OD PONOSA DO STIDA: Dobro kad preživesmo državni udar
Ipak, nije sve bilo tako bajno, a za to se naročito pobrinuo još uvek aktuelni ministar odbrane Bratislav Gašić - akter helikopterske tragedije u kojoj je stradalo sedmoro ljudi, među kojima i jedna beba. A onda, u finišu godine, taman kad se malo zaboravilo na taj njegov greh, napravio je novi - neumesno je odvalio da „voli novinarke koje lako kleknu“.
Ipak, pokazao je da je neuništiv - i pored čvrstog obećanja premijera Aleksandra Vučića da će dobiti šut-kartu, i u 2016. godinu Bratislav Gašić ulazi kao ministar odbrane.
HALUCINACIJA O PREVRATU
Vlasnik i urednik Informera Dragan J. Vučićević zadihan je stigao u jutarnji program TV Pink i panično objavio da će se u Srbiji dogoditi državni udar ako premijer Aleksandar Vučić otputuje u Kinu. Tom prilikom je predsednika Vlade nazvao budalom. Od državnog udara, naravno, nije bilo ni „d“. Ipak, ministar policije Nebojša Stefanović sazvao je skandaloznu konferenciju za medije sa sve specijalcima sa dugim cevima.
POBEDA SRBIJE U UNESKU
Nakon što je Izvršni savet Uneska u oktobru prihvatio zahtev Kosova za članstvo u toj organizaciji, postojale su male šanse da rezultat glasanja na Generalnoj konferenciji bude drugačiji.
Međutim, u novembru se dogodilo malo čudo i Srbija je, nakon ozbiljne diplomatske borbe, izvojevala pobedu - takozvana država Kosovo nije postala član ove organizacije.
U PADU HELIKOPTERA IZGINULO SEDMORO LJUDI
Sredinom marta u helikopterskoj nesreći život je izgubilo sedmoro ljudi, među kojima i beba. Loši vremenski uslovi, ali i nepoštovanje zvaničnih procedura doveli su do ove tragedije. I dalje nije jasno zašto je helikopter podignut te noći, ko je sve u Vojsci Srbije odgovoran za njegov pad i zašto je ministar odbrane Bratislav Gašić, koji je lično tražio da se krene u akciju, pošteđen odgovornosti.
Višegodišnji mučni susreti prištinskih i beogradskih predstavnika u avgustu su u Briselu krunisani najvažnijim dogovorima o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru, čime je otvoren evropski put Srbije. Nažalost, u decembru je Ustavni sud Kosova delimično oborio sporazum o ZSO.
MARIJA MAKSIMA
Da nije bilo tragične helikopterske nesreće i otvaranja poglavlja, umetnica Marija Maksima, veliki poštovalac premijera Aleksandra Vučića, bila bi sigurno utisak godine. Plavuša iz Kumodraža postala je poznata po hitu kojim je opevala Vučića.
On koji nam daje mir
i odgovornost
koji se ne kaje
naša snaga i
prevashodnost
nas spas, glas
do Evrope
i sveta
neka čuje
cela planeta -
Vučić Aleksandar
Stara srpska
zastavo,
visoko se izdigni
jer mi svi Srbi
dozvasmo se pameti
On je Vučić
Aleksandar
On je Vučić
Aleksandar
dajemo mu mandat
da nas sve sve vodi
Vodi ka pobedi
državnoj istini
Jer voli svoju zemlju
on voli Srbiju
zbog njega ćemo ući
u Evropsku uniju
Gledaj, gledaj,
vlado ti ko te
sada vodi
Srbin veliki čovek
narodni
On je naš, jes, jes
srpski Eliot Nes
OTVORENA POGLAVLJA SA EU
Srbija je u decembru, nakon niza godina i podugačkog spiska uslova, otvorila prva pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom.
Prva su na red došla poglavlja 35 i 32, koja se tiču normalizacije odnosa sa Kosovom, šta god to praktično značilo, i finansija.
Čuveno poglavlje 35 ujedno će biti i među poslednjim zatvorenim, s obzirom na njegovu težinu. Ono će se, kako procenju stručnjaci, provlačiti kroz ceo tok pregovora sa Unijom.
LINČOVANJE VUČIĆA U SREBRENICI
Premijer Aleksandar Vučić u julu se poklonio žrtvama masakra u Srebrenici, što je trebalo da bude i prvi korak u poboljšanju odnosa Srbije i BiH. Međutim, ovaj događaj je ostao u senci napada na premijera, koga su iz mase gađali kamenicama. Do danas nije razjašnjeno ko je stajao iza ovog napada.
GAŠIĆEVO KLEČANJE
Ministar odbrane Bratislav Gašić zaboravio je na kojoj je funkciji, pa se krajem godine grubo „našalio“ s novinarkom B92 Zlatijom Labović, poručivši joj da „voli novinarke koje lako kleknu“, uvredivši tako novinarsku profesiju, ali i sve žene u Srbiji. Gašića je, prema rečima premijera, ova izjava koštala funkcije, ali i pored najava da će otići iz Vlade do kraja godine, nije smenjen.
KOMŠIJSKO POMIRENJE
remijer Vučić u februaru je prisustvovao inauguraciji hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović, u maju je uzvratio posetu albanskom premijeru Ediju Rami. U julu se poklonio žrtvama u Srebrenici, a u istom mesecu predstavio je Beograd članovima Predsedništva BiH s Bakirom Izetbegovićem na čelu. Zvaničnici su se rastali uz pesmu i šah.
SAVET OEBS U SRBIJI
Šef diplomatije Ivica Dačić, prema rečima svetskih zvaničnika, uspešno je predsedavao OEBS u toku jedne od najtežih godina za ovu organizaciju. Predsedavanje su otežale ukrajinska i migrantska kriza, ali i pogoršanje odnosa između Rusije i Turske. Uspešna godina finalizirana je 22. Ministarskim savetom OEBS u novembru, tokom kog je Srbija postala centar svetske diplomatije.
ZATVARANJE GRANICA
Migrantska kriza koja je pogodila čitavu Evropu u 2015. nije zaobišla ni region. Komšije nisu uspele da se snađu s velikim brojem pridošlica iz Sirije, pa tenzije nisu mogle da se zaobiđu. One su eskalirale „trgovinskim ratom“ Srbije i Hrvatske, u kojem smo izvojevali pobedu. U oktobru je Hrvatska zatvorila granice sa Srbijom, što je izazvalo i gnev EU i packu iz Brisela, pa su komšije morale da popuste.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore