ĐORĐE VUKADINOVIĆ: Balkan i dalje bure baruta, zbog ruskog veta sledi odmazda Srbiji
BEOGRAD - Osnivač i glavni urednik časopisa "Nova srpska politicka misao" Đorđe Vukadinović smatra da bi, ukoliko nema dobre volje, nakon događaja u Srebrenici mogao biti usporen put Srbije i zapadnog Balkana u EU, ali kaže i da bi ako Brisel želi da bude pravedan i objektivan prema Srbiji, taj proces mogao biti i ubrzan.
Objašnjavajući posledice incidenta u kojem je napadnut premijer Srbije tokom obeležavanja godišnjice zločina u Srebrenici, Vukadinović smatra da je tim događajem poslata jasna poruka "koliko su mržnja i zlo blizu površine, i da je taj vulkan blizu erupcije", te da bi upravo stoga EU, ukoliko joj je stalo do regionalne stabilnosti i žele da smire krizu, mogla da ubrza put Srbije.
"Istovremeno to može biti i sjajan alibi, ako ne žele da nas vide u svom društvu ili nastave sa daljim uslovljavanjima i ucenama", rekao je Vukadinović u izjavi Tanjugu.
Ako pak Brisel želi da bude objektivan, dodaje, krenuće s koncesijama prema Beogradu, ali u suprotnom, ako se traži alibi da se region, pre svega Srbija drži na nekom slepom koloseku, onda će im to dobro doći kao povod da kažu da dižu ruke od Balkana.
Napad na srpskog premijera u Memorijalnom centru Potočari u subotu, kako primećuje, "ogolio" je realnost na Balkanu, zbog čega Srbija može očekivati dalji pritiske međunarodne zajednice, posebno zbog protivljenja Rezoluciji o Srebrenici i s tim vezanim ruskim vetom.
On kaže da incident u Srebrenici ima pored niza ocigledno loših aspekata i nekoliko pozitivnih, jer su sada razbijeni mit i iluzija o stabilnim i dobrim odnosima u regionu, koji svaki dan, navodno, sve više napreduje na putu pomirenja.
"Taj događaj je pokazao koliko je često susretanje, slikanje i "mešanje ruku" lokalnih regionalnih lidera jedna farsa namenjena samo zapadnoj publici i birokratiji u Briselu i drugim evropskim prestonicama. Ispod toga imamo jedno vrenje i bure baruta koje samo čeka priliku da eksplodira, kao što se dogodilo, a može i u budućnosti", upozorio je Vukadinović.
On čak vidi u ovom trenutku neku vrstu prekretnice, jer je, kaže, svako mogao da vidi da ne postoji crno-bela slika na Balkanu, da nema samo a priori dobrih i loših momaka, i da se pogotovo bošnjačka strana toliko uživela u ulogu žrtve da ne primećuju kada se pretvaraju u dželate.
"Inercija jeste značajan faktor u životu svakog od nas, a i u međunarodnim odnosima, ali ne može se samo inercijom pravdati jednostrana slika koju međunarodni mediji imaju prema događajima na Balkanu: Subotnji događaji u Srebenici su dovoljno značajni i ocigledni da svaki objektivan posmatrac shvati kako se s tom inercijom mora prekinuti", naglašava Vukadinović.
On takođe primećuje da svako ko nastavi sa tom crno-belom slikom jasno pokazuje da nije dobronameran prema akterima na Balkanu, ali ni prema istini i pravdi, a ni pomirenju.
Za Vukadinovića je, međutim, ovaj događaj prilika da Beograd i srpska javnost preispitaju svoj spoljnopolitički kurs neupitne evropske integracije. On je uveren da će u narednom periodu doći do barem kratkotrajnog pogoršanja, odnosno ogoljavanja regionalne realnosti i zahlađenja diplomatskog i dubinskog odnosa između dva naroda, odnosa koji, kaže, nije ni bio idiličan i sjajan.
Istovremeno podseća da predstoji obeležavanje "Oluje", kao i parade tim povodom, te da se provokativne izjave mogu očekivati ovog puta iz Zagreba. U tom smislu pominje da govor predsednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović u Srebrenici nije bio "tako bajan", dok će, s druge strane, parada povodom Oluje za Srbe biti novo traumatično iskustvo, a za region još jedno iskušenje.
Kada je reč o Srbiji on smatra da će se nastaviti pritisci u vezi s Kosovom i odnosima s Rusijom. "Pritisak u vezi odnosa sa Rusijom ima veze sa Rezolucijom o Srebrenici u UN. Jedan deo ove euforije i mržnje koji se izlio u subotu u Potocarima posledica je ogromne kampanje koja je vođenja u bošnjačkim i zapadnim medijima protiv Rusije i Srbije u vezi Rezolucije", istakao je Vukadinović, koji je uveren da će neka vrsta političke odmazde Srbiji uslediti tako što će biti pojačan pritisak da Beograd minimalizuje i ograniči odnose sa Moskvom.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega