BEOGRAD - Ambasador Nemačke u Beogradu Aksel Ditman izjavio je danas da ne treba da postoji bojazan da će se zaustaviti proširenje EU i dodao da bi Srbija ukoliko bude posvećena reformama mogla brzo da postane punopravna članica.

"Ja sam ambasador i u Crnoj Gori koja je do sada otvorila 20 poglavlja, a sada će još dva, međutim implementacija reformi nedostaje, ako Srbija reši ona može da prestigne Crnu Goru i da obe zemlje uđu istovremeno u EU", rekao je Ditman.

Upitan da li će se pristupanje Srbiji završiti priznanjem nezavisnosti Kosova, Ditman je rekao da se u pregovaračkom okviru (za poglavlje 35) priznanje ne pominje."Mi imamo zajednički pregovarački okvir koji podrazumeva da treba da postoji sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i tu se ne spominje priznanje", rekao je Ditman.

Dodao je da je sporazum o normalizaciji odnosa deo tekućeg dijaloga koji se vodi u Briselu i da je pozitivno to što je Vlada Srbije "nekoliko puta rekla da je posvećena vođenju dijaloga".

Holandski ambasador Hendrik Gerit Kornelis van den Dol ocenio je da je Srbija napravila značajan korak napred otvaranjem prvih pregovaračkih poglavlja u pristupanju Evropskoj uniji, a da bi sledeća dva mogla da otvori u matu 2016. godine. "Holandija će od 1. januara preuzeti rotirajuće predsedavanje EU i mi ćemo aktivno da sarađujemo sa Srbijom i da već u martu narede godine otvorimo poglavlja 23 i 24, koja su suštinska i koja se odnose na reformu pravosuđa, policije, vladavinu prava", rekao je Dol.

On je istakao da nije važan sam čin otvaranja poglavlja, već implementacija reformi koje su propisane pregovaračkom agendom."Imali smo glasanje o budžetu i vidimo da je tužilaštvo dobilo 30 odsto manje sredstava i to me zabrinjava da li će Srbija zaista primeniti reforme", rekao je Dol.

Šef odeljenja za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat naglasio je da je pred Srbijom puno posla i da će biti veoma zahtevna poglavlja o vladavini prava ali i zaštiti životne sredine. Prema njegovim rečima, ukoliko Srbija bude posvećena reformama tebalo bi joj manje od osam godina da postane punopravna članica, koliko je trebalo Hrvatskoj.

Ambasador OEBS Peter Burkhard upozorio je da će biti teško reformisati postojeće institucije, posebno pravosuđe i policiju, ali je poručio da se to mora učiniti zbog boljeg života građana."Neophodan je izlazak politike iz privrede, iz policije, pravosuđa, a to će zahtevati i promene Ustava", rekao je Burkhard na skupu britanskog Ekonomista "Svet u 2016".