Mislim da je i to što ne umem da pohvalim sebe stvar mog karaktera. A često srećem građane na ulici, pijaci, u redu za plaćanje računa, koji mi priđu i pohvale moj rad. Nisam zagovornik donošenja kodeksa ponašanja, važnije je kućno vaspitanje. Ne možete u parlamentu ispravljati nešto što je poteklo ili nije poteklo iz kuće kada je tome bilo vreme

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković ne veruje da bi kodeks ponašanja ili lista zabranjenih reči mogli da pomognu pojedinim poslanicima da se upristoje. Vaspitanje, kaže, dolazi iz kuće, te nije na njoj da bilo koga uči ponašanju. O tome, ali i o vođenju Skupštine, opoziciji, napretku Srbije ka EU, rekonstrukciji Vlade, šefica parlamenta govori za Kurir.

Poslanici opozicije vam, dok ste na putu, poručuju: „Majo, vrati se, sve ti je oprošteno“ jer im se ne dopada kako potpredsednik Igor Bečić vodi Skupštinu.

Da li vam to imponuje?
- To bih komentarisala kao neuspeo pokušaj duhovitosti pojedinih poslanika iz opozicije.

Mislite da su cinični?
- Rekla sam pokušaj duhovitosti. Cinizam je ružna osobina. Pojedini poslanici opozicije to rade samo da bi skrenuli pažnju sa toga kako je zapravo izgledala sporna sednica na kojoj je bilo vređanja i ružnih reči koje smo čuli od Zorana Živkovića i Dragana Šutanovca.

Kada će konačno biti usvojen kodeks ponašanja poslanika?
- Nisam videla tekst kodeksa, na njemu je radila radna grupa koju su činili poslanici. Ali i nisam veliki zagovornik donošenja kodeksa ponašanja.

Zbog čega?
- Zato što sam malo više zagovornik kućnog vaspitanja. Ne možete u parlamentu ispravljati nešto što je poteklo ili nije poteklo iz kuće kada je tome bilo vreme, a to je u najranijem dobu sazrevanja.

Ali ispadi se dešavaju u praksi. Zato DS predlaže da se napravi lista zabranjenih reči.
- Ovaj parlament nema problem sa 250 poslanika. U njemu sede poslanici koji vrlo vredno rade. A onda dva ili tri poslanika iz opozicije skrenu pažnju na sebe neprimerenim ponašanjem, upotrebom veoma ružnih reči koje se verovatno više ne upotrebljavaju ni po kafanama na Ibarskoj magistrali. DS treba da sedne sa svoja dva poslanika i objasni im koje se reči ne upotrebljavaju u parlamentu. Teškim rečima i prostotom se brane samo oni koji više nemaju politiku ili nemaju ništa da ponude građanima.

Mislite da njima ne može da pomogne lista zabranjenih reči?
- Ne, ništa im ne može pomoći.

Da li treba da se donese?
- Mislim da to nije potrebno. Po mom mišljenju, nije neophodno da se pišu nikakvi rečnici, niti kodeksi ponašanja. Ponavljam, vaspitanje potiče iz kuće.

Vi ne biste zabranili neku reč?
- Nemojte da ja zabranjujem jer to roditelji rade. Da li ste ikada čuli da sam za više od 20 godina bavljenja politikom nekog opsovala? Ili rekla nekom kolegi ružnu reč? Znači da su roditelji poradili na mom vaspitanju na vreme. U svakom momentu imam u glavi svest šta mogu da kažem, a šta ne. Ne znam kako izlazi psovka iz usta čoveka, meni to nije jasno. Zapanjena sam da su posle 20 i nešto godina višestranačja mediji i dalje zainteresovani da pričaju o estradnim ispadima dva-tri poslanika.

Vaša prethodnica Slavica Đukić Dejanović rekla je u jednoj emisiji da je umela da ohladi usijanu atmosferu. Umete li i vi to?
- Hvalila je sebe? Ja to ne umem. Mislim da je i to stvar mog karaktera. A često srećem građane na ulici, pijaci, u redu za plaćanje računa, koji mi priđu i pohvale kako vodim sednicu. Ne mislim da sam stroga, samo se držim Poslovnika o radu parlamenta.

Bezmalo ste godinu dana na čelu Skupštine. Koliko je taj posao drugačiji, da li je teži ili lakši od vođenja Novog Sada?
- Ne mogu da poredim šta je lakše, a šta teže, sve je to mnogo zahtevno, bez obzira na to da li ste izvršna ili zakonodavna vlast. Veoma je odgovorno. Razlika je u tome što kada ste na čelu grada, ako na primer asfaltirate ulicu, to građani odmah primete, a za ovo što radimo u Skupštini potrebno je određeno vreme da bi građani osetili pozitivne efekte.

Na šta ste najponosniji za prvih godinu dana mandata?
- Na usvajanje dva zakona koja su inicirali roditelji - Zojinog i Tamarinog zakon. Sticajem okolnosti, i jedni i drugi su iz Novog Sada. Ponosna sam što smo u saradnji sa roditeljima došli do dobrih rešenja i pokazali kako Skupština može da sarađuje sa građanima koji su nas birali. Tamarin otac je poslanicima posebno zahvalio jer su pokazali da su zajedništvo i sloga u Srbiji mogući.

Da li parlament ima dobru dinamiku donošenja zakona?
- Partner smo sa Vladom u tom procesu. Cilj je da do 2018. godine usaglasimo naše zakonodavstvo sa zakonodavstvom EU i u ovom sazivu doneto je više od 200 zakona, među kojima su mnogi reformski, poput Zakona o radu.

Premijer je rekao da nećemo odustati od evropskog puta.
- Naravno, nema razloga da odustanemo. Mi smo lideri u ovom delu Evrope, među zemljama koje takođe imaju cilj da postanu članice EU. Delim optimizam premijera Vučića da ćemo biti 29. evropska zvezdica.

Sedimo li na dve stolice između EU i Rusije i dokle će moći tako?
- Srbija ne sedi na dve stolice. Mi smo samostalna, nezavisna država koja vodi svoju unutrašnju i spoljnu politiku. To treba poštovati.

Stranci nas hvale i zadovoljni su našim predsedavanjem OEBS, a mislite li da će doći trenutak kada ćemo morati da se opredelimo između EU i Rusije?
- Srbija ima svoj spoljnopolitički prioritet i od toga se neće odustati - da bude punopravna članica EU. To je zadatak broj 1. Do 2018. ćemo uraditi sve što je zacrtano da se uradi. A politika naših dobrih odnosa sa Kinom, Ruskom Federacijom ili nekom drugom državom ne treba nikome da smeta.

Najavljena je rekonstrukcija Vlade za proleće. Šta će se tu dogoditi, da li će biti krupnih promena?
- Ocenu mora da da premijer, čiji je to tim. On svakodnevno sarađuje sa ministrima i zna da li je neko odgovorio njegovim zadacima ili je možda bolje da se pojave neki novi igrači sa dobrim idejama.

Kako vi sarađujete sa ministrima?
- Dobro. Ali uvek je dobro imati nove, sposobne igrače, sa novim idejama.

Mislite na promene koalicionih partnera ili na kadrovske?
- Mislim na kadrovske. Bez obzira na to da li su oni iz nekog sektora koji nije politički obojen ili iz različitih političkih stranaka. Sačekajmo april, nije to tako daleko.


Naš parlament prednjači po broju žena u odnosu na mnoge u Evropi.- Tako je. Peti smo u Evropi po brojnosti poslanica.Imaju li žene i realno veći uticaj?
- U parlamentu to dobro funkcioniše, trećina poslanika su žene. Pa, žena je i predsednik parlamenta. A predsednice osam skupštinskih odbora su takođe žene. To je najveći broj do sada, ako to uporedimo sa periodom od pre 15 godina, kada je u parlamentu bilo samo 20 žena. Ali još mnogo može da se uradi na ravnopravnosti žena i u Srbiji i u drugim zemljama. Na primer, veoma je dobro što je Angela Merkel podržala predlog jedne od stranaka da trećina žena bude i u upravljačkim strukturama preduzeća.

Kako će se te žene izboriti sa muškarcima?
- U Nemačkoj vrlo lako, kvalitetom.

A kod nas? Da li je to lako izvodljivo?
- Treba prvo da dođemo do toga. Kada sam ušla u parlament, bilo nas je tri, sad nas je 84.

Vaša stranačka koleginica Zorana Mihajlović je jednom prilikom rekla da jake žene smetaju muškarcima. Je li to tačno?
- Svi mi imamo neka svoja iskustva. A moje nikada nije bilo da smetam kao žena. U Novom Sadu sam na neposrednim izborima pobedila osam muškaraca. Uopšte nisu glasali za mene samo zato što sam žena, nego sam bila najbolja u toj konkurenciji bez obzira na pol. Meni su sporili neke političke poteze, ali nikad me niko nije osporio zato što sam žena.

Pomenuli ste Angelu Merkel. Ko vam je bliskiji - ona ili Hilari Klinton?
- Angela Merkel. Donosi značajne odluke, ima političku moć, veliko poverenje građana Nemačke i stoji iza svakog svog političkog poteza.

maja-gojkovic.jpg
Jevtic 

O slobodnom vremenu
RETKO IZLAZIM, RANO IDEM NA SPAVANJE

Kako provodite slobodno vreme?
- Ako je lepo vreme, šetam, bilo u Beogradu ili Novom Sadu, jer mi nedostaju priroda i vazduh. Volim da čitam, idem u pozorište, da gledam filmove...

Izlazite li sa prijateljicama?
- Retko. Rano legnem da spavam jer rano ustajem.


O regionalnoj saradnji
EU NAS JE POHVALILA

Nedavno ste bili u Albaniji u okviru regionalne saradnje. Da li ste zadovoljni kako to funkcioniše?
- Moja poseta Albaniji bila je prva na nivou predsednika parlamenta u istoriji odnosa dve zemlje i veoma je važno da gradimo te mostove saradnje. Posebnu pažnju posvećujemo regionalnoj saradnji i imamo veoma intenzivne kontakte i susrete u regionu. I u rezoluciji o napretku Srbije na putu prema EU je pohvaljen taj deo. Svi gledaju na ove prostore očekujući da zapadni Balkan i ovaj deo Evrope budu jedno stabilno područje koje daje jasnu poruku da mogu da računaju na nas.