Ukoliko bi sutra bio održžan referendum sa pitanjem „"Da li podržžavate učlanjenje Srbije u EU?", 48 odsto građana Srbije glasalo bi za, 28 odsto bi glasalo protiv, rezultat je ankete "Evropska orijentacija građana Srbije" koju je u decembru sprovela Kancelarija za evropske integracije.

Istraživanje je pokazalo i da 15 odsto građana ne bi glasalo uopššte, dok 9 odsto ne zna ššta bi odgovorilo na to pitanje.

Anketa u kojoj je učestvovalo 1.027 ispitanika starijih od 18 godina rađena je prema standardu Evrobarometra, navodi se u saopštenju Kancelarije.

Takođe, istraživanje pokazuje da je podršška građana reformama, kao i prethodnih godina, veoma visoka. Od ukupnog broja ispitanika njih 73 odsto smatra da bi reforme neophodne za ulazak našše zemlje u EU trebalo sprovoditi i mimo toga, zbog dobrobiti građana i stvaranja bolje uređene Srbije.

Borbu protiv korupcije (20 odsto), reformu pravosuđa (16 odsto), reformu obrazovnog sistema (15 odsto) i reformu zdravstvenog sistema (13 odsto) građani prepoznaju kao najznačajnije reforme koje najvišše utiču na njihov svakodnevni žživot, navodi se u saopštenju.

Sledeća po važžnosti je reforma zdravstvenog sistema sa 13 odsto, a slede bolja zašštita ljudskih prava i reforma poljoprivrede (7 odsto) i zašštita potroššača (5 odsto).

Najveći procenat građana, njih 65 odsto, smatra da bi probleme Beograda i Prišštine trebalo reššavati nezavisno od toga da li to tražži EU, odnosno dve trećine ispitanika podržžava opredeljenost Vlade Srbije za nastavak dijaloga između Beograda i Prišštine i spremnost da se dijalogom dođe do održživih reššenja.

Ispitanici kažžu da bi članstvo u EU za 30 odsto njih bila dobra stvar, 29 odsto građana smatra da je to lošše, a 41 odsto misli da to nije ni dobra ni lošša stvar.

Za najveći broj građana - njih 18 odsto, članstvo u EU predstavlja mogućnost da se uredi stanje u naššoj držžavi, višše mogućnosti za zapoššljavanje (16 odsto), put ka boljoj budućnosti mladih ljudi (15 odsto), kao i mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU (12 odsto).

Kad se radi o bespovratnoj razvojnoj pomoći Srbiji od 2000. do danas, 27 odsto ispitanika je prepoznalo da je EU najveći donator naššoj zemlji u poslednjih 15 godina, 20 procenata misli da je reč o Rusiji, za Japan se izjasnilo 15 odsto građana, dok je na četvrtom mestu Kina sa 14 procenata.