Mi se ne ponašamo i ne pretvaramo se kao da smo neka velika i važna zemlja, mi se bavimo sobom i našim lokalnim problemima, ali smo, nažalost, uvek u središtu globalnih problema, rekao je premijer

VAŠINGTON - Ne plašimo se teških ekonomskih mera koje moramo da sprovedemo u budućnosti, poručio je premijer Srbije Aleksandar Vučić na predavanju o budućnosti naše zemlje koje je održao na na vašingtonskom Brukings institutu.

"Sa tim možemo da izađemo na kraj i da te mere hrabro sprovedemo", istakao je premijer Vučić. On je na predavanju koje je sinoć održao ui vašingtonskom institutu rekao da tek treba da završimo proces privatizacije, da promenimo radne navike i da puno radimo na izgradnji preduzetničkog duha u našoj zemlji.

Naglasivši da je najvažniji strateški cilj Srbije da postane članica Evropske unije, primetio je da to znači da moramo da sprovedemo veoma teške političke i ekonomske reforme. Podsetio je da je srpska vlada otpočela ekonomske reforme posle katastrofalnih poplava prošle godine, uz podršku MMF, Svetske banke, EBRD i drugih, te dodao da je revizija aranžmana sa MMF prošla s najboljim ocenama.

Takođe je pomenuo mere Vlade Srbije za fiskalnu konsolidaciju kojima je smanjen fiskalni deficit na nivo ispod Mastrihta što je, smatra, izuzetan rezultat, a uspeli smo u međuvremenu da ostvarimo i privredni rast.

"Mi se ne ponašamo i ne pretvaramo se kao da smo neka velika i važna zemlja, mi se bavimo sobom i našim lokalnim problemima, ali smo, nažalost, uvek u središtu globalnih problema", rekao je on, podsetivši na niz ratova koje smo vodili.

Zato je, smatra, danas vreme da promenimo stav i da ponovo pozicioniramo Srbiju na drugačiji način. "Želimo da u budućnosti izbegavamo probleme, da budemo miroljubiva i demokratska država", zaključio je premijer Vučić.

"Neću reći nijednu ružnu reč o našim susedima"

Srbija ulaže mnogo u izgradnju dobrih odnosa sa svim susedima i pruža ruke svima, bez obzira na političke provokacije sa raznih strana, rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić na predavanju na vašingtonskom Brukings institutu o budućnosti Srbije.

"Ni danas neću reći nijednu ružnu reč o našim susedima i kolegama sa raznih strana Zapadnog Balkana, naprotiv, sve ih visoko cenim i smatram da moramo da ostvarimo još bolje odnose u budućnosti", istakao je on na sinoć održanom predavanju. Podsetivši da je Beograd nastavio dijalog sa Prištinom i da su usaglašena četiri teška sporazuma, Vučić je ukazao da dve strane treba da nastave da postižu napredak i konsenzuse.

"Ne vidim velike probleme između nas, kao ni sa drugima u regionu. Daćemo sve od sebe da učvrstimo stabilnost u regionu, naročito u Bosni i Hercegovini", rekao je on i u tom kontekstu istakao važnost regionalnih infrastrukturnih projekata, koji, smatra, nisu samo ekonomski, već i politički značajni.

Prema njegovim rečima, Srbija je faktor stabilnosti u regionu, mada je situacija još krhka, ali je dobro to što smo, kako je naveo, svesni strašnih posledica ako postupimo neodgovorno. On je ukazao da je naša zemlja danas veoma pouzdana jer "ako nešto obećamo, držimo reč, iako možda nešto odložimo, ali na kraju uradimo sve - što čini razliku između Srbije danas i Srbije u prošlosti".

Vučić se tokom predavanja osvrnuo i na izbegličku krizu, istakavši da Srbija postupa na najbolji mogući način, "evropskije od nekih država članica EU", pokazujući toleranciju i solidarnost prema izbeglicama koje beže od rata u Siriji. "Reći ću vam ono što sam rekao i nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i svima drugima - da smo spremni da prihvatimo našu odgovornost i da teret podelimo sa zemljama EU", istakao je Vučić, dodavši da Evropa od početka nije bila spremna za sve poteškoće i naglasivši da je potrebno sveobuhvatno evropsko rešenje za izbeglice.
Kad je reč o jučerašnjim incidentima na granici Mađarske i Srbije, Vučić je rekao da ne želi nikoga da optužuje jer srpske vlasti žele da očuvaju najbolje moguće odnose sa mađarskim kolegama.

"Nadam se da ćemo moći da postupamo smireno i odgovorno i prevaziđemo ovu situaciju", rekao je on.

Vučić je tokom predavanja na vašingtonskom institutu ponovio da je najvažniji strateški cilj Srbije članstvo u EU, ali i da Srbija želi da održi dobre i normalne odnose sa Rusijom. On je naveo da je o strateškim ciljevima otvoreno razgovarao i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, za razliku od drugih evropskih lidera.

"Ponosan sam i što ovde u Vašingtonu mogu reći da imamo dobre odnose sa Rusijom i, kao što vidite, ništa ne krijem. I mislim da je to dobra pozicija za Srbiju, nikoga ne ugrožavamo, nećemo to raditi ni u budućnosti, i nadam se da ćemo u tome imati razumevanje u SAD i EU", zaključio je Vučić.

"Srbija da se pozicionira kao mirna i demokratska"

Premijer Srbije Aleksandar Vučić održao je u sredu predavanje na vašingtonskom Brukings institutu o budućnosti Srbije, sa kojeg je poručio da Srbija želi da se ponovo pozicionira kao mirna i demokratska država. "Mi želimo da ponovo pozicioniramo Srbiju na drugačiji način, da bude miroljubiva i demokratska država", rekao je Vučić i dodao da bi naša zemlja bila veoma lojalna članica EU.

On je istakao da je najvažniji cilj Srbije da ostane na evropskom putu, ali je dodao da naša zemlja želi da ima dobre i normalne odnose sa Rusijom, objavio je Institut na svom Tviter nalogu. Tokom predavanja pod nazivom "Budućnost Srbije: izazovi i šanse za regionalnu stabilnost, pomirenje i integraciju", Vučić se osvrnuo i na aktuelnu izbegličku krizu, istakavši da se Srbija po tom pitanju ponaša u skladu sa evropskim vrednostima.

On je ocenio da Evropa od početka nije bila spremna za sve teskoće u situaciji sa izbelicama. "Jedini način da se prevaziđu sve teškoće i prepreke u situaciji sa izbelicama je da se radi zajedno", rekao je on i dodao da Srbija čini sve da se ophodi prema izbeglicama na veoma human način.

Lako je kritikovati EU danas, ali EU ostaje atraktivan model društva i zato izbeglice idu ka EU, zaključio je Vučić. U debati je učestvovao i mađarski ambasador u SAD koji je branio stavove Mađarske i pozvao na saradnju.