BEOGRAD - Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kajl Skot izjavio je danas da su apsurdne optužbe po kojima službenici te ambasade učestvuju u organizaciji protesta u Srbiji s ciljem destabilizacije.

Skot je u ekskluzivnoj izjavi Tanjugu poručio da je stabilnost srpske vlade i države Srbije takođe u interesu Sjedinjenih Država.On je istovremeno istakao da predstavnici SAD veoma dobro sarađuju sa srpskim premijerom i srpskom administracijom uopšte.

Na pitanje kako komentariše medijske napise da se službenici američke ambasade mešaju u unutršnje političke događaje u Srbiji, američki diplomata je odgovorio: "Veoma mi je teško da nađem odgovarajuće reči, ali to je totalno apsurdno, netačno i neodgovorno".On je dodao da je jedina tačna informacija činjenica da su dva službenika ambasade posmatrala poslednji protest zbog rušenja u Savamali.“

Ali, oni su tamo gledali šta se dešava, kako bi preneli našoj vladi, isto kao što su i novinari Informera bili tamo da takođe izveštavaju”, rekao je Skot.Besmisleno je, naglasio je američki diplomata, na osnovu te činjenice tvrditi da su američki službenici organizovali protest.“Ako ja idem da gledam fudbalski meč, to ne znači da sam trener, golman ili igrač. Ja sam tamo samo da posmatram. To je ista situacija”, slikovito je objasnio Skot.

Prema njegovim rečima, takvi tekstovi su krajnje neodgovorni: "Neodgovorno je, jer je stabilnost ove vlade i ove zemlje i u naššem interesu takođe i ne razumem zašto bismo mi želeli nešto drugo”, rekao je Skot.On je ukazao da srpske reforme i evrointegracije Srbije predstavljaju zajednički cilj Vlade Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.

kajl-rendolf-skat.jpg
Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Skot je rekao da predstavnici SAD sarađuju veoma dobro sa srpskim premijerom i državnom administracijom."Zajedno radimo veoma dobro. Imao sam prilike da se sastanem sa njim (premijerom Vučićem), imamo dobre odnose i tu nema problema", navodi Skot.

"Naš posao jeste da radimo sa Vladom Srbije, da ide napred", rekao je i ponovio da su interesi Srbije i SAD zajednički.Kada je rečo o ekonomskoj situaciji u Srbiji, Skot je ocenio da ona ide na bolje, da je Srbija na pravom putu, ali da ima još reformi koje je potrebno preduzeti.Prema njegovim rečima, sastanci poput današnjeg, kada je Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) organizovala razgovor predstavnika američkih i domaćih firmi sa premijerom Srbije, veoma su korisni, jer je premijer imao priliku da izrazi svoju viziju budućnosti, a privrednici da iznesu primedbe i interese.

Kada je reč o konkretnim očekivanjima američkih kompanija u Srbiji, ambasador SAD je istakao da su za njih najvažija pitanja vladavine prava, poreskog sistema, kao i saradnje sa Vladom Srbije.