Danijel Server za Kurir: Amerika će Vučiću dati podršku za gas
Vašington od premijera Vučića i Srbije očekuje da imaju ključnu ulogu u stabilnosti regiona. Naročito je važno da podstaknu Srbe u Bosni i na Kosovu da se što više integrišu u institucije sistema, kaže u intervjuu za Kurir Danijel Server, američki stručnjak za Balkan. On kaže da će tokom posete premijera Vučića SAD i susreta s potpredsednikom Bajdenom nezaobilazna tema biti odnos s Rusijom i NATO, naročito u svetlu krize u Ukrajini.
- Srbija će od Bajdena dobiti ohrabrujuću poruku kad je reč o smanjenju važnosti ruskog gasa za Srbiju. Tema razgovora sigurno će biti i istraga ubistva braće Bitići, američkih državljana koje su srpske snage bezbednosti likvidirale tokom rata 1999. godine.
Da li potpredsednik Bajden može pomoći Srbiji na njenom putu ka EU i na koji način?
- SAD su već pomogle Srbiji u pridruživanju EU, naročito kad je reč o procesu pregovora. Na Srbiji je da ispuni sve uslove i uskladi svoju spoljnu politiku sa standardima EU.
Kako Amerika vidi odnose između Srbije i Rusije?
- Vašington razume pozicije Srbije kad je reč o Rusiji, ali jedina briga je kriza u Ukrajini. To je ozbiljno pitanje, i američka administracija misli da bi Beograd trebalo jasno da vidi da je ruska agresija neprihvatljiva i da ti rizici upravo podrivaju i poziciju Srbije kad je reč o Kosovu. Aneksija Krima, ali i podrška nezavisnosti Abhazije i Južne Osetije ozbiljno su upozorenje za srpske zvaničnike da dobro razmisle pre nego što odu u Moskvu.
Da li će upravo zbog onog što pominjete Srbija ipak okrenuti leđa Rusiji i prihvatiti predlog SAD da se u budućnosti snabdeva gasom iz Azerbejdžana?
- Pretpostavljam da to pitanje zavisi i od eventualnih budućih komercijalnih ugovora i cene gasa. Beogradu je već do sada trebalo da bude jasno da energetska zavisnost od Rusije narušava suverenitet zemlje i da može ozbiljno da ugrozi dobre odnose sa EU i SAD. Srbija mora da nađe dugoročna alternativna rešenja u snadbevanju gasom i da se čvršće veže za EU.
Da li odnos Srbije i SAD idu uzlaznom putanjom?
- Vašington ceni pragmatičan pravac kojim je krenuo Beograd poslednjih godina, naročito u pregovorima za priključenje EU. U isto vreme i dalje postoje otvorena pitanja: Vašington je priznao Kosovo, a od Srbije će se očekivati da učini napredak u dobrosusedskim odnosima. Tu je pitanje da li Srbija i dalje želi da nastavi sa svojim učešćem u Partnerstvu za mir i otvori pitanje članstva u NATO.
Albanski političari su ponovo pokrenuli pitanje velike Albanije. Da li je to postala realna pretnja?
- Velika Albanija je loša ideja koja se nikad neće ostvariti. To bi ugrozilo ne samo Srbiju već i Makedoniju i Kosovo. SAD se protive ideji velike Albanije i tako će biti i u budućnosti.
O istoriji odnosa
SRBIJA SE PROMENILA
Poznato je da su Klintonovi imali oštre stavove o Srbiji. Da li je sada drugačije?
- Nije mi poznato kakav je sada stav Hilari Klinton, koja može da bude budući predsednik SAD. Međutim, okolnosti su se promenile i sad je situacija potpuno drugačija.
Šta Srbija može da očekuje ako budući američki predsednik bude Džef Buš?
- Njegovi savetnici su prodemokratski orijentisani i za njih je samoopredeljenje Kosova dobra stvar.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana