Političari i analitičari podeljeni u stavovima da li će Rusija uložiti veto i kakav će biti ishod rasprave. Predsednik Vlade poručio da će britanska rezolucija o Srebrenici uticati na region bez obzira na glasanje

BEOGRAD - Rezolucijom o Srebrenici pokušavaju da nam stave beleg onih koji treba da se stide. Ali nećemo im dati da nas ponižavaju, Srbiju niko neće zgaziti! Našu zemlju ćemo štititi svojim trudom i radom da bismo je ekonomski ojačali i tako im se suprotstavili.

Ovo je poručio premijer Aleksandar Vučić dan uoči glasanja za rezoluciju o Srebrenici u SB UN.

Sačuvaćemo obraz

- Mi Srbi svoju veličinu pokazujemo i time što smo u stanju da se poklonimo i tuđim žrtvama. Ali nemojte da nas terate da se osećamo poniženo zato što smo Srbi i zato što smo se junački borili za svoju slobodu. Nemojte da nas terate i nemojte da nas gazite jer to vam nećemo dozvoliti, ma kako da se zovete i ma kako da ste jaki - rekao je premijer na otvaranju mosta u Blaznavi kod Topole.

Vučić, koji je juče obišao i vinariju PIK „Oplenac“, dodao je da „oni koji misle da je dovoljno da zaprete i kažu da smo mi Srbi jedini krivci za ono što se zbivalo na prostoru bivše Jugoslavije, da zaboravimo na Jasenovac i Jadovno, u suštini samo govore i pokazuju ko je izazivao mnoge stvari na tom prostoru“.
- A vama, Englezi, i svima ostalima hvala na velikom prijateljstvu koje ste nam pokazali. Hvala vam mnogo na tome, a mi Srbi čuvaćemo sebe i svoj obraz jer samo sami sebi možemo obraz da ukaljamo - poručio je Vučić.

Predsednik srpske vlade poručio je da će britanska rezolucija o Srebrenici uticati na Srbiju i region bez obzira na ishod glasanja, ali da će svaki pokušaj urušavanja Republike Srpske naići na otpor Srbije.
- Ako rezolucija ne bude izglasana, to bi bila dobra vest za Srbiju i region.

Ako bude izglasana, to će biti teška vest, ali borićemo se, izgradićemo još mostova i fabrika, ekonomski ćemo ojačati zemlju i siguran sam u potpunosti pobediti - rekao je Vučić i dodao da je Srbija dužna da štiti Republiku Srpsku.

Ne zna se šta će biti

SB UN danas bi trebalo da razmatra rezoluciju o Srebrenici povodom 20 godina od genocida u tom bosanskom gradu, a tokom jučerašnjeg dana niko od poslanika, ali i političkih analitičara nije mogao sa sigurnošću da tvrdi da li će Rusija staviti veto, da li će biti glasanja i kakav će biti ishod.

Inače, juče je saopšteno da će Vlada podržati formiranje regionalne komisije (REKOM) koja bi ustanovila broj žrtava ratova na prostoru bivše Jugoslavije. Kako je rekao Vučić, to je neophodno kako bi došlo do nacionalnog pomirenja na zapadnom Balkanu. To vansudsko telo istražiće navode o svim ratnim zločinima, a koordinatorka Koalicije za REKOM je Nataša Kandić.
aleksandar-vucic-englezi-srebrenica-rezolucija-srbija.jpg
Foto: Reuters

Prekršio sva pravila predsednik Srbije pisao Elizabeti Drugoj da utiče na britansku vladu
TOMA NIKOLIĆ: KRALJICE, POVUCITE REZOLUCIJU

Predsednik Tomislav Nikolić zamolio je britansku kraljicu Elizabetu Drugu da povuče rezoluciju o Srebrenici iz SB UN.

