PUTINOVA MEDIJSKA OFANZIVA: Ne dam Srbiju Amerikancima!
Izvor Kurira, upućen u detalje tog projekta, otkriva da će se program ruske televizije emitovati u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
- Zamišljeno je da televizija bude regionalnog karaktera, nalik na Raša tudej, i da bude pandan multiplatformi N1, koja je partner američkog CNN na ovim prostorima. Program će se zasnivati na informativnom i kulturno-obrazovnom sadržaju, a planirano je i otvaranje velikog broja radnih mesta - kaže naš sagovornik.
Postavljanje Emira Kusturice na čelo ove televizije ne bi bilo veliko iznenađenje s obzirom na to da on krije da je rusofil, a ima i veoma dobre kontakte s najvišim ruskim državnim funkcionerima i diplomatama. Tako je i ovogodišnji Sajam knjiga Kusturica otvorio zajedno s ruskim ambasadorom Aleksandrom Čepurinom.
Osim toga, veoma je upoznat i s globalnim uticajem koji ima Raša tudej, za koju takođe gaji velike simpatije.
- Raša tudej ruši stereotipe o dobrim i lošim momcima, gde su crnci, Rusi i Srbi zlikovci, a beli Amerikanci bez mane. Kako vreme bude odmicalo, ta televizija će sve više demistifikovati „američki san“ i poslati signal da svet nije određen samo fatalizmom liberalnog kapitalizma - rekao je svojevremeno Kusturica hvaleći ovu rusku medijsku mrežu.
Inače, osnivanje ruskih medija na našoj teritoriji najavljeno je u Ruskom domu 15. oktobra ove godine, kad je potpisan sporazum u oblastima međunarodne društvene saradnje između institucija Srbije i Rusije.
Spekuliše se i da je ovo svojevrstan ruski odgovor na desetočlani specijalni tim Evropske unije koji je formiran u septembru kako bi se suprotstavio propagandi Vladimira Putina. Jedan od glavnih zadataka ovog tima je da svakodnevno prati izveštavanje velikih ruskih medija, a pre svega novinske agencije Sputnjik, koja je dostupna i na srpskom jeziku, ali i televizije Raša tudej, koju ovde možemo da pratimo preko kablovskih operatera.
Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije Nino Brajović kaže za Kurir da je čuo za priče o otvaranju ruske televizije i ocenjuje da će to uticati na odnos medijskih snaga u regionu.
- To možda na prvi pogled nekima deluje loše, ali je sigurno dobro za novinarstvo u Srbiji. Na prvom mestu, dovelo bi do veće konkurencije i mogućnosti da stvari gledamo iz više uglova. S druge strane, kad je reč o tako jakim finansijskim mogućnostima, to za novinare znači siguran posao i redovnu platu - kaže Brajović.
Emir Kusturica jučenije odgovarao na pozive i poruke novinara Kurira.
Analiza lista Komersant
MOSKVA ČUVA SVOJ UTICAJ NA BALKANU
Rusija se sve više meša u sukobe vlasti i opozicije na Balkanu, a eksperti smatraju da Moskva time želi da sačuva svoj uticaj u regionu, piše moskovski dnevnik Komersant.Prema pisanju tog lista, Rusija rizikuje da bude uvučena i u unutrašnju političku borbu i u Beogradu jer je lider DSS Sanda Raškovič Ivić tokom posete Krimu izjavila da ova stranka želi da dobije podršku Rusije o održavanju referenduma o neulasku u EU.
Reagovanja
MILOMIR MARIĆ, UREDNIK TV HEPI
Ruska kultura je velika, trebalo bi da je upoznamo u pravom svetlu, da vidimo šta oni rade i da vidimo kako možemo da sarađujemo. Sada imamo jednostrani pogled.
BORKO STEFANOVIĆ, DS
Populacija traži balans u informisanju i to bi možda mogla dobiti otvaranjem regionalne ruske televizije. A možda natera i medije da se malo više takmiče kvalitetom i objektivnošću.
DRAGAN BUJOŠEVIĆ, DIREKTOR RTS
Ne znam ništa o tome kako će ta televizija izgledati, pa ne mogu da komentarišem da li je to dobro za Srbiju i medijsku scenu države.
BRANKO RUŽIĆ, SPS
Smatram da je diversifikacija medijskog tržišta u svakom demokratskom društvu dobrodošla.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti