Bečki dnevnik Kronen cajtung ukazuje da je Nikolić u četvrtom pokušaju od 2003. uspeo da pobedi na predsedničkim izborima

BEČ - Srbija je u nedelju preživela politički zemljotres, ocenjuje danas austrijska štampa, navodeći da je lider Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić potpuno neočekivano izabran za predsednika Srbije.

Bečki dnevnik Kronen cajtung ukazuje da je Nikolić u četvrtom pokušaju od 2003. uspeo da pobedi na predsedničkim izborima.

List navodi da će se sada "karte u politici Srbije ponovo promešati", jer je bivši nacionalista Nikolić, kome je prognozirano političko penzionisanje, ipak izborio pobedu.Kronen cajtung podseća da je Nikolić već dva puta, 2004. i 2008, bio poražen od Tadića u drugom krugu predsedničkih izbora.

Slaba izlaznost građana Srbije u nedelju bila je, kako dodaje dnevnik, povoljna po pobedu Nikolića.
Pobeda Nikolića bila je iznenađenje, pre svega što su analitičari predskazivali pobedu Tadića, dodaje list, ukazujući da je uspeh Nikolića još značajniji kada se ima u vidu da su mediji u SAD i EU, kao i u Srbiji snažno podržavali Tadića.

Austrijska štampa podseća da je Nikolić sa svojom ekstremno nacionalističkom Srpskom radikalnom strankom (SRS) često pobeđivao na parlamentarnim izborima, ali nikada nije mogao formirati vladu.Nikolić se, prema pisanju bečke štampe, promenio iz ekstremiste ka Evropljaninu i demokrati.Takođe se podseća da je on bio vatreni obožavalac Vojislava Šešelja, optuženog pred Haškim tribunalom, i da je kao dobrovoljac proveo četiri meseca u građanskom ratu u Hrvatskoj.

Pobeda Tomislava Nikolića je veliko iznenađenje, ali i izborni zemljotres u Srbiji, ocenili su hrvatski mediji rezultate drugog kruga predsedničkih izbora u Srbiji.Bivši radikal Tomislav Nikolić novi je srpski predsednik, piše Jutarnji list, naglašavajući i njegovu izjavu da se Hrvatskom želi dobar odnos. "Hrvati, ne bojte se, bićemo u dobrim odnosima", piše na naslovnici.

Dosadašnji predsednik Boris Tadić doživeo je neočekivani izborni poraz u drugom krugu, piše list i dodaje da je Nikolićev najuspešniji slogan koji su birači poslušali bio "kaznite Tadića".

Pobeda Nikolića donosi nove odnose, a Srbiju čeka duga bitka oko sastavljanja nove vlade, ali i oko toga ko će biti premijer. "Srbija bi novi vladu mogla čekati do septembra", piše Jutarnji list i dodaju da se Šešeljev prvi zamenik sada Srbiju mora približiti Evropi, ističući da se Nikolić odrekao "velike Srbije", a u pobedničkom govoru naglasio da s Hrvatskom želi ostvariti stabilne i dobre odnose.

"Neću žuriti u Zagreb, imam još mnogo posla", izjavio je Nikolić za Večernji list koji u naslovu donosi i stav da Hrvatske mora rešiti pitanje povratka Srba. "Neću se pretvarati da sam vam brat, ali Hrvati i Srbi mogu živeti u miru", citira Večernji list još jednu Nikolićevu izjavu.

Ističući da je Nikolić iz trećeg pokušaja uspeo poraziti Borisa Tadića, Večernji list piše da je Vojvodina u drugom krugu bila verna Tadiću, a da mu je Beograd okrenuo leđa, kao i da je Nikolić više glasova dobio u centralnoj Srbiji.
Agencija AP navodi da bi, ako bude potvrđena pobeda Nikolića, to "moglo usporiti put Srbije u Evropsku uniju i oživeti tenzije u regionu zbog Nikolićeve nacionalističke politike". AP prenosi objavljivanje preliminarnih rezultata navodeći da "nacionalistički kandidat" vodi u drugom krugu predsedničkih izbora.

Desničarski opozicioni vođa Tomislav Nikolić neznatno je u prednosti u drugom krugu predsedničkih izbora u Srbiji u odnosu na dosadašnjeg predsednika Borisa Tadića, prenosi agencija Rojters pozivajući se na projekciju Cesida. Rojters navodi da je Nikolić bio "ultranacionalistički saveznik" Slobodana Miloševića u vreme kada je NATO bombardovao Srbiju 1999, ali da je posle izgubljenih izbora 2008. pokušao sebe da prikaže kao proevropskog konzervativca.

Pobeda Nikolića bi potencijalno mogla da podeli vlast u Srbiji gde se očekuje da će Tadićeva Demokratska stranka ponovo voditi vladu u koaliciji posle parlamentarnih izbora 6. maja, ocenjuje Rojters. Francuska agencija AFP navodi da se populista Nikolić preobratio u proevropskog političara pošto je dugo osporavao takvu opciju. Ta agencija navodi da se Nikolićeva stranka uoči drugog kruga "povezala s antievropski orijentisanom strankom" što su njegovi protivnici pokušali da iskoriste da ga diskvalifikuju. AFP je odmah preneo i Nikolićevo obraćanje posle proglašavanja pobede u kojem je istakao da će Srbija ostati na evropskom putu.

