PREZENTACIJA 1.000 PREDUZEĆA Mihalović: Vladine reforme deluju, poslovno okruženje poboljšano
Mihajlović je posebno ukazala na zadovoljstva preduzetnika sa poboljšanjem izdavanja građevinskih dozvola.
"Polovina kompanija je prošle godine iznela nezadovoljstvo izdavanjem građevinskih dozvola, a ove godine 23 odsto. Ne mogu da kažem da smo zadovoljni, ali se vidi napredak, a to je ostvareno veoma važnim reformskim zakonima koji su se ticali problema koji su e nagomilavali godinama, a zbog kojih investitori nisu mogli da obavljaju svoje poslove", objasnila je ministarka infrastrukture, građevinarstva i saobraćaja.
Ona je istakla da je vlada sve reformske zakone radila u razgovoru sa privrednicima i partnerima koji mogu da pomognu i ukažu na greške kako bi bili efikasniji. To je, prema njenim rečima, i jedan od razloga što je naša zemlja poboljšala svoju poziciju i na rang list "Doing biznis" Svetske banke. Mihajlović je izrazila uverenje da će zadovoljstvo privrednika rasti, jer će sledeće godine biti uvedena elektronska građevinska dozvola.
Istovremeno je konstatovala da je najvažnije za nas, što je i vladin cilj, da kroz sve reforme koje sprovodi, zajedno sa privrednicima radi na tome da sledeće godine nezadovoljstvo preduzetnika bude još manji.
Ona se posebno zahvalila svim partnerima, navodeći USAID, NALED, privrednike i civilni sektor, rekavši da su svi imali svoje mišljenje šta i kako treba uraditi da Srbija bude bolja. Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi istakao da je da ova anketa pomaže da se vidi šta traže privrednici i šta su prepreke u njihovom poslovanju.
"Važno je znati šta misle preduzetnici, kako bi se sprovodile reforme, i videlo kako deluju već preduzete reforme. Vlada je koristila ova istraživanja za preduzimanje koraka u mnogim oblastima", ukazao je on.
Kirbi je pohvalio reforme koje je vlada Srbije preduzela u proteklom periodu, posebno ističući da je reforma izdavanja građevinskih dozvola prepoznata kao jedna od najvažnijih u poslednjih par godina. S tim u vezi je konstatovao da se više gradi, što jasno ukazuje na rezultate reforme.
Američki ambasador je pohvalio i što Vlada radi na stvaranju povoljnijeg okruženja za poslovanje, navodeći reformu zakona o radu, koji je doneo veću fleksibilnost u toj oblasti, a ujedno je bio važan i u suzbijanju sive ekonomije. "Sve to koristi konkurentnosti Srbije i čini je atraktivnijom za investitore", podvukao je Kirbi. On je rekao da, i pored ostvarenog napretka, i dalje postoji još mnogo toga da se uradi.
Tako je naveo da je Srbiji potrebno više finansijskih proizvoda koji bi bili dostupni biznisu, jer, kako i anketa pokazuje, nedostaje pristup finansiranju. Anketa, prema njegovim rečima, treba da motiviše Vladu da dalje implementira reforme, a SAD, kako je najavio, nastaviće da sarađuju sa vladom i predutetnicima u daljem poboljšanju poslovnog okruženja u Srbiji.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Ccadež ukazao je da je ova anketa veoma kvalitetna, jer se ne vodi na akademskom nivou, već je rezutat dijaloga sa preduzetnicima. On je ukazao da je anketa pokazala da postoji zadovoljstvo u onim oblastima u kojim se i PKS posebno angažovala. Ccadež je ocenio da je dobro što je realan rast BDP podstaknut pre svega rastom investicija i izvoza.
"Kada govorimo o ekonomskoj situaciji danas često pokušavamo da budemo mnogo euforičniji, ali znamo da nije sjajna. Međutim, razlika u odnosu na prethodne godine je da se u godinu i po dana postigao rast, i pored sprovedene velike štednje i fiskalne konsolidacije. To se retko dešava u svetu", konstatovao je on, dodajući da održivog rasta nema bez privatnog sektora, ali i malih i srednjih predzeća.
Vezano za nezadovoljstvo pristupom izvorima finansiranja, Ccadež je kazao da PKS radi zajedno sa USAID-om na smanjenju tog problema. On je rekao da se preduzetnicima skreće pažnja i na korišćeje fondova EU, a da oni mogu dobiti, ne samo u vezi toga, korisne informacije i pomoć preko kol-centra koji je uspostavila PKS.
"Naš prioritet je da se problem finansiranja i druge prepreke na koje ukazuju predzetnici minimiraju ili uklone", podvukao je on.
U PKS danas su predstavljeni rezultati pete godišnje poslovne ankete "1.000 preduzeća" koji ukazuju na to da se poslovno okruženje u Srbiji značajno poboljšalo u određenim oblastima, u drugima su rezultati manje impresivni, dok se u jednom broju sektora beleži nazadovanje.
Godišnja anketa pokazuje u kojim je oblastima ostvaren napredak, a u kojima i dalje postoje prepreke u pogledu konkurentnosti i privrednog rasta u Srbiji, a anketa je izrađena u saradnji sa IPSOS Stratedžik marketingom, a uz podršku PKS.
Među oblasti kod kojih je ove godine primećeno zančajno poboljšanje su dobijanje građevinskih dozvola, izvršni postupak i dobijanje dozvola za obavljanje delatnosti. Od svih elemenata regulatornog okvira u Srbiji parafiskalni nameti imaju najnegativniji uticaj.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega