SUDAR DIVOVA U BEOGRADU: Borba SAD i Rusije za prestiž u Srbiji
Dolazak Bajdena i Medvedeva u Beograd pokazuje da su dve velesile sve više zainteresovane za našu državu, kao ključnu u regionu
Bajden će, prema našim saznanjima, posetiti Beograd 18. avgusta, što će biti prva spoljnopolitička aktivnost Vučićevog novog kabineta, a početkom septembra doći će i Medvedev.
Pripreme počele
- Opsežne pripreme, neophodne za ovako važnu posetu, već uveliko traju i čeka se samo još zvanična potvrda posete. Uskoro će biti rešena i nedoumica u vezi s formiranjem vlade, ali je plan da Bajdena ne dočeka tehnička vlada, već Vučić kao premijer u punom kapacitetu. Samo nekoliko dana posle Bajdena sa Vučićem će u Beogradu razgovarati Medvedev. I ta poseta je uveliko pripremljena - otkriva naš izvor.
Sagovornik Kurira napominje da će zvaničnici Rusije i SAD preneti našim državnim funkcionerima i zvanične stavove kada je reč o spoljnopolitičkoj orijentaciji Srbije.
- Amerika će, pre svega, insistirati na evropskim integracijama Srbije, dok će Rusija izneti očekivanja da Srbija ostane na kursu vojne neutralnosti - kaže naš sagovornik.
Bivši američki ambasador u Beogradu Vilijem Montgomeri kaže za Kurir da Vašingtonu za sada nije veliki problem bliskost Srbije i Rusije, ali da će se na na taj „zagrljaj“ pomirljivo gledati sve dok Moskva nema otvoreni sukob sa Zapadom.
- Rusko-srpski odnosi nisu veliki problem za SAD jer nema konflikata. Srbija neguje dobre odnose i sa Briselom i sa Vašingtonom, pa zašto ne bi i sa Moskvom. To može prerasti u problem ako se u budućnosti zaoštre odnosi između Rusije i Zapada - upozorava naš sagovornik.
Američki diplomata ocenjuje da je poseta potpredsednika SAD siguran signal da Vašington pokazuje interes za Balkan.
- Bajden je glavni Obamin čovek za Balkan i veoma je važno da on i Vučić imaju dobre odnose. Kada je reč o Srbiji, evrointegracije su za američku administraciju tema broj jedan jer iz njih proizilazi i dijalog s Kosovom i poljuljani odnosi s Hrvatskom, a samim tim i stabilnost celog regiona - objašnjava on.
Nema uslovljavanja
Predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht kaže da je „dolazak Bajdena i Medvedeva još jedan je krug u kome se utvrđuje i naglašava interesovanje za ovaj region“.
- Ako ima dramatičnih uslovljavanja, za njih nisu nužne ovakve posete. Zato očekujem da Bajdenova poruka bude ohrabrenje da se EU proširi i na Balkan, a Medvedev će preneti stav Moskve da nema ništa protiv evrointegracija - ocenjuje Liht.
Politički analitičar Branko Radun očekuje da će Beograd od Bajdena dobiti pre svega podršku za evropske integracije.
- Odlazeća administracija nema običaj da zateže odnose i biće to poruke podrške napredovanju ka EU. Srbija očigledno ima veći značaj u regionu, sudeći po državama i rangu zvaničnika koji će doći u Beograd. Dolazak ključnih ljudi SAD i Rusije znači da smo zanimljivi i Istoku i Zapadu. Amerika nastoji da poboljša odnose s Rusijom i zato ne mislim da će zatezati u vezi sa odnosima Beograda i Moskve - ocenjuje Radun.
Isti ciljevi
SRBIJA I UKRAJINA SLOŽNO KA EU
Mandatar Aleksandar Vučić sreo se juče s potpredsednicom ukrajinske vlade Ivanom Klimpuš Cincadze i na sastanku je naglašena međusobna podrška Kijeva i Beograda teritorijalnom integritetu dve zemlje. Cincadze je rekla da Ukrajina i Srbija imaju isti cilj, a to je članstvo u EU. Vučić je istakao da se nada unapređenju ekonomskih odnosa.
NJIHOVA KLJUČNA OČEKIVANJA OD SRBIJE
Rusija
- ostanak Srbije na kursu vojne neutralnosti
- omogućavanje prisustva u našoj zemlji preko Srpsko-ruskog humanitarnog centra
- diplomatski imunitet za ruske spasioce u bazi u Nišu
- poštovanje dogovorenih energetskih sporazuma
SAD
- nastavak evropskih integracija Srbije
- poštovanje usvojenih sporazuma sa NATO
- nepristajanje na rusko vojno prisustvo i baze
- pomirljiva regionalna politika
- nastavak dijaloga Beograda i Prištine
Orhan Dragaš o položaju Srbije
STRATEŠKI VAŽNA I MOSKVI I VAŠINGTONU
Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, naglasio je da je Srbija strateški važna i Rusiji i SAD.
- O tome najbolje svedoči dolazak Bajdena i Medvedeva u roku od mesec dana. Kao što je Turska za njih važna zbog moći koju ima u odnosu na arapske države, tako i Srbija ima moć prema bivšim republikama SFRJ - kazao je za Kurir Dragaš.
On je kazao i da ruski humanitarni centar danas ima veću važnost nego kad je osnovan, kao i da Rusija želi da ga transformiše u civilno-vojni centar koji bi mogao da interveniše odavde. Tome se, kazao je Dragaš, SAD protive želeći da NATO ima ekskluzivitet u takvim reakcijama, dok je ruski interes da Srbija ostane što dalje od NATO.
- Na Vučića ne utiču ni Amerikanci ni Rusi, ali je zato pod stalnim pritiskom i jednih i drugih. Mi kao mala zemlja zavisimo od finansijskih fondova koje te zemlje drže u rukama - rekao je on.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila