KOPAONIK - Predsednica Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović izjavila je za Tanjug da je Peti samit šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (CEE) u letonskoj prestonici Rigi, koji se završava danas, pokazao da Kina Srbiju posmatra kao značajnog partnera u okviru inicijative 16 + 1.

Ona je kazala da "u okviru formulisanja 'Puta svile' čini se da kineski partneri najviše žele da rade na infrastrukturnim projektima koji jesu od najvećeg značaja za region, ali svakako i za Srbiju".

"Sama činenica da su potpisani ugovori izuzetno visoke vrednsti govori u prilog tome. Dakle, u pitanju su projekat Surčin-Obrenovac, zatim železnička pruga Beograd-Budimpešta koja je u ovom trenutku potpisana na komercijalnom nivou, dakle u pitanju su izuzetno povoljni krediti. Tu je i nastavak saradnje na izgradnji obilaznice oko Beograda", navela je Joksimovićeva.

sji-djinping.jpg
Foto: Reuters

Ona je naglasila da je "dodatno značajno da je u okviru ovog paketa potpisan i sporazum o viznoj liberalizaciji".

"Kineska banka će početi da funkcioniše u Srbiji. Dakle, sve su ovo jasni signali da Kina ne namerava da ovaj projekat drži aktivnim u nekom kratkom vremenskom periodu, već strateški dugotrajno da ulaže u ovo područje, kako bi zapravo i kroz ove infrastrukturne projekte omogućila da strateški veliki projekat 'Put svile' zaživi u punom kapacitetu", rekla je Predsednica Centra za spoljnu politiku.

Joksimovićeva je kazala da misli da "možemo biti zadovoljni i ovim sastankom i pozicioniranjem Srbije u okviru grupe '16 + 1'". Ona je navela da je na samitu u Rigi "Kina još jednom pokazala izrazito interesovanje za saradnju sa Centralnom i Istočnom Evropom u ovom formatu".

Politika SAD prema regionu se neće menjati

Joksimović je takođe izjavila danas Tanjugu da se "politika SAD prema regionu neće menjati bez obzira koji od kandidata bude odneo pobedu" na američkim predsedničkim izborima koji se održavaju u utorak.

ivica-dacic-aleksandar-vucic-kineski-predsednik-si.jpg
Foto: Fonet Slobodan Miljevic

"SAD su izgubile iz fokusa Zapadni Balkan okončanjem dva projekta, dakle Dejtonskim sporazumom i promocijom nezavisnosti Kosova, to su dva projekta u kojima su SAD direktno učestvovale i od tada su prepustile EU da radi na stabilizaciji", rekla je Joksimovićeva na marginama završnog dana Desetog regionalnog seminara politikologa na Kopaoniku koji je posvećen izborima u SAD.

Ona je dodala da "bez obzira na to, u ključnim trenucima, kada se ključne odluke donose SAD su uvek prisutne, pogotovo što imaju ozbiljnu mogućnost uticaja na pojedine od aktera u pregovaračkim procesima koji se na Zapadnom Balkanu i dalje dešavaju".

"Ono što je izuzetno značajno da SAD pokušavaju da kroz projekat EU, odnosno kroz punopravno članstvo svih zemalja Zapadnog Balkana u EU obezbede punu stabilnost regiona i jedino na taj način vide mogućnost da se tenzije u samom regionu u budućnosti u svakom obliku izbegnu", kazala je predsednica Centra za spoljnu politiku.

treca-debata-hilari-klinton-donald-tramp.jpg
Foto: Reuters

Joksimovićeva je navela da "izbori u SAD ulaze u završnicu" i da se "margina razlike između republikanskog kandidata Donalda Trampa i demokratske kandidatkinje Hilari Klinton konstantno smanjuje".

"Dakle, trka je ušla u potpuno neizvesnu fazu, postoji mogućnost da i jedan i drugi kandidat odnesu pobedu. Ono što je karakteristika ovogodišnjeg izbornog ciklusa u SAD je da je prvi put žena kandidat", rekla je ona.
Dodala je i da "po prvi put možemo reći da je cela kampanja imala nekakav ton rijaliti šoua".

"Dakle, mnogo više je bilo međusobnih kritika i napada nego što je bilo realno iznesenih političkih platformi. Uglavnom su teme kampanje uvek unutrašnje političke stvari u SAD, a ovog puta smo videli da su i neke spoljnopolitičke teme predstavljale dominantni deo predstavljanja kandidata", kazala je Joksimovićeva.

aleksandra-joksimovic-fonet-16-jun-2016.jpg
Foto: Fonet

Ona je navela da je "jedna od njih bio i odnos prema Rusiji".

"U ovom trenutku, globalna zbivanja su takva da odnosi između Rusije i zapadnih zemalja, odnosno EU i SAD, su nikada napetiji, procenjuje se da su napetiji nego u vreme Hladnog rata", smatra Joksimovićeva.
Trodnevni seminar na Kopaoniku organizovali su Centar za društveni dijalog i regionalne inicijative (CDDRI) i Fakultet političkih nauka (FPN) Univerziteta u Beogradu, uz podsršku Ambasade SAD u Srbiji i Balkanskog fonda za demokratiju (BTD).