Bez vlade kriza na KiM pred eskalacijom
BEOGRAD - Institucionalni vakum koji se u Srbiji stvorio u iščekivanju nove vlade ponovo je otvorio "kosovsko pitanje", a kriza je na putu eskalacije, smatraju analitičari Dušan Janjić i Predrag Simić.
Oni su se složili da se raspisivanje izbora na svim nivoim u Srbiji stvorio institucionalni vakum, te da to i srpska i albanska strana na Kosovu i Metohiji koriste za ispunjavanje svojih zahteva.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić i direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić složili su se i da je dobro to što će novi predsednik Srbije Tomislav Nikolić, kako je najavio i pod uslovom da to ispuni, objaviti do sada nepoznate detalje sporazuma između Beograda i Prištine postignutih u Briselu.
Simić napominje da institucionalni vakuum na Kosovu traje već gotovo šest meseci i da je samo angažovanujem međunarodne zajednice sprečeno da ne dođe do veće eskalacije sukoba. Prema njegovim rečima, vakuum će trajati još neko vreme i on očekuje da će biti sve teže sprečavati dalje pritiske Prištine, ali i EU i SAD i NATO.
"U tom vakumu Priština je pokušala da napravi napredak i to, najpre, otvaranjem svoje kancelarije u severnoj Mitrovici, koja bi trebalo da preuzme nadležnosti od Unmika i da preraste u buduću opštinu severna Mitrovica, a koja bi bila pod nadležnošću Prištine", objasnio je Simić.
On je istakao da se potom otvorilo pitanje registarskih tablica, pa da je sve to kulminiralo barikadama i novim sukobima sa nemačkim i američkim vojnicima.
"Ukoliko u Beogradu ne bude uskoro formirana nova vlada koja će odmah početi da deluje bojim se da se situacija na tom prostoru može oteti kontroli, kao što se već dogodilo pre nekoliko dana", kategoričan je Simić, koji je dodao da se verovatno i to koristi kao sredstvo pritiska.
Prema njegovim rečima, ako predstavnici vlasti u Beogradu budu povlačili neke poteze, ili davali izjave kao što je ovih dana bio slučaj, Srbi, pre svega na jugu Kosova, sve češće će se nalaziti u ulozi talaca.
Janjić objašnjava da je raspisivanjem prevremenih predsedničkih izbora Srbija ušla u stanje institucionalnog vakuma, a to se, kako tvrdi, sada sasvim očekivano vidi na severu Kosova.
"Očekivano se vidi zato što se serijom sporazuma postignutim tokom tehničkog dijaloga Srbija obavezala na njihovu primenu. Problem je što se u Srbiji nije znalo koja adresa šta radi, niti je javnost Srbije upoznata sa svim zapisnicima koji su rađeni sa Kuperom", rekao je Janjić.
Prema njegovim rečima, ni Vlada Srbije, koja je prerano ušla u tehničko stanje, nije izvršavala te obaveze, a jedna od njih je bila u vezi sa tablicama.
"Sada se iskomplikovala stvar sa tablicama i to zbog osiguranja, pa se tablice oduzimaju zato što nije rešen taj problem. Takođe, srpska javnost na severu Kosova nije dobro obaveštena, iz političkih razloga, da su rokovi prihvaćeni", objasnio je Janjić i dodao da su upravo ti rokovi sada istekli.
On je kazao da vlada nije radila svoj posao i da podela posla između predsednika, Skupštine i vlade nije bila jasna u prethodnom sazivu. Situaciju na KiM, ipak, kako kaže, ne treba tumačiti kao namerno provociranje sukoba da bi se testirao novi predsednik ili da bi se nametnula novoj vladi neka preterana obaveza.
Rešenje situacije je, kako je objasnio, da se tačno odredi ko je u Vladi zadužen za Kosovo i Metohiju. Janjić je kazao da će se od predsednika Srbije tražiti da tačno odredi adresu, takozvanog specijalnog izaslanika za Kosovo i region, koji će biti u dnevnoj komunikaciji i pratiti šta radi predstavnik Vlade.
Osvrćući se na izjavu potpredsednika vlade Kosova Hajredina Kučija da rečnik koji koriste predsednik Srbije Tomislav Nikolić i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić podseća na vreme Slobodana Miloševića, Janjić kaže da Kuči pripada jednoj vladi kojoj treba ohrabrenje, i on to radi.
"Ta vlada je pod velikim pritiskom domaće javnosti. Na Kosovu predstoje izbori, 2013. godine, pa će biti sve više takvih glasova", zaključio je Janjić.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana