PREVARA ZVANA LIBERLAND: Glavni cilj - slobodna trgovinska zona na granici sa EU
NOVI SAD - Za državljanstvo “obećane zemlje” Liberland za kratko vreme se prijavilo više od 300 hiljada ljudi, ali oni koji dođu u tu “zemlju” na severozapadnoj granici Srbije i Hrvatske, ubrzo shvate da su daleko od obećane zemlje, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
Od Liberlanda ih dele kilometri rečnog puta i hrvatska pogranična policija, a u baznom kampu ne vlada predsednik Liberlanda koji tu, i inače, retko boravi “zbog diplomatskih obaveza”, već dunavski komarci, navodi VOICE.
Liberland se nalazi na delu teritorije za koji i Srbija i Hrvatska tvrde da je njihov.Niklas Nikolajsen, osnivač švajcarske kompanije Bitkoin, koji je takođe uključen u projekat Liberlanda, rekao je za VOICE da je cilj da se na tom spornom delu teritorije stvori slobodna trgovinska zona na granici sa EU.
“Verujem da je ovo savršeno mesto za buduću slobodnu trgovinsku zonu. Nalazi se na međunarodnom plovnom putu u ekonomsk o atraktivnoj zoni sa dostupnom kvalifikovanom radnom snagom i pritom se graniči sa EU”, rekao je Nikolajsen.
Liberti (Liberty) ostrvo nalazi se u hrvatskim vodama Dunava, a stanovnici Liberland kampa organizuju akcije namernog ulaska u hrvatske vode Dunava, nakon čega ih privodi hrvatska policija, saslušava ih i naplaćuje kaznu za nezakoniti prelazak granice van graničnog prelaza u visini od 100 do 300 evra.
Logističke i finansijske troškove svakodnevnih akcija finansira akcionarsko društvo Liberland Settlement Corporation (LSC) preko paralelne nevladine organizacije Liberland Settlement Ašociation (LSA). I LSC i LSA je osnovao Nikolajsen.
LSC je do sada takođe kupila nekoliko motornih čamaca, automobila, terenskih vozila, a takođe finansira i dnevne troškove goriva, hrane i pića u kampu, kaznene takse uhapšenim Liberlanđanima, advokatske usluge, pa i povremeni smeštaj u obližnjim vikend-kućama i hotelima.Nikolajsen je rekao da je planirani budžet organiz acije do septembra, oko 150 hiljada evra.
“Od tog novca plaćamo troškove funkcionisanja kampa, dnevnica za stalne članove tima. Iznos koji smo dosada izdvojili za sudske takse i kazne hrvatskim vlastima je znatan, ali smatramo da nas stalna hapšenja čine vidljivim. Zato taj trošak smatramo opravdanim”, kazao je Nikolajsen.
Iako su predstavnici predsednika Liberlanda, Čeha Vita Jedličke u izjavama za javnost u nekoliko navrata pominjali desetine, pa i stotine investitora iz celog sveta zainteresovanih da ulože novac u Liberland kada projekat uspe, Nikolajsen tvrdi da je ; trenutno jedini investitor u ideju o Liberlandu njegova kompanija.
Nakon što je LSC proglasila vlasništvo nad ostrvom usred Dunava, u zatvorenim onlajn licitacijama prodate su sve akcije kompanije u paketima od 250 akcija, a Nikolajsen je rekao da trenutno nema akcija u slobodnoj prodaji i da ih zainteresovani mogu kupiti eventualno od vlasnika koji žele da ih prodaju.Na pitanje od koga, Nikolaj sen je kazao da su jedini poznati vlasnici Vit Jedlička i on, dok ostali za sada žele da sačuvaju svoju privatnost.Iako na internetskoj prezentaciji piše da je “LSC prva kompanija u Liberlandu”, članovi LSA kažu da je kompanija registrovana u Švajcarskoj jer, između ostalih povoljnosti, poseduje i tajni registar akcija.
Fotografije predsednika Liberlanda u limuzini, na privatnim letovima avionom, poslovnim ručkovima i večerama po evropskim metropolama i paralelno otvorene opcije na zvaničnoj internetskoj prezentaciji Liberlanda za donacije, pokrenule su - na društvenim mrežama - lavinu pitanja o motivima i izvorima finansiranja nove države.Trenutno se na sajtu Liberland.org prikuplja fond od gotovo 30.000 dolara za rad predsednikovog kabineta, predsednikove asistentkinje i kupovinu patrolnog čamca. ;Liberland svojim donatorima nudi nagrade u zavisnosti od visine donacije, od potpisane državne zastave do privatne večere sa predsedničkim parom.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"