SULUDI MILANOVIĆ: Ugrozio 70.000 svojih radnika!
Među najvećima su „Agrokor“, „Nekse“ i „Atlantik grupa“, pa ukoliko blokada potraje, plate i radna mesta njihovih zaposlenih, kao i radnika u drugim hrvatskim kompanijama biće ugroženi jer proizvedenu robu - poput vode „jana“, „vegete“, „bajadere“, čokoladica „kraš“, „kiki bombona“ ili „cedevite“ - neće moći da dopreme i prodaju srpskim potrošačima. Udarce će pretrpeti i svi hrvatski investitori koji su od 2007. do 2013. u Srbiju uložili ukupno oko 324 miliona evra, a koji sada ovde proizvedene proizvode ne mogu slobodno da transprotuju preko granice.
Saniranje štete
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić ocenjuje da će privrednici ove zemlje pokušati da pretrpljene gubitke nadomeste na štetu radnika.
- Politika je prioritet na hrvatskoj strani, a posledice će snositi radnici. To uvek tako biva. Svaki privatni poslodavac koji zbog blokade bude na gubitku nadoknadiće ga na drugoj strani - a gde će nego preko zarada radnika, ali i racionalizacije radnih mesta, to jest otpuštanja - ističe Savićeva. Ona upozorava da već sledeće nedelje zbog zastoja u transportu robe može doći do nestašice na rafovima u domaćim marketima čiji su vlasnici hrvatske kompanije, poput najvećih lanaca „Idee“, „Merkatora“ i „Rode“.
- Sindikalni članovi iz „Idee“ kažu da svi veliki trgovinski sistemi sada imaju zalihe robe, tako da se barem u narednih sedam-osam dana neće osetiti nestašica - kaže ona.
Ekonomista Aleksandar Stevanović ukazuje da će trošak od blokade granice moći da naplate samo firmi koje su osigurane od političkog rizika.
Veliki gubici
- Hrvatske firme će pretrpeti veće gubitke jer su najveći investitor u Srbiji, a srpske će imati gubitke zbog promene puta za transport robe - kaže on.
PKS pisao EU
ČADEŽ: HRVATI GUBE MILION EVRA DNEVNO
Privredna komora Srbije, u ime poslovne zajednice Srbije, obratila se institucijama EU da obezbede nesmetanu primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji garantuje slobodan protok robe i usluga. Uz podršku PK Austrije i Hrvatskog poslovnog kluba u Beogradu, PKS je apelovao na hrvatske vlasti da povuku svoju odluku o zatvaranju graničnih prelaza. Predsednik PKS Marko Čadež ocenio je da je zbog svih kriza na prelazima načinjena šteta između 20 i 30 miliona evra, dok je šteta za hrvatsku privredu oko milion evra dnevno. Dodaje da ova situacija pogađa celu EU.
REAGOVANJA / EVO ŠTA SU HRVATSKI I SRPSKI PRIVREDNICI REKLI O POSLEDICAMA EKONOMSKOG RATA DVE SUSEDNE ZEMLJE
Emil Tedeski, „Atlantik grupa“
Ukoliko bi se prekogranična saradnja nastavila ili dodatno otežala na srednji ili duži rok, svakako bismo imali probleme i povećane troškove u logistici i plasmanu robe.
Ivica Todorić, „Agrokor“
Verujemo da će Srbija i Hrvatska u interesu obe države i njihovih ekonomija postići konstruktivan dogovor. Kompanije iz naše grupe do sada su već pretrpele veliku štetu.
Zvonimir Mršić, „Podravka“
S obzirom na to da su sankcije tek nastupile, vrlo je teško proceniti štetu, ali verujemo da će se uskoro postići dogovor kojim će se izbeći moguće negativne posledice.
Toplica Spasojević, „ITM grupa“
Nadam se da neće biti potrebe za kolektivnom tužbom protiv Hrvatske. Situacija je zabrinjavajuća, ne samo za srpske i hrvatske firme već će štetu pretrpeti i Evropa.
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)