Nikolić je pismo na ćirilici 2. jula uputio kraljici Elizabeti iako je poznato da ona ne sme da se meša u politiku i da bi, učini li to, morala da siđe s trona.
- Vaše veličanstvo, lično vam se obraćam svestan činjenice da bi moje obraćanje moglo da bude protumačeno kao nediplomatsko, ali moram kako ne bismo napravili grešku i region Balkana vratili u teška vremena sukoba, koja bismo svi da zaboravimo - počeo je Nikolić, zatraživši potom da kraljica upotrebi svoj autoritet i vladi Dejvida Kamerona sugeriše da zvanični London povuče rezoluciju.
- Velika je nepravda neistinito i neodgovorno svoditi užase genocida na ratni zločin koji je počinjen u Srebrenici. Da li je normalno da SB UN na osnovu rezolucije donese odluku da čitav svet pod izrazom genocid podrazumeva samo Srebrenicu - upitao je Nikolić u pismu, u koje je Kurir imao uvid, i dodao da se u nacrtu rezolucije ne pominju „jeziva istrebljenja Jermena, Jevreja, Roma, Etiopljana, brojnih Afrikanaca, australijskih i američkih starosedelaca“.

On je naveo da su u Srebrenici i okolini muslimanske snage Bosne i džihadisti hladnokrvno ubili više hiljada srpske dece, žena i starih lica, sravnile sa zemljom 39 sela u tom području, da je tada ubijeno oko 5.000 srpskih civila i da niko nije odgovarao.
- Ako ovom rezolucijom samo jedan narod, srpski, bude osuđen za, ni manje ni više, jedini genocid svetskih razmera, napori Srbije, Vlade Srbije i moji lični da ponovo živimo u miru, kao dobre komšije, biće uzaludni - zaključio je Nikolić.

Da ne provocira
NASERU ORIĆU OGRANIČENO KRETANJE

Naseru Oriću ograničeno je juče kretanje na dva kantona.
Inače, Bošnjaci nikada neće dozvoliti odvajanje Srebrenice, Prijedora, Zvornika i drugih mesta od BiH, poručio je bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović.

Britanski premijer Dejvid Kameron je izjavio da se nikada ne sme zaboraviti šta se dogodilo u Srebrenici.

aleksandar-vucic-englezi-srebrenica-rezolucija-srbija.jpg
Foto: Profime

Priznala Florans Artman za Gardijan
I BRITANIJA I SAD SU KRIVE ZA SREBRENICU

Nova istraživanja pokazuju da su Velika Britanija, Francuska i SAD, šest nedelja pre masakra u Srebrenici, znale da će ova enklava pasti, ali su je uprkos tome žrtvovale, otkriva londonski list Gardijan.

U tekstu pod naslovom „Kako su Britanija i SAD odlučile da prepuste Srebrenicu njenoj sudbini“, čiji su autori novinar Ed Vulijami i Florans Artman, bivša savetnica Karle del Ponte, navode se brojna svedočanstva zvaničnika koji su imali ključne uloge u dešavanjima u Srebrenici i koja pokazuju da je „zločin bio očekivan i da su je zapadne sile žrtvovale zarad sklapanja primirja između zaraćenih strana“.
- Detalji zločina došli su do zapadnih obaveštajnih službi mnogo pre nego što je počeo 13. jul, a operativci CIA gledali su gotovo „živi“ prenos na lokaciji u Beču - piše Gardijan i dodaje da su mnogi zvaničnici koji su bili umešani u ovo „pomereni na unosne pozicije“.
- Na ove okolnosti ukazivali su i delovi srpske, bošnjačke i inostrane stručne javnosti. Neke informacije se mogu prikriti neko vreme, ali one ne mogu zauvek ostati tajna - kaže analitičar Dragomir Anđelković, dok njegov kolega Milan Nikolić kaže da je u Srebrenici svakako počinjen zločin, ali da je, s druge strane, istina da je on počinjen „pod mnogo čudnim okolnostima“.

Reagovanja
DA LI ĆE BRITANSKA REZOLUCIJA BITI USVOJENA?

Branko Radun, analitičar

Oko 60 odsto sam siguran da će Rusija staviti veto na ovu rezoluciju, što zbog toga da ne bi pokvarila odnose sa Srbijom, što zbog toga da se pokaže jaka.

Đorđe Milićević, SPS

Želimo da verujemo da je moguće doći do kompromisnih rešenja, a to je odustajanje od njenog usvajanja jer ne vodi istinskom regionalnom pomirenju.Aleksandra Jerkov, DS

Za čoveka sa najvećim brojem prijatelja u novijoj političkoj istoriji Srbije, kako premijer voli da se predstavlja, čudnovato je da nema više uspeha na međunarodnom planu.

Đorđe Vukadinović, analitičar

Britanska rezolucija, ovakva kakva je ponuđena, najverovatnije neće biti usvojena, a da li će se naći neki drugi modalitet ostaje da se vidi.