DRŽAVNI VRH ODBRUSIO: Amerikanci, ne puštamo Kosovo u UN!
BEOGRAD - Najviši srpski državni funkcioneri tvrde da neće pristati na zahtev SAD da Kosovo postane članica Ujedinjenih nacija, koji je prvi put javno izneo američki ambasador u Beogradu Majkl Kirbi.
Prema njihovim rečima, takav ustupak Srbije bi praktično značio priznanje nezavisnosti Kosova. Kirbi je izjavio da bi normalizacija odnosa Beograda i Prištine za SAD značila i članstvo Kosova u UN.
- Ne tražimo da Srbija prizna nezavisnost Kosova, već normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. Šta će ta normalizacija na kraju tačno značiti, na Evropskoj uniji je da definiše, ali, po nama, to uključuje i članstvo Kosova u UN - rekao je Kirbi za Večernje novosti.
Istovremeno, on je podsetio na primer Zapadne i Istočne Nemačke, koje se nisu priznavale, ali su obe bile članice UN.
Ista politika
Povodom Kirbijeve izjave, premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da naša država ostaje dosledna dosadašnjoj politici.
On je naveo da takav stav SAD nije novost, jer je ta zemlja još 2008. priznala nezavisnost Kosova, ali da za Srbiju „nikad nije lako da to pročita“.
- Teška pitanja poput Kosova koja postoje stotinu i više godina ne rešavaju se za dan niti junačkim pokličima - rekao je Vučić u intervjuu za Sputnjik.
On je kazao da je tražio reči kojima bi mogao da odgovori na to, a da ne nanese štetu Srbiji i srpskim državnim i nacionalnim interesima.
- Jedino što mogu da kažem na to jeste da mi naravno poštujemo SAD, njihovu snagu, veličinu, poštujemo ambasadora SAD u Beogradu, koga smatram korektnim čovekom, prijateljem Srbije, ali mi imamo drugačiju politiku - rekao je Vučić i dodao da ovo nije prvi put da su se ispoljile razlike u politici SAD i Srbije i da je tako bilo i u slučaju Uneska, i kad je reč o rezoluciji u SB UN.
Upitan da li izjave poput ove nagoveštavaju nove pritiske na Srbiju, rekao je da nije lako vršiti pritisak ako imate ljude od integriteta i dostojanstva.
Potpredsednik Vlade Ivica Dačić takođe je poručio da Srbija neće podržati članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, uključujući i UN, jer bi to značilo legalizaciju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. On je podsetio da se različito viđenje Srbije i SAD o pitanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova moglo videti i prilikom razmatranja zahteva za članstvo Kosova u Unesku.
- Kako i sam ambasador Kirbi kaže, po tom pitanju postoje i razlike između stava SAD i Evropske unije, gde pet država nije priznalo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Srbija neće menjati svoju principijelnu politiku, uz punu posvećenost dijalogu kao jedinom načinu za rešavanje svih otvorenih pitanja - naveo je Dačić.
Nikolić: Upozoravao sam
U kabinetu predsednika Srbije su povodom Kirbijeve izjave samo poručili da je Tomislav Nikolić pre nekoliko godina već upozorio šta nas očekuje kao uslov EU i SAD i da nema potrebe da se tome nešto doda.
Bivši ministar inostranih poslova Vladislav Jovanović ocenjuje da je stav SAD jasan od početka pregovora Beograda i Prištine:
- Njihov je cilj da Srbija prizna Kosovo. Ako nam je nezgodno da to priznamo formalno, onda bi trebalo da sledimo Išingerovu formulu o dve nemačke države i da Kosovo poput Istočne Nemačke uđe u UN, što mi formalno ne priznajemo. Nije šija nego vrat, žedne nas prevode preko vode. Trebalo je da to naši znaju kad su počeli pregovori u Briselu. Oni hoće amnestiju za zločin agresije na nas.
Očekivano predsednik RS nije iznenađen zahtevom
DODIK: NIJE FER DA SE SRBIJI GURA PRST U OKO
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže za Kurir da nije iznenađen Kirbijevom izjavom.
- Ne očekujem da će Amerikanci odustati od tog stava, kao što ne odustaju ni od podrške bošnjačkoj koncepciji, koja podrazumeva unitarnu BiH. S druge strane, nije fer da se Srbiji stavlja prst u oko u momentima kada svim svojim naporima pokušava da normalizuje odnose s Prištinom i da se postavi kao odlučujuća zemlja stabilizacije na Balkanu - ocenjuje Dodik.
Prema njegovim rečima, zahtev Vašingtona predstavlja kontinuitet američke politike prema Srbiji.
- Oni pokušavaju da legalizuju ono što su učinili. Kosovo su rano priznali i u pokušajima da se južna pokrajina odvoji od Srbije urušili su teritorijalni integritet i autoritet Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti - zaključuje Dodik.
Edita Tahiri
IZOLOVAĆE SRBIJU AKO NE PRIZNA KOSOVO
Ministarka za dijalog u Prištini Edita Tahiri izjavila je da Srbija u suštini „zna da će priznati kosovsku nezavisnost“ jer, kako navodi, to je uslov Evropske unije definisan u poglavlju 35.
- Čak i ako Srbija na to ne pristane, Kosovo će biti članica UN, a Srbiju će u tom slučaju Zapad izolovati - rekla je ona.
REAGOVANJA
Boris Tadić, SDS
Novi uslov
U vreme mog predsedničkog mandata se u kontekstu normalizacije odnosa nije pominjao ovakav uslov. Nejasno je kako smo posle Briselskog sporazuma, koji je bio veliki iskorak, došli do toga da SAD pod normalizacijom podrazumevaju članstvo Kosova u UN.
Nenad Popović, SNP
Nokaut za Vladu
Kirbijevom izjavom zaokruženo je ono što je rekao nemački ambasador Ditman, da će Srbija morati da se odrekne Kosova i Metohije ako želi članstvo u EU. Ova poruka dolazi kao nokaut za Vladu Srbije.
Sanda Rašković Ivić, DSS
Reći narodu istinu
Ako je u državnom vrhu ostalo imalo osećanja odgovornosti i poštenja, oni bi najzad i sami građanima rekli istinu i od njih tražili da se izjasne o tome da li prihvataju da Srbija nastavi put ka EU, na kom se nalazi zahtev za Kosovo u Ujedinjenim nacijama.
Marko Đurić, kancelarija za KIM
Posvećeni dijalogu
Srbija ostaje posvećena dijalogu kao jedinom putu za normalizaciju odnosa s Prištinom i rešavanje svih otvorenih pitanja. To za nas ne podrazumeva odvojeno članstvo KiM od Srbije u Ujedinjenim nacijama.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva