VIDEO STRUČNJACI O PRODAJI ORUŽJA HRVATIMA Svima je bilo čudno što je Arkan pušten iz Remetinca
BEOGRAD - Željko Ražnatović Arkan bio je jedan od glavnih snabdevača oružjem hrvatskih paravojnih snaga početkom rata, tvrdi bivši predsednik hrvatske vlade Josip Manolić u političkim memoarima „Politika i domovina“.
Najbliži saradnik bivšeg hrvatskog predsednika Franje Tuđmana tvrdi da je Arkan 1991. godine posredovao u trgovini 12 šlepera oružja, da su plaćeni sa dve aktovke srebra i zlata, te da je time vođa „tigrova“ kupio svoju slobodu.
- Željko Ražnatović Arkan još je tokom istrage i boravka u hrvatskom zatvoru Remetincu, i pre režiranog suđenja, postao dobavljač oružja za potrebe Hrvatske. Početkom 1991. godine, u aprilu, Hrvatska je uz Arkanovo posredovanje kupila od njegove firme iz vojnog skladišta u Batajnici mnogo oružja, pretežno „kalašnjikove AK-47“ i protivtenkovsko naoružanje. Reč je o dvanaest šlepera oružja - navodi Manolić.
Nekoliko dana pre plaćanja oružja, kaže on, Arkanu su „pojedinci, u zgradi Županijskog suda u Osijeku, pripremili dve aktovke pune zlata i srebra“.
- Oružje je navodno plaćeno zlatom i srebrom. Ko je, zapravo, osoba koja je zlato donela u Županijski sud u Osijeku i, na kraju, kome je preuzimatelj aktovki zapravo predao pošiljku zlata? Je li reč o oružju koje se kasnije obilno preprodavalo po Slavoniji, je li otišao u Vukovar? - pita se Manolić i dodaje da ovi navodi nisu nepoznati Branimiru Glavašu, Josipu Perkoviću i Vladimiru Šeksu.
Arkan je, podsetimo, uhapšen u novembru 1990. godine, a iz zatvora je pušten šest meseci kasnije. Manolić kaže i da su celu operaciju, bez njegovog znanja, vodili srpski i hrvatski „obaveštajni krugovi“ i da postoji informacija da je „tim oružjem zapravo kupio svoju slobodu“. Ova teorija nije ništa novo za Marka Nicovića, nekadašnjeg načelnika beogradske policije, koji kaže da je opšte poznata stvar da se devedesetih trgovalo oružjem.
- Arkan je tad bio šef srpske paravojne formacije i zaista se spekulisalo da je to bio razlog što su ga pustili iz zatvora. Tada se na sve strane trgovalo, ne samo oružjem već i opremom, medicinskom opremom. Recimo, zna se da su na obali Neretve uzgajali marihuanu, naizmenično je čuvali, a onda ubirali prihode. Zamislite tek šta se radilo sa oružjem - podseća Nicović.
Advokat Božo Prelević, bivši koministar unutrašnjih poslova, kaže da je nesumnjivo da se Hrvatska iz više izvora snabdevala oružjem.
- Uvek je bilo čudno zašto je Arkan pušten na slobodu i s kojim motivima je pušten, ali pitanje je zašto bi se snabdevali iz Srbije. Recimo, poznato je da su se Hrvati snabdevali oružjem iz Mađarske - navodi Prelević. Ipak, Božidar Spasić, koji je u to vreme sarađivao sa Arkanom i koji je bio prisutan kad je uhapšen kaže:
- Kad su ga uhapsili, kod Arkana je pronađeno nekoliko skraćenih mašinskih puški. Manolić nema nijedan dokaz za tvrdnje, nijedan papir. A Arkan je pušten na slobodu jer je Stanko Čolak, načelnik Druge uprave saveznog SDB, zvao Zdravka Mustića, šefa hrvatske tajne službe, da obrate pažnju i puste ga.
Očekivano
HRVATSKE INSTITUCIJE BEZ KOMENTARA
Manolić u memoarima tvrdi i da su pojedini pripadnici hrvatske Službe za zaštitu ustavnog poretka, koji su pratili i preuzeli oružje, upoznati sa ovim slučajem, a da o njemu postoji i zabeleška u Državnom tužilaštvu. Oni nisu želeli da komentarišu Manolićeve navode, jer, kako su rekli za Kurir, „ne komentarišu ni objave u sredstvima javnog informisanja, niti u knjigama“.
Bez odgovora smo ostali i u Službi za zaštitu ustavnog poretka Hrvatske.
Činjenice
ČIME SU TRGOVALE PARAVOJNE JEDINICE ZA VREME RATA
1. oružje
2. medicinska oprema
3. humanitarna pomoć
4. bela tehnika, nameštaj (opljačkano iz osvojenih gradova i sela)
5. cigarete
6. nafta
7. motorna vozila, poljoprivredna mehanizacija
8. neki mediji su navodili da je Arkan trgovao slavonskom hrastovinom, kao i vinima iz Erduta
REAGOVANJA
Branimir Glavaš, tadašnji komandant odbrane Osijeka: Budalaštine izlapelog starca
To su takve budalaštine! Manolić je stara udbaška svinja, izlapeli starac od 95 godina. Arkan je pušten jer je u to vreme radila crvena linija između Miloševića i Tuđmana, našao se na slobodi kako bi se smirili Srbi iz Krajine.
Vladimir Šeks, bivši potpredsednik HDZ, danas savetnik Kitarovićeve: Nemam šta da kažem
Ne bih komentarisao tvrdnje Josipa Manolića. Isto tako ne bih govorio ni o stvarima koje je bivši hrvatski premijer napisao u svojim memoarima „Politika i domovina“.
Borislav Pelević, Arkanova desna ruka: Neću da prljam komandanta
Neću da prljam komandantovo ime takvim razgovorima, odgovaranjem na takve beskrupulozne navode. Opterećeni su i pokušavaju da operu svoju ružnu prošlost notornim lažima.
"NEĆU DA OLOŠ UPRAVLJA SRBIJOM" Vučić: Podigli smo zemlju iz potpune propasti, kao feniks iz pepela! Kažem vam - prekinite, o prelaznoj vladi se neće odlučivati