Zbog trenutnih teškoća u odnosima između Rusije i Zapada, važno je da lideri kao što je Vučić podele stavove sa američkim prijateljima. Vučić se ovde doživljava kao neko ko je posvećen integraciji u EU, a istovremeno kao neko ko je upoznat sa onim što brine Rusiju, ističe aamerički diplomata

NJUJORK - Predsednik Instituta Istok-Zapad, sa sedištem u Njujorku, i nekadašnji američki ambasador u Srbiji Kameron Manter ocenjuje da je premijer Srbije Aleksandar Vučić u Vašingtonu dobio najbolji mogući savet - dalje ekonomske reforme, čiji rezultat će biti jaka Srbija kao partner američkog poslovnog sveta. "Nadam se da je američka strana izašla sa porukom da je uspeh Srbije i uspeh Amerike: da su ekononske reforme koje se sprovode u Srbiji, a koje omogućavaju investicije i trgovinu, dobre za srpski narod, ali i da otvaraju mogućnost globalnim poslovnim partnerima da učestvuju u razvoju Srbije", rekao je Manter.

Prema njegovim rečima, premijer Srbije je tokom posete SAD dobio najbolji mogući savet: "Svi žele da vide ekonomske reforme, koje će voditi jakoj Srbiji, koja je partner američkog poslovnog sveta", rekao je nekadašnji amabasdor SAD u Beogradu. Predsednik Vlade Srbije, imao je, na osnovu onoga što je čuo, dobru posetu Vašingtonu. Na pitanje koji je njen glavni rezultat i kako će razgovori koje je Vučić vodio uticati dalje na bilateralne odnose Srbije i SAD, te na put Srbije u EU, Manter je odgovorio: "Gledano iz američke perspektive, dobro je bilo podsetiti se pitanja kojima treba da se pozabavimo: i to ne samo onih ekonomskih, koja se tiču Srbije i regiona, već i napretka načinjenog po pitanju budućnosti Kosova, ali i upozoravajućih signala da treba više obratiti pažnju na Bosnu".

aleksandar-vucic-milorad-dodik.jpg
Tanjug 

Zbog trenutnih teškoća u odnosima između Rusije i Zapada, važno je da lideri kao što je Vučić podele stavove sa američkim prijateljima, dodao je on. "Vučić se ovde doživljava kao neko ko je posvećen integraciji u EU, a istovremeno kao neko ko je upoznat sa onim što brine Rusiju ", ističe Manter. Upitan da uporedi Srbiju danas sa onom iz doba kada je on bio ambasador u Beogradu, Manter naglašava da je Srbija 2015. posvećena budućnosti u Evropi: "Kada sam došao u Srbiju 2007. postavljalo se pitanje: Da li će se Srbija okrenuti budućnosti, ili prošlosti? Da li će nastaviti da živi u traumama razrušene Jugoslavije ili će izgraditi bolji život za svoje građane", primetio je Manter. Danas, 2015, Srbija je, kako kaže, posvećena budućnosti u Evropi, članstvu u EU. "Što se tiče Evrope, to nije pitanje 'da li', već 'kada' i, što je najvažnije, 'kako'". Pod tim "kako" Manter podrazumeva pitanje da li Srbija može da sprovede neophodne refore kako bi zaslužila mesto u EU, da li može da "otvori" svoju ekonomiju, da izgradi poverenje javnosti u pravosudni sistem, da osigura slobodu medija i da institucionalizuje dobre odnose sa susedima. "To su prava pitanja i ja verujem da Srbi žele da na njih odgovore", zaključio je. Manter je od 2007-2009. bio na dužnosti ambasadora u Srbiji, a potom je obavaljao istu dužnost u Pakistanu.

Iz diplomatske službe povukao se 2012. godine. Bavio se međunarodnim odnosima na kalifornijskom Pomona koledžu, a zatim i konsaltingom za međunarodne kompanije, među kojima je i Junajted grup na Balkanu kao tadašnji vlasnik Televizije N1. Sada je predsednik i izvršni direktor Instituta Istok-Zapad u Njujorku, a dužnost će zvanično početi da obavlja 1. avgusta. Institut je nezavisna nevladina organizacija, koja se bavi promovisanjem dijaloga u regionima u svetu koji su opterećeni teškim problemima.