Ova patriotska partija tvrdi da je na udaru vlasti zbog anti-NATO stava, zanemarujući činjenicu da su sporazume s Alijansom potpisale upravo njene vlade

BEOGRAD - Demokratska stranka Srbije, koja tvrdi da je na meti napada vlasti i njenih poslušnika zbog protivljenja sporazumima sa NATO, želi da opere ruke od činjenice da su pre samo deset godina upravo oni bili za saradnju s NATO i to i omogućili sporazumima, smatraju analitičari.

- Medijska hajka koju predvodi dobro poznati novinar pljuvač, plakati sa slikom lidera stranke ispod hrvatske šahovnice pod kojom je stradala i neistine o politici DSS imaju za cilj da zamagle i bace u drugi plan odgovornost predsednika Vlade Srbije za nepočinstva današnje vlasti i uvlačenje NATO u Srbiju i Srbije u NATO - navodi se u saopštenju DSS.

Izvlače se

Predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati ističe da je očigledno da DSS i DS imaju debele veze sa sporazumom s NATO:
- Svi oni, uključujući DSS i DS, možda nisu znali da će do finalne saradnje doći tako brzo, ali, ko se hvata u kolo, taj se uzda u noge. Bili su dužni da znaju da će doći do ovoga. Naravno da će prati ruke kao da nemaju pojma o tome. Oni gledaju da brane vlastite interese.

Direktor Foruma za etničke odnose Nenad Đurđević kaže da glasači zaboravljaju da su isti ti ljudi imali potpuni isti odnos prema NATO.
- Očigledno je da su stranke koje igraju na sentiment anti-NATO, bez analize koliko ovaj sporazum može da bude dobar ili loš za Srbiju kao takav, stavljene u službu izborne kampanje - kaže Đurđević, dodajući da je DSS procenio da mu je bolje da ide na emociju nego na činjenice.

Činjenice ih demantuju

A činjenice govore da su dolazak NATO u Srbiju omogućile upravo vlade Vojislava Koštunice, bivšeg predsednika DSS. Podsetimo, odnosi s NATO počeli su 1999. godine sporazumom o vojnotehničkoj saradnji Kfora i vlade Jugoslavije. Tri godine kasnije donosi se odluka o podnošenju zahteva za učešće u programu Partnerstvo za mir, da bi tadašnji šef diplomatije Vuk Drašković 2005, tokom vlade Vojislava Koštunice, potpisao sporazum o tranzitnim aranžmanima za podršku mirovnim operacijama.

Podsetimo i da su na aerodromu u Batajnici 2006. prvi put u istoriji stajala i dva američka borbena aviona F-16 čime je, kako su preneli mediji, otpočela nova era u vojnim odnosima SAD i Srbije.

Aleksandar Vulin
NISU SMELI DA KAŽU „NATO AGRESIJA“

Ministar Aleksandar Vulin rekao je juče da su licemerne kritike opozicije zbog potpisivanja sporazuma s NATO.
- Licemerno je da nas za to kritikuju oni koji nisu imali hrabrosti ni da za bombardovanje kažu „NATO agresija“ - rekao je Vulin.

Napeto predsednik Srbije uspeo da napravi kompromis sa čepurinom
NIKOLIĆ POTPISAO POSLE BRIFINGA KOD RUSA

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić pristao je da potpiše Zakon o potvrđivanju Sporazuma sa NATO tek nakon što je dva i po sata pregovarao s ruskim ambasadorom u Beogradu Aleksandrom Čepurinom, saznaje Kurir.

Tom prilikom je, kaže naš sagovornik, šef srpske države dao reč da će Srbija potpisati isti sporazum sa Ruskom Federacijom. Ovim sporazumom bi ruskim humanitarcima koji se nalaze u niškom kampu bilo omogućeno da se kreću u uniformama, imali bi pravo na imunitet od srpskih sudova, ali i sve ostale privilegije koje će imati vojnici NATO.

Nenad Popović, predsednik SNP, ističe da Srbija treba da ruskim humanitarcima obezbedi iste mogućnosti koje je obezbedila pripadnicima NATO.