Kabinet ministra bez portfelja ima svega petoro zaposlenih, a za njihove plate svaki mesec će iz džepova poreskih obveznika biti izbijeno 938.000 dinara

BEOGRAD - Za kabinet Velimira Ilića, ministra bez portfelja zaduženog za vanredne situacije, u sledećoj godini iz budžeta će biti izdvojeno čak 32 miliona dinara. Od toga će samo na plate mesečno odlaziti 938.000 dinara, iako taj kabinet ima svega petoro zaposlenih!

Prema Zakonu o budžetu Republike Srbije za 2016, troškovi Ilićevog kabineta u narednoj godini biće 32.843.000 dinara, što je 269.211 evra, odnosno 22.434 evra mesečno.

Dobili i povišicu

U poređenju sa ovom godinom, za kabinet Velimira Ilića izdvojeno je osam miliona dinara više, a ova razlika najviše je napravljena zbog stavke „zgrade i građevinski objekti“, koje nije bilo u budžetu za 2015.

Iz kabineta Velimira Ilića nismo dobili odgovor koliko ljudi radi u njemu. Na njihovom sajtu navedeno je svega petoro - šef kabineta, šef protokola, dvoje u službi za odnose s javnošću i jedna osoba u pravnoj službi.

Komentar ministra na to u kakvim uslovima radi nismo uspeli da dobijemo, ali poznato je da se još ranije žalio da nema kabinet i sekretaricu, već samo kola i vozača, i da ni benzin ne može da zaduži.
- Hvala na pozivu, prijatno - kratko je poručio i spustio slušalicu.

Velimir Ilić se nije baš proslavio u svom poslu. Ostaće upamćeno njegovo „stručno znanje“ kad je tokom prošlogodišnjih majskih poplava u Obrenovcu, pokušavajući da opiše jednu od mašina, rekao „ono sa onom velikom rukom napred“. Prozivan je i od drugih kolega da se retko meša u svoj posao.

Dragan Dobrašinović, predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija, ocenio je da Ilićev kabinet i poverena zaduženja nemaju nikakvu svrhu.
- Taj resor je izmišljen da bi jedan političar bio zbrinut na mesto ministra. Izmišljen je sam po sebi i suvišan je. Sve stvari u vezi sa interventnim situacijama može da radi Vlada preko svojih kancelarija i drugih tela - ističe Dobrašinović.

Cena koalicije

On napominje da bi Ilićev kabinet morao da opravda novac koji dobija, kad već postoji.
- Oni to moraju da učine da bi pokazali da njihovo postojanje ima nekog smisla. Mi to u prethodnom periodu nismo videli jer su sve preuzimale druge službe. Najbolje bi bilo da takvo ministarstvo ne postoji, a pošto je već tu, neka nešto radi. Sve to je cena koja se plaća za koalicioni sporazum SNS i NS - zaključuje Dobrašinović.

Dragomir Anđelković
BITNA JE STRUČNOST

Analitičar Dragomir Anđelković smatra da sredstva koja je kabinet Velimira Ilića dobio nisu velika, ali da je došlo vreme da Srbija to mnogo bolje uredi.
- Srbija bi trebalo da, kao sve ozbiljne zemlje, formira ministarstvo za vanredne okolnosti i da na njegovo čelo dovede nekog ko je za to kompetentan. Nije on dobio mnogo sredstava, ali pitanje je kako ih iskoristiti, a tu je kompetentnost ključna - kaže Anđelković.