Srbija u nedelju bira predsednika
BEOGRAD - Građani Srbije će u nedelju, 20. maja, kada se održava drugi krug predsedničkih izbora, biračko pravo moći da iskoriste od sedam do 20 sati i izjasne se o novom šefu države.
Biračka mesta otvaraju se u sedam sati, a moraju biti zatvorena u 20 sati, s tim što će se svim biračima koji u tom momentu budu na biralištu omogućiti glasanje.
Izbor predsednika države obavlja se po istim zakonskim pravilima koja važe za izbor poslanika, pa tako svaki birač glasa lično i to samo jedanput na overenim glasačkim listićima, a glasanje je tajno.
Kada dođe na glasanje, birač najpre saopštava svoje ime i predaje obaveštenje o glasanju, a ličnom kartom ili drugom ispravom dokazuje identitet. Birač ne može glasati bez podnošenja dokaza o identitetu, a pošto se utvrdi njegov identitet, potpisuje birački spisak i preuzima glasački listić.
Svakom glasaču će pre glasanja specijalnim sprejom biti obeležen kažiprst desne ruke, kao znak da je već glasao, a ta oznaka na kažiprstu zadržaće se minimum 24 sata.
Članovi biračkog odbora ne smeju ni na koji način uticati na odluku birača, a dužni su da paze da ga niko ne ometa prilikom glasanja i da u potpunosti bude obezbeđena tajnost glasanja.
Birač može glasati samo za jednog kandidata, zaokruživanjem rednog broja, a potom presavija listić, tako da se ne vidi kako je glasao i stavlja ga u glasačku kutiju, nakon čega napušta biračko mesto.
Birač koji nije u mogućnosti da lično glasa na biračkom mestu, ako se radi o slepom, invalidnom ili nepismenom licu, ima pravo da povede nekog drugog ko će umesto njega glasati.
Onaj birač koji ne može da glasa na biračkom mestu, ukoliko se, na primer, radi o nemoćnom licu, može najkasnije do 11 sati na dan glasanja da obavesti birački odbor da želi da glasa i tri člana tog odbora će otići kod njega i omogućiti mu da glasa.
Na biračkom mestu zabranjeno je korišćenje pejdžera, mobilnih telefona i drugih sredstava veza i komunikacija. Kako je propisano, na biračkom mestu i na 50 metara od njega zabranjeno je isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala.
Ako se na biračkom mestu naruši red, birački odbor može prekinuti glasanje dok se red ne uspostavi, a razlozi i trajanje prekida glasanja unose se u zapisnik o radu biračkog odbora. Ukoliko je glasanje prekinuto duže od jednog časa, produžava se za onoliko vremena koliko je trajao prekid, a za vreme glasanja svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamenici moraju biti na biračkom mestu.
U prostoriji u kojoj se obavlja glasanje, može biti prisutan samo onoliki broj birača koliko ima obezbeđenih mesta za tajnost glasanja, a zabranjeno je zadržavanje svih koji nemaju prava i dužnosti u vezi sa sprovođenjem izbora. Pripadnici policije koji su na dužnosti mogu ući na biračko mesto samo ukoliko je na njemu narušen red i mir i to na poziv predsednika biračkog odbora.
Na početku glasanja birački odbor proverava glasačku kutiju u prisustvu birača koji prvi ujutru dođe na biračko mesto. U glasačku kutiju ubacuje se najpre kontrolni listić, a zatim se ona u prisustvu prvog birača pečati, što se unosi u zapisnik, a po otvaranju glasačke kutije najpre se proverava da li je u njoj kontrolni lstić. Ukoliko ga nema, birački odbor se raspušta, formira se novi i na tom mestu se glasanje ponavlja.
Građani Srbije glasaće na 8.390 biračkih mesta, što u Srbiji, što u inostranstvu, koliko je bilo i na opštim izborima 6. maja, a pravo glasa može da iskoristi 6.770.013 građana Srbije.
Za glasanje je, i kada su u pitanju predsednički i kada su u pitanju parlamentarni izbori, odštampano 6.803.863 glasačkih listića, od kojih je 33.850 listića odštampano kao rezerva.
Prvi na listiću, koji će biti svetlo drap boje, biće predsednički kandidat Koalicije "Izbor za bolji život - Boris Tadić", a drugi kandidat Koalicije "Pokrenimo Srbiju - Tomislav Nikolić".
ZAŠTO NAS MALTRETIRATE?! Opozicija blokirala raskrsnicu kod Beograda na vodi, građani besni