NIŠ - Srbija dobro napreduje u vladavini prava, fiskalnoj konsolidaciji i reformi javne uprave ali je nazadovala kada je reč o institucionalnom i regulatornom okruženju, pokazuje Izveštaj Evropske komisije (EK) koji je danas predstavljen u Nišu.

Obraćajući se gradskim većnicima Niša, šefica Sektora za evropske integracije i ekonomska pitanja Delegacije EU u Srbiji Radica Nusdorfer ocenila je da je izveštaj u celini pozitivan, ali i da ima oblasti u kojima Srbija nije zabeležila napredak, već nazadovanje.

"Očuvana je finansijska stabilnost, a najveći rizik po nju predstavlja restrukturiranje državnih i javnih preduzeća", kazala je Nusdorfer.Ona je rekla i da "zabrinjava" stopa nezaposlenosti koja se kreće od 17,7 do 42,3 odsto.

"Zabrinjavajuće je i to što je 20 odsto kredita neotplaćeno a javni dug Srbije je i dalje veliki", rekla je predstavnica Delegacije EU u Srbiji.Nusdorfer je navela i da je Srbija zabeležila napredak po pitanju borbe protiv korupcije, ali i da je i dalje prisutna zabrinutost zbog konflikta interesa i kršenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije Evropskoj uniji.

Govoreći o obrazovanju, ona je kazala da Srbija mora da radi na daljem poboljšanju tog sistema navodeći da je "svega" 52 odsto mališana u Srbiji obuhvaćeno predškolskim obrazovanjem dok 95 odsto dece u članicama EU pohadja predškolske ustanove.

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport trebalo je da predstavi izveštaj EK o napretku Srbije na sednici skupštinskog Odbora za evropske integracije 10. novembra, ali su poslanici SRS i pokreta Dveri reklamirali povrede Poslovnika zahtevima da se sednica prekine i da se izveštaj Evropske komisije prevede na srpski jezik.