Srbija bi do kraja godine, pored poglavlja 23 i 24, koja se tiču osnovnih prava, trebalo da otvori i reformska poglavlja u pregovorima sa EU, koja će značajno doprineti unapređenju sektora javnih nabavki, malog i srednjeg preduzetništva i industrijske politike, izjavila je danas ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Joksimović veruje da će poglavlja 5 i 20, koja su veoma značajna za unapređenje poslovnog okruženja, sprovođenje javnih nabavki, ali i borbu protiv korupcije, biti otvorena do kraja godine, do kad bi mogla biti otvorena i poglavlja 25 i 26, koja se odnose na nauku, istraživanje, obrazovanje i kulturu, a koja su važna za istraživačku delatnost, omladinu i studente.

Ministarka, mesec dana po otvaranju prvih poglavlja u pregovorima sa EU, kaže da veruje da će Srbiji u 2016. bez velikog taktiziranja biti omogućeno da otvori poglavlja za koja bude realno spremna, budući da su u prethodnoj godini zadovoljeni svi politički preduslovi. Podseća da su posle poglavlja 35 i 32, koja su otvorena u decembru prošle godine, sledeća na redu politička poglavlja 23 i 24, koja se tiču osnovnih prava, a očekuje da će u političkom i tehničkom smislu Srbija biti spremna za njihovo otvaranje do kraja prve polovine godine, odnosno tokom holandskog predsedavanja unijom.

Objašnjava da su ta dva poglavlja važna jer se tiču najšireg reformskog procesa, vladavine prava, borbe protiv korupcije, manjinskih prava, reforme pravosuđa, borbe protiv terorizma.

"Otvaranje tih poglavlja će pokazati da smo zakoračili u reformski proces i napredovali u tom segmentu dovoljno da možemo da ih otvorimo. Tad ćemo imati jasne i precizne rokove, mere i aktivnosti - od usvajanja do implementacije zakona", navela je Joksimović.

Ona veruje da će to biti izvodljivo, tim pre što je Holandija, kao zemlja predsedavajuća EU, uvek zainteresovana za pitanje vladavine prave, slobode izražavanja, a na svojoj agendi šestomesečnog predsedavanja posebno je istakla i migrantsku krizu, koja je obuhvaćena poglavljem 24.

Iako navodi da je pred Srbijom puno izazova jer se političke i međunarodne okolnosti, pa i tema Zapadnog Balkana, uvek prelamaju i utiču na proces integracija, Joksimović kaže da Srbija zbog toga ne bi trebalo da bude manje aktivna.

"Bilo bi naivno i politički nezrelo reći da politika ne utiče na evropske integracije. To je proces koji je deo međunarodnog ambijenta, pa tako bilateralni odnosi različitih zemalja i širi međunarodni kontekst utiču i na naš put", kaže Joksimović, ali ističe da država treba i u takvim okolnostima da radi u sopstvenom interesu i smanji eventualnu štetu.