Šefovi diplomatija Hrvatske i Bugarske ocenili da je Srbiji put do EU popločan dobrim namerama, ali i da proces pridruživanja mora da se ispoštuje

Hrvatski i bugarski ministar spoljnih poslova Miro Kovač i Danijel Mitov zaključili su juče u Zagrebu da su te dve zemlje spremne da pomognu Srbiji da uđe u EU, ali i da Hrvatska ima pravo da traži od naše zemlje da ispuni kriterijume na tom putu.

Dvojica ministara su se usaglasila da Srbija i druge zemlje jugoistočne Evrope moraju da ispune kriterijume za ulazak u EU, ali i da podržavaju dalje proširenje evropske porodice na zapadni Balkan.
- Ispunjavanje kriterijuma je veoma važno, a poglavlje 23. uslovljava ispunjavanje određenih kriterijuma od strane dotične zemlje. Naši hrvatski prijatelji imaju pravo da zahtevaju ispunjavanje tih kriterijuma - rekao je Mitov odgovarajući na pitanje da li Bugarska podržava hrvatsku blokadu otvaranja poglavlja 23 u pristupnim pregovorima Srbije i EU.

On je dodao da i Bugarska ima „neka pitanja koja treba da budu razjašnjena, a reč je o pravima bugarske manjine u Srbiji“.
- Brža sinhronizacija sa spoljnom politikom EU pomogla bi Srbiji da ubrza proces integracija - rekao je Mitov.

Hrvatski šef diplomatije Miro Kovač poručio je da je u interesu Hrvatske da sve zemlje jugoistočne Evrope napreduju prema članstvu u EU.
- Nema zainteresovanijih zemalja od Hrvatske i Bugarske da se to dogodi jer smo mi susedi. U našem je interesu da Srbija napreduje i da dođe do otvaranja tog famoznog poglavlja 23, koje se zove Pravosuđe i temeljna prava - rekao je on.

Kovač je ocenio da je reč o najvažnijem poglavlju u pregovaračkom procesu.
- Mi ćemo zajedno pomoći Srbiji u ispunjavanju tih kriterijuma, a naravno da kriterijume koji su poznati treba ispuniti.

Podsetimo, Hrvatska nije dala zeleno svetlo za otvaranje poglavlja 23 - Pravosuđe i temeljna prava u pregovorima EU sa Srbijom. Zvanični Zagreb traži da Beograd ukine regionalnu pravosudnu nadležnost za ratne zločine, da osigura prava hrvatske manjine u Srbiji i da ostvari punu saradnju s Haškim tribunalom.

S. Ðurić

(Foto: mfa.bg)