Po nama, napadnuta je Srbija, jedna institucija i njen predsednik sa namerom da bude ubijen, rekao je predsednik RS danas u Beogradu

BEOGRAD - Predsednik RS Milorad Dodik optužio je danas člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića da je zainteresovan jedino za skrivanje istine u slučaju napada na premijera Aleksandra Vučiha u Potočarima.

On stoga od istrage, kaže, ne očekuje ništa i na konferenciji za novinare nakon susreta sa srpskim premijerom u prilog tome navodi da je agencija koja je obezbeđivala komemoraciju u Srebrenici u vlasništvu Izetbegovićevog savetnika. Ono što se može očekivati je, dodao je, delovanje organa RS i Srbije u istrazi u vezi s naopadom. "Po nama napadnuta je Srbija, jedna instituacija i njen predsednik sa namerom da bude ubijen.

Preko toga se ne može prelaziti. Naša policija i specijalno tužilaštvo istražuje taj događaj", objasnio je Dodik. On je zamolio novinare da prate dalji tok, jer, kako je naveo, kako istraga bude napredovala u nekom trenutku će tužilaštvo BiH preuzeti predmet od Tužilaštva RS, a onda, prema njegovom mišljenju, dalje istrage neće ni biti. Dodik je kazao i da su svi koji sede u ambasadama u BiH prestrašeni jer očekuju da će "muslimani doći pred njihove kancelarije u vikati Alahu ekber", dok istovremeno kada sede sa predstavnicima RS pričaju sasvim druge priče.

vucic-dodik.jpg
Tanjug Tanja Valič 

On navodi i da je Visoki predstavnik napravio antidejstonsku BiH, protiv koje se RS bori,mada nju optužuju da krši Dejton, a kao "najzločestijeg" visokog predstavnika pomenuo je Britanca Pedija Ešdauna. S tim u vezi je kazao da smatra da je Velika Britanija predložila rezoluciju o Srebrenici Savetu bezbednosti UN kako bi poručila islamskim ekstremistima da podržavaju muslimane i da oni treba da deluju negde na drugom mestu, a ne na tlu Britanije.

Uprkos tome što je uveren da je Visoki predstavnik prekršio sve što je mogao, a pre svega međunarodno pravo, te da nije Bosni doneo ništa dobro, Dodik kaže da bi bilo nelogično da se Dejton, koji je napravio novi politički sistem i doneo mir, ne oceni kao uspešan i da se kaže da je doprineo stabilizaciji. Kada je reč o odluci Narodne skupštine RS u vezi referenduma on je objasnio da je potrebna podrška i Veća naroda, te da je, ako Bošnjaci ne podrže tu odluku na potezu Ustavni sud RS koji treba da proceni da li se radi o ugrožavanju nacionalnih interesa konstitutivnih naroda. Nakon toga bi stupila na snagu odluka Skupštine, što znači da bi se referendum održao u prvoj nedelji od isteka 50-odnevnog roka. To znači dva do tri meseca do eventualnog referenduma, zbog čega, dodao je Dodik, u taj proces želi da uključi i Srbiju, potpisnicu Dejtona, kao i EU, i sve one koji žele dogovor.