NOVI PREDSEDNIK, ALI STARI GOSTI: Evo ko će sve iz Srbije doručkovati sa Trampom
Tradicionalni 65. Molitveni doručak u Vašingtonu imaće stare srpske goste, ali biće i po nečemu prvi: premijerno će govoriti novi predsednik SAD Donald Tramp.
Reč je o možda i najvećem planetarnom skupu mira i saradnje koji organizuje predsednik i Kongres SAD-a pošto će događaju tradicionalno prisustvovati oko 3.000 predstavnika diplomatskog kora, ekonomske i političke elite iz više od 140 država sveta. Tradiciju neće izneveriti ni srpska delegacija koja će se pojaviti manje-više u istom sastavu kao prethodnih godina.
Pored starosedelaca - lidera SPO Vuka Draškovića i njegove supruge Danice, na doručku će se već treću godinu zaredom naći SNS funkcioner Zoran Babić i potpresednik Narodne skupštine Vladimir Marinković.
Kao česti srpski gosti, za jednim od stolova hotela "Vašington Hilton" pojaviće se prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević sa suprugom Katarinom.
Poziv je dobio i bivši gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović, a zanimljivo da skupu neće prisustvovati lider SNP i prošlogodišnji gost Nenad Popović, iako ima rezervisano mesto.
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova, opet će posle 2013. u Vašington.- Dačić će molitvenom doručku u prisustvovati na poziv kongresmena Džona Buzmana i Kristofera Konsa - saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
Ko nije visoki državni zvaničnik može dobiti pozivnicu za ovako značajan događaj lobiranjem, prijateljstvima i poznanstvima s američkim kongresmenima, senatorima i molitvenim grupama. Međutim, takva čast i košta, pošto se od svih zvanica očekuje da sami finansiraju put i smeštaj. Utehu mogu da predstavljaju popusti koje gosti molitvenog doručka imaju na let do glavnog grada SAD-a i sobu u jednom od najvećih hotela na svetu "Vašington hiltonu".
Bivši funkcioner MUP-a i dugogodišnji gost ove ceremonije Vladimir Božović otkriva kako izgleda tradicionalna manifestacija.
PRVI MOLITVENI DORUČAK SA TRAMPOM: Došli zvaničnici iz više od 100 zemalja, očekuje se 3.500 gostiju
- Doručak počinje u 7.30 sati i traje dva sata. Svi gosti imaju iste stolove i stolice, a gde će ko da sedi određuje organizator. Pored glavne sale koja može da primi 1.500 ljudi, postoje i još dve manje gde se putem video-bima prati ceremonija. Inače, nema velikog glamura. Na jednom doručku gost je bio i slepi tenor Andrea Bočeli, a govor je držala i bivša predsednica vlade Pakistana Benazir Buto - opisuje Božović.
U minut se zna ko će i kada stati pred mikrofon.
- Najpre reč imaju kongresmeni i senatori da bi na kraju predsednik SAD-a zatvorio manifestaciju govorom od 15 minuta. Inače, tema svih govora su principi hrišćanstva i kako se oni mogu primeniti u privatnom životu, poslu i politici - ističe Božović, i dodaje da su gosti svih vera.
Molitveni doručak se održava prvog četvrtka u februaru svake godine u Vašingtonu, a osnivač ceremonije 1953. godine bio je Abraham Vereide, metodista norveškog porekla.
Siromašan meni u Vašingtonu
Da se radi pre svega o hrišćanskom doručku, dokaz je i trpeza za kojom će se tradicionalno naći voće, puter, hleb, kroasani i američka pita. Dakle, na molitvenom doručku nema suhomesnatih proizvoda, pa mnogi gosti i izbegavaju da jedu. Ipak, bilo je i onih, pogotovo s ovih prostora, koji nisu mogli da suzbiju glad, pa su ruku u tanjir stavljali i tokom govora tadašnjeg predsednika SAD-a Baraka Obame, na zaprepašćenje ostalih zvanica.
Pošto se molitveni doručak zvanično završava u 9.30 sati, mnogi gosti se odmah nakon ceremonije penju dva sprata iznad kako bi uživali u obilatom obroku sa sve slaninicom, kobasicama i jajima. Treba znati da molitveni doručak ne staje samo u tih dva sata.
- To je manifestacija koja traje tri dana tokom kojih se organizuju i evropska i afrička večera, balkanski doručak i niz događaja tokom kojih se zvanice upoznaju međusobno i sa predstavnicima Kongresa i Senata - naglašava Božović.
(Blic/Marko Tašković)
Kurtijev Srbin poziva na ubistvo Vučića! Nacrtao metu i priziva atentat na predsednika kao na Kenedija