Saslušana su 43 svedoka i niko me nije doveo u vezu s delima za koja me terete. Verujem da je ovo završna faza

BEOGRAD - Do danas su saslušana 43 svedoka, ali niko od njih me nije doveo u vezu s delima koja mi se stavljaju na teret. Neki od njih odlučno su odbili da se bave spekulacijama, iako ih je tužilac uporno navodio na to. Svi svedoci do sada su bili Albanci, građani Mitrovice koji me poznaju od detinjstva. S mnogima sam imao veoma korektan odnos pre, a i posle sukoba na KiM. Imali smo mnogo toga u čemu smo se slagali i samo jedno u čemu se ni danas ne slažemo - a to je status KiM i kako ga rešavati.

Ovo za Kurir kaže Oliver Ivanović, lider Građanske inicijative SDP, koji je već godinu i po dana u pritvoru u Kosovskoj Mitrovici zbog optužbi da je počinio ratni zločin tokom NATO bombardovanja.

Nedavno vam je pritvor produžen za još dva meseca. Da li je to bilo očekivano za vas?
- Kako je pritvor pre izuzetak nego pravilo, očito moram najtežim putem. U narednih deset dana biće saslušano još nekoliko svedoka, od kojih je jedan naročito važan tužiocu, pa će moji advokati nakon toga podneti zahtev za preispitivanje odluke o pritvoru. Ipak, verujem da je postupak ušao u završnu fazu, pa se makar odbrana sa slobode može očekivati uskoro. Ne sumnjam u konačan rezultat.

Svedok Fatima Jašari izjavila je na suđenju da ste zaštitili njenog supruga kad su ga tukli srpski mladići. Kako se osećate povodom toga što vas, uprkos optužnici, i Albanci brane?
- Fatimu nisam video od 1999. Narušeno joj je zdravlje, ima šećer i veoma oslabljen vid. Nije mogla da me prepozna iako sam bio udaljen tri-četiri metra. Na njen zahtev, a po odobrenju sudije, prišao sam da me vidi i pozdravi, bio sam ganut njenom željom da svedoči. Iskreno, ne sećam se jasno događaja od pre 16 godina o kojem je ona svedočila, ali drago mi je što to nije zaboravila. I danas bih zaštitio svakog čoveka koga tuku nekolicina mladića, bez obzira na to ko je koje nacionalnosti.

Očekuje se nova runda dijaloga Beograda i Prištine u Briselu. Kako ocenjujete dosadašnji tok pregovora?
- Beograd i Srbi sa KiM u pregovore su ušli svesni potrebe za dijalogom, a manje zbog zahteva EU, dok su Albanci u razgovore ušli isključivo zbog zahteva SAD i EU, računajući da će tako dobiti makar i najmanji znak priznanja „statusa“. Sa takvim sagovornicima je teško dogovoriti se, a kad se o nečemu i dogovori, mnogo je problema u implementaciji.

Kako ste se osećali kad ste u februaru privremeno pušteni na slobodu zbog rođendana sina Bogdana (4)?
- Imao sam samo tri sata na raspolaganju i mnogo toga sam sabio u tako malo vremena. Bilo je lepo biti opet kod kuće među porodicom i prijateljima, a Bogdan je insistirao da se izujem jer sam mu obuven izgledao kao neko ko je u prolazu. Sa starijim sinovima je drugačije. Oni shvataju sve i velika su mi podrška.

Otvoreno
ZNAČI MI POMOĆ VUČIĆA I DAČIĆA

Imate li pomoć vlade RS u situaciji u kojoj se nalazite?
- Vlast u Srbiji mi je od samog početka pomagala onoliko koliko je to moguće u ovoj situaciji, a da sud to ne doživi kao pritisak. Mnogo mi kao čoveku znači to što su moj slučaj u SB UN izneli predsednik Nikolić, premijer Vučić i ministar Dačić. To utiče na povećano interesovanje mnogih posmatrača koji prisustvuju ročištima, i to je dobro.