Nemački mediji danas u izveštajima o predsedničkim izborima u Srbiji ističu da je novoizabrani predsednik Tomislav Nikolić "nacionalista", "kontroverzna figura" i do pre nekoliko godina bliski saradnik i sledbenik za ratne zločine u Hagu optuženog predsednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.

U većini novinskih izveštaja se naglašava i da je Nikolićevim dolaskom na čelo Srbije pod znak pitanja stavljeno proevropsko opredeljenje Srbije. Švajcarski dnevnik na nemačkom Noje cirher cajtung (Neue Zuercher Zeitung) piše da se Nikolić sinoć "doduše trudio da ostavi državnički utisak, u šta su spadale i pohvalne reči na račun Tadića". Dodaje se da "budući predsednik ipak ostaje kontroverzna figura" i podseća da se Nikolić "do pre samo nekoliko godina nije odvajao od ratnog huškača Vojislava Šešelja" i da je "zastupao ultranacionalističke stavove".

"U poslednje četiri godine on (Nikolić) glumi ubeđenog zagovornika ulaska u EU i ne želi da ga niko više podseća na njegove ranije izjave. U najmanju ruku postavlja se pitanje koliko je ova čudesna promena verodostojna", pita se Noje cirher cajtung.

Minhenski Zidojče cajtung (Sueddeutsće Zeitung) navodi da je "Nikolićeva pobeda udarac naporima Srbije da se približi Evropskoj uniji (EU)", jer "ne on, već Boris Tadić slovi kao ljubimac Zapada". "A Tadić nije propustio nijednu priliku da pravi reklamu za ulazak u EU. Drugi krug izbora je čak proglasio referendumom o tome da li Srbija želi da se integriše u EU ili ne. Taj cilj, glasila je prikrivena poruka, može da se postigne samo s njim, a ne s Nikolićem koji je godinama bio žestoki nacionalista i od 2008. prešao na proevropski kurs", piše Zidojče cajtung.

Frankfurter rundšau (Rundschau) u tekstu pod naslovom "Nacionalista novi predsednik Srbije" ocenjuje da je Tadić "kažnjen pre svega zbog ekonomskog neuspeha zbog kojeg je nezaposlenost porasla na 24 odsto". Ovaj list navodi i da Srbija ekonomski "grca i zbog toga što je u zemljama koji su joj najvažniji privredni partneri u Zapadnoj Evropi došlo do zastoja u investicijama".

Nemački šef diplomatije Gido Vestervele (Guido Westerwelle) je juče u Čikagu, kako su preneli nemački mediji, istakao da je posle pobede Nikolića "od odlučujućeg značaja da Srbija ostane na proevropskom kursu" i dodao da je sada na novoizabranom predsedniku "velika odgovornost".

BBC: Glasači kaznili demokrate

Ako Srbija brzo dobije novu vladu a prelaz sa Tadića na Nikolića prođe glatko, mogla bi da bude priznata kao faktor stabilnosti na Balkanu, ocenjuje Bi-Bi-Si (BBC) u komentaru povodom drugog kruga predsedničkih izbora.
"Ukoliko se nova vlada uskoro formira i prelaz sa Tadića na Nikolića prođe glatko, Srbija bi mogla da osvoji šire priznanje kao faktor stabilnosti na Balkanu, gde je Grčka postala glavna zemlja koja širi nestabilnost, što je slika mnogo drugačija nego 1990-ih godina", piše autor teksta. BBC ocenjuje da su u drugom krugu izbora glasači u Srbiji odlučili da kazne demokrate i posebno Borisa Tadića zbog lošeg stanja u srpskoj privredi i preovlađujućeg uverenja o rasprostranjenoj korupciji.
Pobeda Tomislava Nikolića nad Borisom Tadićem koji je bio predsednik Srbije poslednjih osam godina, drugi je težak udarac za Tadićevu Demkratsku stranku posle loših rezultata na izborima početkom meseca, navodi se u tekstu. Demokratska stranka, podseća BBC, dominirala je politikom Srbije od kada je predvodila opozicionu koaliciju u svrgavanju Slobodana Miloševića u oktobru 2000, ali sada su glasači izabrali da ih kazne. "Šta god bilo, ovaj rezultat će značiti promenu u stilu na vrhu srpske politike", navodi autor teksta. Boris Tadić, prijatan lider koji govori engleski pretvorio je nominalno protokolarnu poziciju predsednika u centar moći u zemlji koja je imala niz relativno slabih premijera. BBC ističe da su pre dve nedelje na parlamentarnim izborima u Srbiji glasači glasali za status kvo i nastavak vladavine koalicije predvođene demokratama i Socijalističkom partijom Srbije, dok je "na predsedničkim izborima glasanje za Nikolića bilo glasanje za promenu".
Prema oceni BBC, u drugom krugu predsedničkih izbora sa izlasnošću od jedva 45 odsto nezadovoljni glasači koji su podržavali demokrate i nekoliko manjih partija koje su zajedno svrgnule Slobodana Miloševića u oktobru 2000. izrazili su nezadovoljstvo tako što su ostali kod kuće.

