Priča o otvaranju poglavlja 23 i 24 za Srbiju se nastavlja. Ali moram da ponovim ono što stalno ponavljam - to višše nije u naššim rukama, rekla je šefica tima Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević u Budvi gde se održava bezbednosni forum

BUDVA - Srbija je uradila sve što je od nje traženo kada je reč o otvaranju poglavlja 23 i 24 i da to više nije u njenim rukama, izjavila je šefica tima Srbije za pregovore sa EU Tanja Miščević.

"Priča o otvaranju poglavlja 23 i 24 za Srbiju se nastavlja. Ali moram da ponovim ono što stalno ponavljam - to višše nije u naššim rukama", rekla je u Budvi gde se održava bezbednosni forum.

Kako je dodala da je Srbija, kroz izveštaje sa skrininga, pravljenje akcionih planova, učinila sve što je od nje traženo. "To nije samo akcioni plan za vladavinu prava, već i za zašštitu manjina. Sa ciljem ne da izmeni zakonodavstvo, već da uradi ono na čemu svi zajedno insistiramo - da poboljšša implementaciju zakonskih akata", rekla je Miščević, dodavši da su se tim složile 27 članica EU, a ostala je jošš Hrvatska.

"Hrvatska insistira da je reč o pravu EU, ali meni je bilo zanimljivo dalje objaššnjenje da to nije osnovno pravo već regionalni uslovi. To su uslovi za zemlje zapadnog Balkana i oni se odnose na situaciju zbog kojih su ti uslovi morali da budu posebno definisani, a to je situacija iz devedesetih", kaže Mišščević.

Tu se nalazi i obaveza pošštovanja mirovnih sporazuma, kao i saradnja sa tribunalom u Hagu gde verovatno predsednica Hrvatske "smešta" to uslovljavanje, dodaje Mišščević.

"U tom segmentu nema tvrdog prava, već je reč o uslovima koji su politički za ispunjavanje. Moramo sačekati da vidimo kakav će dogovor biti između držžava članica među sobom i sa institucijama EU. Nadam se da će uskoro naći reššenje da prevaziđu ovaj problem, jer je u interesu i nas, ali posebno EU otvaranje ova dva poglavlja. To nikome ne možže da šškodi", kaže Miščević.

Ranije danas hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, Hrvatska nikog ne blokira u evroatlantskim integracijama pa ni Srbiju, već od te države traži da poštuje međunarodne standarde o nacionalnim manjinama, među kojima je i Hrvatska.