NJUJORK - Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić pozvao je u ponedeljak zemlje članice Saveta bezbednosti UN da pokažu poštovanje prema Srbiji i njenim legitimnim interesima, a kosovsku predstavnicu Vljoru Čitaku da ne koristi sednice Saveta bezbednosti za promociju nezavisnosti Kosova.

"Čitaku drži političke govore. Njen govor je naslovljen sa 'Republika Kosovo', a to ne postoji u političkoj komunikaciji Saveta bezbednosti UN", rekao je Dačić u replici na sednici Saveta bezbednosti posvećenoj Kosovu.

Primetivši da Čitaku govori o nekakvom genocidu, Dačić je upitao: "Ko je presudio da je na Kosovu bio genocid?".
On konstatuje i da je 17 godina prošlo od rata na Kosovu, a Čitaku stalno govori o "svežim sećanjima".

"Koliko vekova će trajati ta sveža sećanja? "Jel treba da vas podsećam na bitku na Kosovu u 14. veku kada su Srbi bili većina? Pa 200.000 Srba je proterano posle 1999. godine, recite to, usudite se da to kažete", istakao je Dačić obraćajući se Vljori Čitaku.

Upozorio ju je da ne koristi sednice Saveta bezbednosti za "sećanja na 1999", inače će se, kako je upozorio, to telo pretvoriti u telo za takmičenje za najbolje književno ostvarenje.

Osvrnuvši se na prijem Kosova u Uefa, Dačić je ocenio da je Uefa prekršila svoj statut jer prima u članstvo nekoga ko nije član UN.

"Zapitajte se vi koji sedite za ovim stolom šta će se desiti sa nekim delom vaše teritorije koji će postati član Uefa. Molim vaše zemlje, koje su velike, da se sa dužnim poštovanjem ponašaju prema Srbiji", istakao je Dačić.

"Poštujem SAD i Britaniju, ali to što ste vi ovde rekli nimalo ne pokazuje poštovanje. Vi ovde pozivate članice da priznaju nezavisnost Kosova i kažete da svega nekolicina to nije uradila. Ali ih ima sedam. Kako možete da kažete da je to nekolicina", rekao je Dačić.

On je ocenio da takav odnos nije korektan prema Srbiji, koja je, kako je istakao, konstruktivan faktor u dijalogu.

"Pozivam sve zemlje koje su priznale Kosovo da preispitaju svoj stav jer će se to sutra možda desiti i nekim drugima", poručio je šef srpske dipomatije, dodavši da to što je Srbija konstruktivna, ne znači da je slaba.
Kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku je odgovarajući Dačiću optužila Srbiju da je "izazvala najveću katastrofu u Evropi posle Drugog svetskog rata, ne samo na Kosovu, nego i u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini".
Ona tvrdi da je "žalosno što 17 godina nakon rata ne vidimo nikakvo kajanje, nikakvo izvinjenje". Prema njenom mišljenju rezolucija SB UN 1244 "ne odgovara političkoj realnosti, ali ne može da se promeni iz političkih razloga".
"Stalno slusamo o 200.000 Srba koji su otišli, želim da ponovim da je svaki građanin Kosova slobodan da se vrati", rekla je Čitaku.

Ona tvrdi da kosovski Srbi od Srbije moraju da čuju poruku da "Kosovo jeste njihova država i da je Priština adresa za njihove probleme".

Po njoj, kosovska nezavisnost je nepovratna, a za crkvu Hrista Spasitelja u centru Prištine za koju je srpski šef diplomatije Ivica Dačić rekao da su je kosovski Albanci pretvorili u javni toalet, Čitaku tvrdi da je "izgrađena za vreme Miloševićevog režima" i da "nije istorijska znamenitost".