše realizovale projekte kojima konkurišu u EU.

"Najvažniji domet današnjeg skupa, pored činjenice da pokazuje relaksaciju odnosa na Balkanu... zajedničko je opredeljenje da razvijamo mir i stabilnost u regionu i da samim tim pokušamo da na osnovu zajedničkih interesa definišemo naše interese i projekte koje bismo izneli predstavnicima EU", rekao je Dačić novinarima u Prištini.

Na Kosovu se danas održava skup ministara spoljnih poslova i saobraćaja Kosova, Srbije, BiH, Makedonije, Crne Gore i Albanije, uz prisustvo evropskog komesara Johanesa Hana, posvećen ekonomskim i infrastrukturnim projektima. Dačić je najavio da će sledeći sličan sastanak biti održan 24. juna.

Prema njegovim rečima, danas se pre svega razgovara o povezanosti balkanske mreže puteva sa evropskim koridorima, a cilj je da do 2030. godine balkanski putevi postanu deo evropske mreže. "Nadam se da ćemo dotle i ući u EU, ali nezavisno od toga, potrebno je naći mogućnost finansiranja. Ako su krediti u pitanju, tu sigurno postoji kod svih strana problem prezaduženosti", rekao je ministar spoljnih poslova Srbije.

Dačić je naveo da je za sada za predložene projekte na Balkanu odvojena jedna milijarda evra, a da će posle toga biti traženi novi izvori finansiranja, mada da je već sada sigurno da to neće biti bespovratna sredstva.