Politički analitičari na Kosovu ocenili su da će Priština trpeti ogromne posledice ukoliko ne budu usvojeni amandman na Ustav i Zakon o specijalnom sudu za ratne zločine

PRIŠTINA - Analitičar Imer Muškoljaj ocenio je da ukoliko ne osnuje sud, Kosovo stavlja do znanja da nije zainteresovano da rasvetli navode iz izveštaja Saveta Evrope o navodnim zločinima pojedinih bivših visokih oficira OVK-a nad srpskim civilima tokom rata na Kosovu.

Prema njegovim rečima, pitanje formiranja Specijalnog suda bi u tom slučaju završilo u UN, gde kako je rekao, ima država koje se suprostavljaju kosovskoj nezavisnosti, "čime bi se povratio uticaj UN-a na Kosovu".

"Ukoliko bi se ponovo aktivirala Rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244, posledice bi bile velike", ocenio je Muškoljaj.

Analitičar Artan Muhadžiri ocenio je da Specijalni sud nema alternativu kao i da je Kosovo pokazalo da ima slab pravosudni sistem, što je prema njegovim rečima, i uticalo da međunarodna zajednica uslovi vlasti u Prištini Specijalnim sudom o ratnim zločinima.

"Neosnivanje ovog suda bi značilo priznanje krivice za sve one teške optužbe protiv bivših pripadnika OVK-a i neki drugih visokih ličnosti koje su učestvovale u ratu. Neosnivanje suda bi pogoršalo odnose i sa glavnim partnerima, što bi prouzrokovalo velike probleme na putu evrointegracija Kosova", rekao je Muhadžiri.

Pored toga što se osnivanju Specijalnog suda protivi kosovska opozicija, ali i pojedini poslanici koji su u vlasti, najjači otpor njegovom formiranju pružaju predstavnici organizacija proizašlih iz borbe Oslobodilačke vojske Kosova.

Jedan od njih, Džavit Jašari, pozvao je danas poslanike Skupštine Kosova da ne glasaju za formiranje Specijalnog suda. "Snažno ćemo se usprotiviti formiranju Specijalnog suda koji je štetan ne samo za naše vrednosti i našu borbu, već je štetan i za naše institucije, zato što on nadvladava autonomiju, državnost, pravosuđe na Kosovu”, kazao je Jašari.

pristina-teroristi-rodjaci-tela.jpg
AP 

Skupština Kosova trebalo je 29. maja da usvoji Zakon o specijalnom sudu, ali je većinom glasova odluka odložena za neki drugi dan, dok se, kako je tada navedeno iz parlamenta, jedan deo dokumentacije u vezi formiranja suda ne prevede "preciznije" na albanski jezik.

Kosovski premijer Isa Mustafa izjavio je danas da nema nikakvog razloga da se razmatranje amandmana na Ustav Kosova, koji otvara mogućnost uspostavljanja Specijalnog suda, kao i usvajanje

Sutra u Prištini protest veterana OVK protiv osnivanja Specijalnog suda

PRIŠTINA, 16. juna 2015. (Beta) - Udruženja bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) najavila su da će sutra u Prištini organizovati protest protiv osnivanja Specijalnog suda za ratne zločine OVK i radi zaštite, kako su naveli, vrednosti "oslobodilačkog rata".

Protest, čiji je početak zakazan za 12 časova na glavnom gradskom trgu u Prištini, podržao je i pokret Samoopredeljenje koje je u saopštenju ocenilo da osnivanje Specijalnog suda stvara "paralelni sistem pravde na Kosovu, bez ikakvog polaganja računa kosovskim institucijama".

"Taj sud pokušava da izvrne istorijsku istinu, osuđujući našu oslobodilačku borbu. Specijalni sud je velika nepravda koja se čini državi Kosovo od proglašenja nezavisnosti i njegova politička i istorijska misija je da učini da Albanci sa Kosova kolektivno osećaju krivicu, kao i da se sramno prihvati instaliranje Zajednice srpskih opština na Kosovu", piše u saopštenju Samoopredeljenja.

Kako su najavili organizatori, protest, koji će početi na glavnom prištinskom trgu, biće nastavljen ispred sedišta Euleksa u tom gradu.