DAČIĆ: Nismo iznenađeni glasanjem Crne Gore i Makedonije
BEOGRAD - Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je rekao da naravno da je Srbija razočarana stavom Crne Gore i Makedonije, koje su u Izvršnom savetu Uneska glasale za preporuku Kosova za članstvo, ali da nije iznenađena.
"To je nešto što sigurno u odnosima sa njima moramo da postavimo kao pitanje", rekao je Dačić gostujući u Jutarnjem programu TV Pinka.
Kako se, kako je kazao, neko odnosi prema našim interesima, tako ćemo se i mi odnositi prema njihovim. Ne verujem, dodao je, da ćemo mi glasati za njihove stvari na međunarodnom planu".
Dačić je rekao da Kosovo ne ispunjava pretpostavke da bude član Uneska, da UN nisu dale pozitivno mišljenje, te da "Kosovo nije prošlo kvalifikacione testove" i da su "oni tu kulturnu baštinu uništavali".
"Ovde govorimo o suštinskom pitanju za srpski narod i to je naša istorija i naše svetinje, naša sveta mesta. Nekad su se za to vodili krstaški ratovi", dodao je Dačić.
Ipak, nije sve gotovo i Srbija treba da nastavi da se bori racionalno i pokuša da tu odluku ospori na generalnoj konferenciji te organzacije u novembru.
"Nije vreme za žalopojke, to je realnost međunarodnog poretka u kojem živimo, koji ne mora uvek da bude pravedan, koji ima silu u svojim rukama", rekao je Dačić.
Dačić je rekao da Izvršni savet usvaja samo preporuku za generalnu konferenciju, koju čini 195 članica, od kojih nekoliko nema pravo glasa, među kojima i SAD. U Izvršnom savetu se odlučuje prostom većinom glasova, a na generalnoj konfenciji su potrebne dve trećine glasova, istakao je Dačić.
Govoreći o odluci koja je doneta na Izvršnom savetu, Dačić je ukazao "da je to bilo glasanje na generalnoj konferenciji po tim pravilima, ta odluka ne bi bila doneta".
Dačić je ukazao da su za stav Srbije, a protiv Kosova, glasale Kina, Rusijia, Indija, Brazil, Nigerija, Etiopija, koje imaju više od tri milijarde stanovnika, a da sa druge strane, velike zapadne zemlje pomažu Kosovu da zaokruži proces nezavisnosti.
"Mi ne napadamo zemlje, koje su bile uzdržane, jer te zemlje nisu priznale Kosovo", istakao je Dačić.
Izvršni savet Unesko većinom glasova predložio je da Kosovo bude prijemljeno u tu organizaciju, za predlog je glasalo 27 članova tog tela, protiv je bilo 14, koliko je bilo i uzdržanih. O eventualnoj odluci da se Kosovo primi u članstvo Uneska raspravljaće se na Generalnoj skupštini od 3. do 18. novembra, a odluka mora biti doneta dvotrećinskom većinom između 195 država članica od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana