Dobrovoljačka uz povike: Ubice, ubice
SARAJEVO- Stradanje pripadnika Jugoslovenske narodne armije 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici obeležava se u kantonu Sarajevo.
Danas je delegacija Republike Srpske, predvođena ministrom rada i boračko-invalidske zaštite Petrom Đokićem, polaganjem cveća odala počast stradalim pripadnicima JNA koji su poginuli pre 20 godina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. Skupu od stotinak ljudi prisustvovali su i članovi porodica ubijenih vojnika JNA, uz jako policijsko obezbeđenje MUP-a Kantona Sarajevo.
U isto vreme i na istom mestu su i predstavnici boračkih organizacija Kantona Sarajevo odali počast pripadnicima Armije tadašnje Republike
BiH koji su poginuli u sukobu s pripadnicima JNA, na početku rata u Sarajevu.
Delegacija iz RS je na mostu Drvenija u Dobrovoljačkoj ulici dočekana povicima "Ubice, ubice...", a skandiralo je nekoliko desetina građana Sarajeva koji su dobacivali: "Zašto ste došli ovde, vi ste nam ubili decu".
Predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Pantelija Ćurguz rekao je "da druga strana Dobrovoljačku želi predstaviti kao odbranu Sarajeva te da politički sistem u FBiH štiti ubice, jer u suprotnom ne bi mogli predstaviti Srbiju kao agresora".
Održan je i skup pripadnika Zelenih beretki i Armije BiH. Na Drveniji se okupilo između 30 i 50 ljudi. Prisutnim se obratio Muhamed Švrakić, koji je rekao da je skup u Dobrovoljačkoj ulici pokušaj minimiziranja agresije na BiH i izjednačavanja žrtava i agresora. On je rekao da su pre povlačenja iz kasarne na Bistriku imali prijavljenih više od 200 uznemiravanja, a poginulo je i 16 građana Sarajeva i boraca.
Karakter događaja s početka maja i dalje se sasvim suprotno tumači, a iznose se različiti podaci o broju žrtava u Dobrovoljačkoj – od 6, koliko stoji u sudskim dokumentima, do 42 koliko tvrde zvaničnici Republike Srpske.
Tokom jučerašnje duhovne akademije u RS ponovo je iznesen stav da je reč o teškom zločinu nad vojnicima JNA za koji još niko nije odgovarao. Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da su upravo sarajevski zločini, izvedeni nad vojnicima JNA, "bili podstrekači i potpaljivači rata u BiH, dok oni koji su odgovorni za te zločine to žele da potisnu".
S druge strane, u BiH se, kao i ranijih godina, prvi dani maja obeležavaju uz dijametralno suprotne ocene. Dok se u RS pod zbivanjima u Dobrovoljačkoj podrazumevaju događaji 2. maja na Skenderiji i 3. maja u toj ulici, a mediji kao slike zločina prikazuju borbe sa Skenderije dan pre Dobrovoljačke, građani Sarajeva ta dva događaja posmatraju sasvom odvojeno.
Tako je u sredu nizom manifestacija obeležen 2. maj kao dan sećanja na veliku pobedu MUP-a i teritorijalne odbrane BiH nad jedinicama JNA, koje su tog dana oklopnim vozilima krenule da osvoje Predsedništvo priznate i suverene Bosne i Hercgeovine i da grad na dva dela, što bi praktično značilo i kraj svakog otpora.
Visoki funkcioner policije BiH iz tog vremena Ismet Dahić smatra da je zaustavljanje jedinica JNA 2. maja odredilo dalju sudbinu rata.
"To je bio početak jednog mukotrpnog i dugotrajnog procesa opkoljavanja grada Sarajeva i mučenje građana Sarajeva do ksamog kraja rata", ocjenjuje on.
Očekuje se da će dolazak predstavnika iz RS-a proteći bez incidanata.
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)