SRAMNA ODLUKA UNESKA DAČIĆ ZA KURIR: Vratićemo srpske svetinje kad-tad!
- Za je glasalo 27 članova Izvršnog saveta, 14 je bilo protiv, a 14 uzdržano. Nakon glasanja nastavljena je sednica Izvršnog saveta (IS) - naveo je izvor Kurira iz diplomatskih krugova.
Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku Indonezije, pokušali su juče da odlože izjašnjavanje. Međutim, predsednik IS je to odbio uz obrazloženje da je inicijativa zakasnila. Predstavnik Kube je onda zatražio pauzu jer je prekršena procedura.
- Vratićemo srpske svetinje kad-tad. Istorija ne može da se izbriše, jer je to uvek bilo i uvek će biti srpsko kulturno i versko nasleđe na KiM. Nećemo nikad prihvatiti bilo kakvo oduzimanje ili preimenovanje takvog srpskog nasleđa na KiM - rekao je Dačić, dok je Tomislav Nikolić u razgovoru za naš list rekao:
- Ta vrsta glasanja i većine nedemokratska je i nepoznata kao način odlučivanja. Očigledno je da su naše šanse da sprečimo dvotrećinsku većinu velike. Srbija će učiniti sve što je u njenoj moći da spreči skandal koji bi ozvaničio otimanje imovine i istorije našeg naroda. Svakako, pukotina koja se pojavljuje u svakoj svetskoj organizaciji - podela na one koji podržavaju ispravne zahteve Srbije i druge koji otimaju od Srbije i poklanjaju Prištini - sve je veća.
Iguman manastira Visoki Dečani Savo Janjić rekao je za Kurir da je zabrinut da li će srpske svetinje biti zaštićene.
- Najavljuju nam rušenje zidova, menjanje boje Pećke patrijaršije i svakojake besmislice. Moj manastir je napadan četiri puta granatiranjem i zato je pod jakom zaštitom Kfora, koji je ovih dana pojačao prisustvo. Najviši predstavnici NATO nemaju nimalo iluzija o problemu rastućeg ekstremizma na Kosovu, a svaki pokušaj bilo kakvog institucionalnog ili fizičkog nasilja biće najgore što Kosovo može da učini za svoju budućnost u ovoj situaciji, kada se sve manje razmišlja o integraciji ovog dela Balkana u Evropu - rekao je Janjić. Konačnu odluku doneće Generalna konferencija Uneska, od 3. do 18. novembra. Njega čine predstavnici 195 zemalja , a za donošenje odluke potrebna je dvotrećinska većina.
Komšije protiv Srbije
CRNA GORA I MAKEDONIJA NAM ZABILE NOŽ U LEĐA
Države koje su podržale predlog Albanije da Kosovo uđe u Unesko su Crna Gora, Makedonija, Avganistan, Albanija, Nemačka, Austrija, Belize, El Salvador, Dominikanska Republika, Sent Kits i Nevis, Estonija, Gvineja, Kuvajt, Pakistan,Velika Britanija, SAD, Tajland, Togo, UAE, Francuska, Holandija, Češka, Gambija, Gabon, Italija, Čad i Švedska. Protiv su bili Argentina, Angola, Brazil, Ekvador, Etiopija, Kuba, Kina, Maroko, Meksiko, Namibija, Nigerija, Indija, Ruska Federacija i Španija, dok su Alžir, Južna Koreja, Japan, Nepal, Indonezija i još devet zemalja bile uzdržane.
Mati Anastasija
NA KOSOVU SAM DO SMRTI
Mati Anastasija, igumanija manastira Devič, sagrađenog oko 1434. godine u ozloglašenoj Dreničkoj šumi na petom kilometru od Srbice, došla je u manastir sa svojih trinaest godina. U razgovoru za naš list kaže da, bez obzira na ishod glasanja za prijem Kosova u Unesko, ona ne odustaje od borbe.
- Godinama unazad, istorijski, politika se nije zauzimala za Kosovo u smislu prave i iskrene odbrane srpske južne pokrajine. Da li ćemo se boriti? Da li fizički neko može da me izbaci iz mog doma, ja vam kažem: do smrti ostajem! Ko će mene fizički izbaciti iz mog doma? Recite mi? Niko - ispričala je igumanija manastira Devič.
Svi se digli na noge
PROTESTI, PETICIJE...
Protiv ulaska Kosova u Unesko juče su ustali studenti Pravnog fakulteta i drugih visokoškolskih ustanova. Oni su u 12.44 simbolično protestovali ispred Hrama Svetog Save. I studenti Prištinskog univerziteta i građani Kosovske Mitrovice juče su u isto vreme protestovali. IS je juče predata peticija „Ne Kosovo u Unesko“ sa 100.000 potpisa. Ona bi, prema rečima podnosioca, mogla da znači prekretnicu u bici za zaustavljanje prijema.
Procena poglavar Srpske pravoslavne crkve za Kurir
CINIZAM! MANASTIRI SU SRPSKI!
Patrijarh srpski Irinej je odluku Izvršnog saveta okarakterisao kao krajnji cinizam.
- U ime umetnosti Unesko, koji je pozvan da štiti i koji je do sada bio u službi zaštite svetinja, sada čini nešto što nema nikakvog opravdanja. Te velike svetinje koje smo mi vekovima čuvali, a oni nam pomagali da ih čuvamo, sada predaju u ruke onima koji su svoju revoluciju na Kosovu počeli upravo paljenjem Pećke patrijaršije. I ova odluka Uneska je završetak toga čina - upozorava Irinej za Kurir.
Svetinje na Kosovu će, ističe poglavar SPC, uvek biti srpske.
- Bez obzira na sve, mi ćemo se boriti za njih. Ma šta oni na kraju budu odlučili, manastiri i crkve na Kosovu i Metohiji ne mogu nikada biti ničiji osim srpski. A videćemo šta dalje i kakve će sve prilike biti - kaže patrijarh.
Reagovanja
Marko Đurić,Kancelarija za KiM
POGAŽENA PRAVDA
Ovo je odluka velikih i moćnih država kojom su pogaženi i međunarodno pravo i pravda. Nastavljena diplomatska borba.
Aleksandar Vulin,ministar rada i lider PS
BORIĆEMO SE
Unesko je na korak od poništenja sebe samog. Ako se odluka o prijemu KiM zaista donese, biće to razorni udarac sistemu UN.
Zoran Babić, SNS
SRAMNA ODLUKA
To je sramna odluka, van prava i dijaloga koji se vodi između Beograda i Prištine. Svi se dobro sećaju varvarskog čina od pre nekoliko godina.
Borislav Stefanović, DS
NASTAVITI BORBU
Veoma loša i štetna odluka. Ne treba upadati u mitove i nacionalnu patnju, nego se boriti za sopstvene interese.
KURIR VAM POKLANJA NARODNI KUVAR: Recepti za najukusniju slavsku trpezu
Počinje sezona slava a mi vam predlažemo vrhunske kulinarske specijalitete za tu priliku
U novom broju magazina Narodni kuvar predstavljamo vam recepte za razne slavske đakonije.
Poznati pevač Marinko Rokvić podelio je svoj recept za vatrenu pitu, a u rubrici korak po korak otkrivamo kako da spremite ukusne pečene dunje.
Ne propustite NARODNI KUVAR - svakog četvrtka u Kuriru!
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)