Lider DNS Marko Pavić, posle sastanka sa Dodikom izjavio da RS ne treba da uđe u NATO, ali da proces ulaska treba da dogovara sa Srbijom

BANJALUKA - Predstavnici srpskih parlamentarnih stranaka postigli su danas širi konsenzus da je pre donošenja odluke o prijemu BiH u NATO u Republici Srpskoj potrebno sprovesti referendum, kao i da će se "pratiti" ponašanje Srbije prema tom savezu.

Predsednik Demokratskog narodnog saveza (DNS) Marko Pavić je podsetio na stav te stranke da Republika Srpska ne treba da uđe u NATO i da svoj proces ulaska treba da dogovara sa Srbijom, jer, kako je rekao, na Drini ne treba da bude granica zemlje koja je u NATO i one koja nije."Mislim da će svi partneri razumeti našu takvu odluku, da ne želimo tu barijeru na Drini i da naši građani imaju pravo, kao i građani svake zemlje u svetu, da se referendumom o tome izjasne", rekao je Pavić nakon sastanaka sa predsednikom RS Miloradom Dodikom i predstavnicima parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske, preneli su bosanskohercegovački mediji.

Oni su danas u Banjaluci zauzeli jedinstven stav u pogledu promene Ustava BiH, a vezano za slučaj "Sejdić-Finci" uoči sutrašnjeg sastanka šest lidera najuticajnijih stranaka BiH u Mostaru.Predsednik Demokratske partije Dragan Čavić rekao je da su se lideri srpskih stranaka u Republici Srpskoj saglasili i oko pitanja ulaska u NATO, iako se očekivalo da postoje različiti stavovi.

Predsednik Partije ujedinjenih penzionera Ilija Stevančević naglasio je da nema razloga da Republika Srpska ne uđe u NATO ako Srbija uđe, te dodao da se nada da neće biti pritisaka na političare iz RS da se nametnu neka rešenja, kao što je to bilo do sada od Kancelarije visokog predstavnika u BiH. Predsednik Narodne demokratske stranke Krsto Jandrić podržao je stavove predsednika parlamentarnih stranaka iz RS. Sastanku je prisustvovao i predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić.