Oduševljeni građani širom Srbije slavili pobedu republikanca na izborima u SAD, koju su doživeli kao kosmičku pravdu i ličnu satisfakciju

(FOTO) TRAMPOMANIJA U INAT SVIMA: Cela Srbija oblepljena Kurirovim posterom Foto: Kurir

Srbija je sa oduševljenjem dočekala pobedu Donalda Trampa na američkim izborima! A da je srpski inat ponovo proradio, pokazuje i to što su naši čitaoci širom zemlje sa oduševljenjem dočekali poklon Kurira - poster Donalda Trampa, koji su lepili na šoferke svojih vozila, po prozorima, tezgama, prodavnicama, drveću...

U inat onima koji su proteklih godina dizali spomenike, davali imena bulevarima po onima koje su osećali kao svoje moćne zaštitnike, Srbi ne kriju da su izbor 45. predsednika SAD doživeli kao kosmičku pravdu i ličnu satisfakciju.

Balon od sapunice

O tome piše i nemački Velt.

- Ono što se upravo desilo u SAD predstoji i Evropi: ustanak protiv samozvanih staratelja, protiv elite uljuljkanih u balon od sapunice koji se sastoji od privilegija i predrasuda. Te elite su stalno pozivale većinu koja ćuti da prekine ćutanje i postane aktivna. Kad je većina Amerikanaca prekinula ćutanje i iskoristila svoje najvažnije osnovno pravo, sada to elitama nije pravo - piše Velt.

Da je trampomanija uveliko zavladala Srbijom, govori i činjenica da juče gotovo da nije bilo mesta u zemlji na kojem nije bio postavljen njegov poster.

Foto-reporteri Kurira ovekovečili su one najupečatljivije prizore u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Užicu, Kikindi...

Inače, da će Srbiji svanuti posle pobede Trampa, te da smo dobre odnose sa SAD već imali pre nekoliko decenija, ubeđuju nas i političari, ali i istoričari.
- Sigurno neće biti spektakularnih promena, ali ćemo dobiti više razumevanja za naše stavove, i to treba iskoristiti za bolje odnose - kaže za Kurir šef diplomatije Ivica Dačić.

Srbi i Ameri kroz decenije

Istoričar Predrag Marković kaže da su za vreme Vudro Vilsona odnosi bili na visokom nivou.
- Posle odlaska Pupinovog prijatelja, SAD su se povukle iz evropske politike, a vratile su se za vreme Drugog svetskog rata. Zanimljivo je da su ostali uz Dražu Mihailovića duže od Britanaca, a s Titom samo što nisu zaratili oko Trsta. A posle sukoba sa Staljinom Tito je postao miljenik SAD, te je Jugoslavija dobila mnogo pomoći u oružju, hrani, novcu - objašnjava on i dodaje da su se odnosi malo pokvarili krajem pedesetih:
- Po istraživanju najboljeg znalca tih odnosa Dragana Bogetića, naročito ih je zabrinulo osnivanje Pokreta nesvrstanih, za koji su sumnjali da je neka vrsta skrivene sovjetske zavere. Tito ih je uverio da to nije tako, a odnosi su još više otoplili kad su Sovjeti izvršili invaziju na Čehoslovačku - napominje Marković.


Ekipa Kurira