Gardijan: Nade Srbije za brzu integraciju u Evropu zadobile ozbiljan udarac

List Gardijan piše da su nade Srbije za brzu integraciju u Evropu zadobile ozbiljan udarac jer je predsednik Boris Tadić izgubio od nacionalističkog rivala, na poslednjim izborima u Evropi na kojima je zbačen aktuelni predsednik. Rezultat, koji je iznenadio istraživače javnog mnjenja i očekivanja Brisela, mogao bi da osudi Srbiju na period političke paralize, sa desničarem u "kohabitaciji" sa vladom kojom dominira levi centar, navodi Gardijan. Tadić je, podseća list, nedavno dobio zeleno svetlo na dugom putu ka članstvu u EU i nadao se da počne pregovore kasnije ove godine. List navodi da je "skori početak pregovora sada manje verovatan" i podseća da će Nikolić koji je ranije bio među liderima ekstremne nacionalističke stranke, verovatno biti manje sklon da čini ustupke oko otcepljenja Kosova što će Brisel smatrati neophodnim za početak pregovora. Gardijan ipak ističe i to da se Nikolić otcepio od Srpske radikalne stranke, oformio naprednjake, da su njegovi stavovi postali umereniji i da se pomerio ka desnom centru i založio za članstvo u EU. "Njegova stranka i glasači su ipak kritičniji prema EU i zapadnoj integraciji i otvoreniji prema Moskvi", navodi list.

Njujork tajms: Odmazda razočaranih birača

Tomislav Nikolić, nacionalista i bivši upravnik groblja, izabran je za predsednika Srbije, u iznenadnom obrtu koji nameće pitanje da li će zemlja ostati na evropskom putu ili će se okrenuti Rusiji, piše "Njujork tajms". List ocenjuje i da se njegovom protivniku Borisu Tadiću dogodilo isto što i političarima u Grčkoj i Francuskoj koji su bili suočeni sa odmazdom razočaranih birača pogođenih teškim vremenima. "Njujork tajms" navodi da je Tadić, koji se svesrdno zalagao da Srbija uđe u EU, priznao poraz, ali i da je u predizbornoj kampanji pokušao da prikaže mogućnost Nikolićeve pobede kao opasni povratak u prošlost.

Pozivajući se na podatke zvanične izborne komisije list piše da je Nikolić otvoreni pristalica Rusije, koji je nekada bio bliski saveznik bivšeg srpskog lidera Slobodana Miloševića, osvojio 50,21 odsto glasova, a lider Tadić 46,77 odsto.Tadić, koga opisuju kao fotogeničnog bivšeg profesora psihologije, u predizbornoj kampanji se fokusirao na zalaganje za pridruživanje Srbije EU.List prenosi mišljenja analitičara da je Nikolić, koji je ponekad vatreni populista, uspeo da dopre do sve većeg broja siromašnih građana dotučenih finansijskom krizom u vreme kada je EU zbog krize koja je potresa izgubila privlačnost.

Nikolić, koji je bivši ultranacionalista, proteklih godina se zalagao za ulazak Srbije u EU i jačanje odnosa sa SAD, primećuje ovaj list, dodajući da se analitičari pitaju da li će čovek koji je jednom izjavio da više voli da Srbija bude ruska gubernija nego članica EU nastaviti da vodi Srbiju u pravcu EU. List zaključuje da je Tadić optužen za korupciju i autoritarizam i da Nikoliću sada predstoji težak zadatak da povrati poverenje građana u vladu.

Prištinski mediji: Izbor Nikolića možda šansa za Kosovo

Za sada nema zvaničnih reagovanja iz institucija u Prištini na izbor Tomislava Nikolića za predsednika Srbije, ali štampa ističe da se u Srbiji juče dogodio politički zemljotres.
Po prištinskoj štampi, Srbija se vraća staroj politici, a to je šansa za Kosovo. Dnevnik "Zeri" ističe kako je Nikolić iznenadio pobedom na predsedničkim izborima u Srbiji. U uvodniku, dnevnik ističe da bi trebalo sačekati i videti hoće li Nikolić održati obećanje da neće priznati sporazume koji su postignuti sa Prištinom.

"On će pokušati da razgovore sa tahničkog nivoa podigne na politički. I tu je šansa Kosova. Jer centri odlučivanja znaju njegovu nacionalističku prošlost i insistiraće da se ostvari sve što je dogovoreno", prenosi prištinski dnevnik. "Koha ditore" piše kako se u Srbiji dogodio politčki zemljotres i u podnaslovu ističe deo izjave Nikolića da Kosovo neće napustiti evropski put, ali i deo u kojem kaže: "Želim da odbranim naš narod na Kosovu i Metohiji".

Dnevnik takođe istiće izjave Nikolića u predizbornoj kampanji da, ukoliko dođe na vlast, neće priznati sporazume koji su postignuti između Kosova i Srbije u okviru razgovara o tehničkim pitanjima.