ZAVRŠENA SEDNICA ODBORA ZA FINANSIJE: Usvojen budžet za 2017, sledi skupštinska rasprava
BEOGRAD - Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je danas Predlog budžeta za 2017. godinu i set pratećih zakona i uputio ih Skupštini na razmatranje.Ministar finansija Dušan Vujović ocenio je na sednici Odbora da su javne finansije unapredjene u prethodne dve godine i dodao da je sledeće godine planiran privredni rast od tri odsto.
Ocenio je da bi dalje stezanje kaiša bilo kontraproduktivno i da je Srbija na dobrom putu da dodje do održivog nivoa javnog duga i deficita.
"Dalja štednja bi delovala restriktivno na privredni rast", rekao je Vujović na sednici Odbora za finansije Skupštine Srbije.
On je rekao da su postignuti rezultati bolji od očekivanih.
"Ne znači da smo izašli iz svih problema, već da smo ostvarili više nego što smo planirali. Ulazimo u zonu u kojoj možemo s mnogo više izvesnosti da gledamo u budućnost", rekao je Vujović.
Prema njegovim rečima, Srbija se nalazi na dobrom putu da dodje do održivog nivoa javnog duga, a kako je dodao, niko nije očekivao privredni rast od tri odsto.Vujović je ponovio i da se ove godine očekuje privredni rast od 2,7 do 2,8 odsto.
On je na kritike opozicije da vlada nije u zakonskom roku poslala u Skupštinu Srbije predlog budžeta, rekao da to nije bilo moguće zbog aranžmana sa MMF-om, ali da će rokovi biti poštovani naredne godine.
Tokom rasprave, opozicioni poslanici kritikovali su odredbe državnog budžeta za narednu godinu dok su članovi vladajuće koalicije izneli dijametralno suprotan stav.
Šef poslaničke grupe Pokreta Dosta je bilo Saša Radulović zatražio je na početku sednice odbora da se Predlog zakona o budžetu vrati na doradu kako bi se ispravile greške.Dodao je da Vlada Srbije kasni sa usvajanjem budžeta, jer zakon predvidja da je do 1. novembra morala da uputi predlog Skupštini.
On je istakao da je Predlog budžeta na 1.300 strana dostavljen je poslanicima 48 sati pre sednice, što je taktika smišljena da se opozicija onemogući da podnese amandmane na taj zakonski predlog.Poslanik SRS-a Milorad Mirčić zatražio je odlaganje sednice na kojoj će se raspravljati o budžetu, jer parlament nema ni izveštaj o završnom računu za 2015. godinu.
On je ukazao na loše stanje državnog duga kao i na niz nelogičnosti u oblasti zapošljavanja uz ocenu da regulisanje tih oblasti nije predvidjeno državnim budžetom za narednu godinu.Mirčić je rekao i da vlada i dalje ima paralelne sisteme zapošljavanja ubrojavši tu razne agencije i ministarstva, a upozorio je i da je "Srbija i dalje na ivici bankrota".
"Javni dug će se smanjiti narednih godina, a pitanje je da li će gradjani do tada moći da izdrže", rekao je Mirčić.
Član Odbora iz Demokratske stranke Goran Ćirić pitao je na koji će način Vlada Srbije pomoći rast privede, a ukazao je i da bi trebalo precizno definisati budžetsko jačanje institucija značajnih za nastavak evropskog puta Srbije."S obzirom da se većina poslanika zalaže za nastavak evropskih integracija, trebalo bi jačati institucije značajne za rad odredjenih poglavlja, kako se koje od njih otvori", rekao je Ćirić.
Članovi odbora iz PUPS-a, Socijaldemokratske stranke Srbije i Socijalističke partije Srbije najavili su podršku državnom budžetu za narednu godinu.Poslanik SPS Dušan Bajatović je rekao da u sadašnjim privrednim uslovima "teško da možemo da imamo bolji budžet a pozdravio je to što, kako je rekao Srbija sama vraća dugove, bez podrške medjunarodnih investicija.
"Dobro je što se sami razdužujemo", rekao je Bajatović, što je po oceni Vujovića takodje jedna od značajnijih stavki državnog budžeta za narednu godinu.Vujović je najavio i nastavaka borbe protiv sive ekonomije, posebno ukazavši na sprečevanje šverca cigareta i sirove kafe.
Odbor je usvojio amandman kojim Skupština Srbija ostaje bez uvećanja sopstvenog budžeta za narednu godinu od 400 miliona dinara, odnosno iznosa namenjenog za uredjenje zgrade, putovanja poslanika, izborne aktivnosti i razne druge oblasti.
Predlogom zakona o budžetu za 2016. godinu predvidjeni su prihodi od 1.092,9 milijardi dinara (u 2016. prihodi su bili planirani na 997,4 milijarde), a rashodi od 1.162 milijarde dinara (u 2016. godini 1.119 milijardi), tako da će deficit iznositi 69,1 milijardu dinara (121,8 milijardi u 2016).
Vlada Srbije po usvajanju Predloga budžeta saopštila je da je budžetski deficit od 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda "najniži predvidjeni deficit u istoriji države Srbije".
Rashodi za ukupne kapitalne investicije u 2017. godini na nivou opšte države iznose 147 milijardi dinara, što je 3,3 odsto BDP-a. Budžet je projektovan na proceni da će rast BDP biti tri odsto, a u 2018. godini 3,5 odsto.
Projektovana inflacija u 2017. godini biće 2,4 odsto.Sednica Skupštine Srbije zakazana je za 15.00 časova.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila