Članovima izvršne vlasti biće zabranjeno da nekoga proglase krivim bez pravosnažne presude i da govore kakav će biti epilog na sudu, što je bio manir ministra policije

BEOGRAD - Članovi Vlade Srbije više neće smeti da, poput ministra policije Nebojše Stefanovića, daju izjave u kojima nekog proglašavaju krivim, iako za to ne postoji nikakva sudska presuda. Naime, Vlada Srbije usvojila je juče Kodeks o ponašanju, kojim je predviđeno da su članovi Vlade dužni da u javnim nastupima i izjavama poštuju pretpostavku nevinosti i rade na očuvanju autoriteta i nepristrasnosti suda.

Drugim rečima, ministri više neće smeti da označe nekoga protiv koga je pokrenut krivični postupak kao učinioca krivičnog dela.

Ništa bez presude

Kako se navodi, Kodeksom je predviđeno da su članovi Vlade dužni da u javnim nastupima i izjavama poštuju pretpostavku nevinosti i rade na očuvanju autoriteta i nepristrasnosti suda.
- Član Vlade je dužan i da poštuje autoritet i nepristrasnost suda, pa u javnim izjavama i nastupima u javnosti u toku trajanja krivičnog postupka ne sme iznositi ideje, informacije ili mišljenja kojima se predviđa ishod tog postupka ili kojima se ocenjuje procesna vrednost dokaza koji su izvedeni ili treba da budu izvedeni u tom postupku, na način na koji je moguće uticati na ishod krivičnog postupka - piše u Kodeksu.
vlada-srbije.jpg
Fonet 


Analitičar Milan Nikolić naglašava da, dok god se presuda ne donese, niko ne bi smeo da komentariše konačan ishod sudskog postupka.
- Svaki put kada ministar policije ili bilo koji drugi ministar u Vladi iznosi neko stanovište i unapred određuje kakva će biti presuda, može se govoriti o pritisku. Do sada se niko od naših predstavnika izvršne vlasti nije uzdržavao od mišljenja o ovome ili onome što je u nekom sudskom postupku. Što se tiče Stefanovića, mislim da su njegove izjave jedan loš politički manir - naveo je Nikolić i dodao:
- Već na prvim instancama ne može se govoriti ni o kome kao da je kriminalac, reketaš.

Neprimereno ponašanje

Inače, iako ovaj Kodeks ne važi retroaktivno, kao da je pisan za ministra policije Nebojšu Stefanovića. Jedan u nizu primera su njegovi istupi posle akcije „Rezač“.
- Ovi ljudi sumnjiče se za izvršenje najtežih krivičnih dela u oblasti korupcije privrede i očekujem da će tužilaštva i nadležni sudovi odraditi dobro svoj posao u nastavku krivičnog postupka i da ćemo imati sve presude - rekao je Stefanović krajem decembra prošle godine govoreći o toj akciji.

On je zatim 27. januara izjavu Milutina Mrkonjića prokomentarisao rekavši da „to što daje izjave najgorim reketašima iz Kurira dovoljno govori o njemu“, da bi 28. januara 2016. u glasilu Informer nazvao Aleksandra Rodića „reketašem koji blati ljude“. Time je vaninstitucionalnim putem prekršio pretpostavku nevinosti i ometao pravdu uticanjem na nezavisne institucije pravosuđa.

S. Đurić

Slobodan Šoškić
MINISTAR VRŠI PRITISAK NA SUD

Predsednik Advokatske komore Beograda Slobodan Šoškić ističe da je svaka izjava kojom se predlaže rešenje pritisak na sud.
- Bilo ko, ne samo ministar Stefanović, ako kaže: „Ja vidim da je tu izvršeno krivično delo i da treba da se donesu osuđujuće presude“, to je pritisak na sud. Može da se kaže: „Videćemo šta će sud da kaže, po mom mišljenju ima elemenata, ali ja nisam pozvan da se izjašnjavam o tome“ - rekao je Šoškić.