BEOGRAD - Američki senator Džon Mekejn pozdravlja predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića jer se "odupire predsedniku Rusije Vladimiru Putinu". Veliki Putinov propagandni pritisak na Srbiju i SAD i Srbija moraju da se suprotstave, kaže Mekejn.

Bez obzira na to ko budu kandidati na predsedničkim izborima i ko na kraju pobedi, Sjedinjene Američke Države moraju da nastave da pomažu Balkanu i da se zalažu za integraciju regiona, poručio je senator Džon Mekejn koji je ocenio da je Srbija postigla veliki napredak i ima snažnog lidera, premijera Aleksandra Vučića.

"Srbija se trenutno suočava sa ogromnim izazovima, zbog priliva izbeglica. Mislim da dobro izlazi na kraj sa tim, ali je to nešto što, očigledno, ne može da se nastavi", rekao je Mekejn za američki državni medij "Glas Amerike".

Mekejn rekao da Srbija ulaže napore u održavanje mirnijih odnosa sa susedima na Balkanu, tako da je daleko dogurala u proteklih 10 do 15 godina, naročito pod aktuelnim premijerom.

"Odnosi SAD i Srbije su se značajno poboljšali. Srbiji je verovatno potrebna veća pomoć u svetlu izbegličke krize sa kojom se suočava. Potrebno je da se dalje integriše u evropsku zajednicu, ali, kada uzmete u obzir celokupni Balkan, možete da kažete da je od perioda sukoba, Srbija napredovala", istakao je Mekejn.

Mekejn je, na pitanje o balansu Srbije između Rusije i SAD, ocenio da se Vučić odupire ruskom pritisku.

"Ruski pritisak je različit od američkog. Mi ne želimo ništa od Srbije, samo hoćemo da postane održivija demokratija, dok Rusija želi da ima dominantan uticaj, što znatno otežava stvari", rekao je on.

"Zbog toga, dodao je Mekejn, pozdravljam Vučića što se odupire Vladimiru Putinu, ali i razumem da je pritisak veoma veliki, zbog čega on mora da bude oprezan. Veliki deo pritiska, koji Vladimir Putin vrši na Srbiju, je povezan sa medijima, informacijama, propagandom. Moraćemo tome da se suprostavimo, i Srbija i SAD", rekao je Mekejn.

Mekejn je ocenio da i dalje postoji određeno ogorčenje u Srbiji zbog sukoba, ali se može reći da je zemlja danas u daleko boljoj situaciji nego što je bila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja.

"Srpski narod, međutim, treba da zna da mu pomažemo i ekonomiji Srbije je potrebna pomoć", zaključio je Mekejn.