Dejvid Mekalister, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju smatra da Beograd mora da učini jače napore u usklađivanju svoje spoljne i bezbednosne politike sa EU, uključujući i politiku prema Rusiji

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister pozvao je da se prizna napredak u dijalogu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Nemački evroposlanik smatra da bi najbolji način za to bio da se otvore prva poglavlja u pregovaračkom procesu između naše zemlje i EU.

Kada će, posle svega, konačno biti otvoreni pregovori? Pominje se kraj novembra, 16. decembar...

- Najnoviji sporazumi predstavljaju korak dalje ka normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova. Istovremeno, oni daju zamah dijalogu na visokom nivou. Značajan napredak učinjen u dijalogu treba da bude priznat. Došlo je vreme da se otvori prvo poglavlje. Međutim, nije na meni, kao stalnom izvestiocu Evropskog parlamenta, da donosim odluku o otvaranju poglavlja. O merilima ili o otvaranju poglavlja jednoglasno odlučuje Evropski savet, na osnovu preporuka Evropske komisije.

Šta Srbija još treba da uradi kada je reč o najvažnijim zahtevima u pristupnom procesu?

- Uopšteno govoreći, sva poglavlja su podjednako važna, jer Srbija treba da se uskladi s pravnim tekovinama u celini. Ovo posebno važi za poglavlja koja se odnose na pravosuđe i osnovna prava, pravdu, slobodu i bezbednost. Korupcija i organizovani kriminal su prepreka demokratskom, društvenom i ekonomskom razvoju zemalja na zapadnom Balkanu. Poglavlje 35 je takođe od posebnog značaja. Pregovaračkim okvirom se zahteva da napredak u normalizaciji odnosa s Kosovom treba da bude ostvaren paralelno s napretkom u ukupnim pregovorima.

Hoćemo li morati da preispitamo i svoj odnos prema Rusiji?

- O tome se do sada često raspravljalo. Srbija ima tradicionalno jake ekonomske, društvene i kulturne veze s Rusijom i mogla bi da odigra ključnu ulogu u odnosima između EU i Moskve. Međutim, Beograd mora da učini jače napore u usklađivanju svoje spoljne i bezbednosne politike sa EU, uključujući i politiku prema Rusiji. Srbija se nije uskladila s restriktivnim merama, ugostila je s počastima i neke osobe na koje se odnosi vizna zabrana EU i organizuje vojne vežbe s ruskom vojskom. S druge strane, prepoznajem veoma dobru i plodnu saradnju s NATO, i želim da ohrabrim Srbiju da tako nastavi.