CESID I CRTA: Na izborima je bilo neregularnosti, ali nije bilo izborne krađe
Programski direktor CESID-a Đorđe Vuković ocenjuje da je izborni proces u Srbiji daleko od zone poželjnog stanja i da je "na ivici prljavo-sive zone", ali smatra da se nepravilnosti ne mogu dovoditi u vezu sa tim da li će navedene stranke preći cenzus ili ne, već te neregularnosti mogu da utiču na skor svih izbornih lista.
BEOGRAD - Programski direktor CESID-a Đorđe Vuković i programski direktor CRTE Raša Nedeljkov ocenili su da je na jučerašnjim izborima bilo neregularnosti, ali da nema argumenata za tvrdnje da je bilo izborne krađe.
Vuković i Nedeljković izneli su različite ocene o tome da li ove neregularnosti i na koji način utiču na izborni rezultat.Prema rečima Nedeljkovića, njihovi posmatrači zabeležili su neregularnosti na čak četiri odsto biračkih.
"Reč je, dakle, o neregularnostima – kao što su glasanje bez provere indentiteta, fotografisanje glasačkih listića od strane birača... - većeg obima koje mogu da utiču na izbore posebno u situaciji koju imamo da se neke liste nalaze oko cenzusa, kao što su Dveri-DSS i lista SDS-LDP-LSV. Zato je ovo zabrinjavajuće ", ukazao je on.
Vuković ocenjuje da je izborni proces u Srbiji daleko od zone poželjnog stanja i da je "na ivici prljavo-sive zone", ali smatra da se nepravilnosti ne mogu dovoditi u vezu sa tim da li će navedene stranke preći cenzus ili ne, već te neregularnosti mogu da utiču na skor svih izbornih lista.
"Već duži niz godina održavanje izbora teče sa dosta problema, u sivoj boji. Imamo najpre birački spisak koji je katastrofalan, nemamo izbornu administraciju već ad hok tela, nemamo dobru regulativu medija... Ali, ne možemo reći da zato ne treba da priznamo rezultate izbora. To je tako, ide kako ide", naveo je on.
Istakao je i da u ovom trenutku niko ne može da tvrdi da je bilo organizovane krađe izbora, ali da se može reći "da je bilo većih katolika od pape koji su pokušali da izvedu određene zloupotrebe". Međutim, kako je dodao, kad bi se proveravali zapisnici sa biračkih mesta, kako kaže, između deset i 15 odsto bi bili prepravljani jer nešto nije dobro izračunato, ali to je Srbija".
Komentarišući noćašnji odlazak opozicionih stranka u RIK i njihove ocene da su time uspeli da isprave nepravdu i da tri liste ne ostan ispod cenzusa – Nedeljković je rekao da mu nije jasno kao su te stranke na taj način mogle da preduprede izbornu krađu.
"Kad god su stranke blizu cenzusa pominju se neregularnosti. A cilj našeg formiranja bio je da se metodološki prati regularnost izbora. Zabeležili smo juče da se problem da građani nisu bili upisani u birački spisak, iako su prethodnom proverom utvrdili da su tamo uredno zavedeni, pojavio na 20 posto biračkih mesta. To, međutim, govori o aljkavom biračkom spisku, ali pošto je reč o samo 0,32 odsto birača, ipak ne utiče na regularnost izbora. Međutim, utiče na poverenje građana u sistem", istakao je.
Prema rečima Vukovića, u nastupima opozicije koja je iznela sumnju u izborne rezultate ima i kampanje. "Jer, ako je sve što tvrde tačno, onda bi njihova ozbiljna reakcija bila bojkot parlamenta". "Potpuno je besmisleno i to što je RIK najavio da će im omogućiti pregled materijala, pa i to kako su tamo ušli a nemaju za to akreditaciju, U RIKU-u inače sede predstavnici stranaka. Ključni problem je u tome što, iako je CeSID pre deset godina dao preporuke i predloge zakona da se to promeni, ništa nije urađeno. I mi na izborima stalno gledamo Dan mrmota", istakao je.
Na pitanje kakve su posledice za nepravilnost kao što je glasanje sa kutijom koja nije zapečaćena i bez kontrolnog listića, kao što je zabeleženo prilikom glasanja gradonačelnika Beograda Siniše Malog, Nedeljković je kazao da je to faul za birački odbor i da se takva neregularnost beleži na jedan odsto biračkih mesta, te da bi izbore na tim mestima trebalo poništiti.
"Videćemo da li će RIK reagovati po prigovoru koji je upućen na tom biračkom mestu. Političke stranke imaju svoje interese i koriste sve načine da dođu u parlament, zato je važno da postoji nadstranački mehanizam koji u ime građana može da kontroliše izborni proces", naglasio je on.
Dodao je da su posmatrači CRTE na jednom mestu zabeležili slučaj "bugarski voz" - kada birač unosi već zaokružen listić, a mora da iznese prazan – te da ne može da govori da se radi o trendu.
"To se inače teško dokazuje, jer je skriveno i uigrano. Ali, sama činjenica da se o tome priča ukazuje da sistem u suštini ne funkcioniše.
A odgovarajući na kritike na račun CESID-a koji je iznosio preseke izbornih rezultata koji su se bitno razlikovali, Vuković je kazao da su na isti način predstavljani i raniji izborni rezultati, te da u tome ne vidi ništa sporno jer je reč o promenljivim rezultatima na osnovu podataka koji su pristizali najpre iz manjih mesta i ruralnih krajeva, dok su na kraju stigli i veći gradovi kada se pokazalo da u parlament ulazi i Pokret Dosta je bilo.
Nedeljković je kazao da je CRTI bilo važnije da sa informacijom o izbornim rezultatima izađu u trenutku kad su imali ukupan uzorak, jer, kako je naveo, izlaženje sa nepouzdanim podacima doprinosi zabuni i nervozi, te otvara prostor za spekulacije i politikanstvo.
Vuković, međutim, smatra da je objavljivanje podataka i sa manjim uzorkom u skladu sa transparentnošću tog procesa, navodeći da ishod izbora ne zavisi od onih koji prikupljaju podatke.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)