Državna revizorska institucija podnela 1.364 prijave protiv ministara, njihovih pomoćnika, gradonačelnika i državnih funkcionera zbog nenamenskog trošenja para iz budžeta

Ministri, njihovi pomoćnici, gradonačelnici, direktori javnih preduzeća i drugi državni funkcioneri za samo osam godina nenamenski su proćerdali 5.881 milijardu dinara, ili oko 59 milijardi evra!

To je novac građana Srbije, a samo mali broj njih je dobio kazne, i to mizerne - od 10.000 do 160.000 dinara. Od 1.364 krivične, prekršajne prijave i prijave za privredni prestup koje je Državna revizorska institucija (DRI) podnela protiv državnih funkcionera za različita „zlodela“ u trošenju novca u periodu od 2008. do 2014, samo trećina je pravosnažno okončana. Iako su nenamenski potrošili dva i po puta više para od javnog duga Srbije, koji je u avgustu iznosio 24,3 milijarde dinara, većina još uvek nije osuđena, a mnogima nikad i neće biti suđeno jer su predmeti zastareli.

Pojedini predmeti su, kako je izjavio generalni državni revizor Radoslav Sretenović, na sudu i po četiri godine, trenutno ih je više od 900.
- Prijave se sporo rešavaju. Postupci po našim prijavama dugo traju - izjavio je Sretenović za NIN i dodao da su izrečene kazne male i da će se uskoro izjednačiti s kaznama za nevezivanje pojasa u automobilu. On je najavio da će uskoro biti objavljena imena onih protiv kojih je DRI ove godine podneo 31 krivičnu prijavu.

Milan Marinović, načelnik Prekršajnog suda u Beogradu, objašnjava za Kurir da predmeti koje podnese DRI nemaju prioritet u rešavanju.
- Oni se rešavaju po vremenu prispeća u sud, a ne u odnosu na vrstu prekršaja i na ličnost okrivljenog. Drugi razlog je to što su sudije u velikim gradovima preopterećene.