BEOGRAD - Srbija je u Poglavlju 6 pregovora o prijemu u EU, koje se odnosi na pravo privrednih društava, u velikoj meri uskladjena sa EU, izjavila je danas šefica pregovaračkog tima EU Tanja Miščević.

Dodala je da usaglašavanje potrebno u oblastima "prekogranično spajanje" i u vezi s Direktivom o transparentnosti podataka o preduzećima koju je potrebno primeniti u potpunosti."Nije bilo problem reći u tekstu pregovaračke pozicije (za Poglavlje 6) da Srbija nema problem uskladjivanja i da može prihvatiti pravno nasledje EU u trenutku stupanja u članstvo", navela je ona na predstavljanju Poglavlja 6 koje je organizovano u Palati Srbija sa Savetom stranih investitora (FIC).

zastava-eu.jpg
AP 

Učesnici skupa su podsetili da je Srbija dobila zeleno svetlo da otvori ovo poglavlje bez posebnih uslova, i da je u aprilu 2016. dobila poziv da pripremi pregovaračku poziciju.Predsednik Pregovaračke grupe za Poglavlje 6, Milun Trivunac rekao je da je pregovaračka pozicija za to poglavlje u postupku usvajanja u Vladi Srbije, i da on očekuje da se to poglavlje zatvori bez velikih teškoća."Nakon otvaranja poglavlja, imajući u vidu prethodna iskustva zemalja kandidata, očekujemo da će EU postaviti tri ili čeitiri merila za zatvaranje poglavlja", rekao je Trivunac.

Kao primere je naveo uskladjivanje Zakona o privrednim društvima sa Direktivom EU o prekograničnom spajanju, potpuno uskladjivanje u oblasti računovodstva i revizije, i jedno ili dva merila u vezi sa tržištem kapitala i preuzimanjem akcionarskih društava."S obzirom na stepen uskladjenosti zakonodavnog okvira i administrativnih kapaciteta, i nepostojanje otvorenih pitanja, ne očekujemo da će biti teškoća u ispunjavanju merila, i verujemo da bi ovo poglavlje moglo u relativno kratkom roku da bude i zatvoreno", rekao je Trivunac.

Zamenik predsednika Pregovaračke grupe za Poglavlje 6, Dušan Vučković je rekao da je plan da Zakon o privrednim društvima krajem godine dodje u skupštinsku proceduru, pri čemu se javna rasprava može očekivati najkasnije početkom novembra.Fokus je na usaglašavanju s pravnim tekovinama EU i otklanjanju problema u praksi, u oblastima prinudne likvidacije, prinudnog otkupa akcija, i prava manjinskih i nesaglasnih akcionara.Radna grupa za izradu izmena zakona radi od početkom aprila, naveo je on.Kao potrebne izmene naveo je prekogranično spajanje, odnosno sprovodjenje statusnih promena društava koja su registrovana u različitim zemjama EU, i uskladjivanje sa Uredbom o statusu evropskog društva i evropskoj ekonomskoj interesnoj grupaciji, jer je potrebno predvideti mogućnost njihovog osnivanja i funkcionisanja u Srbiji.

Predstavnik Ministarstva finansija Aleksandar Janjušević ukazao je da je Zakon o računovodstvu takodje u velikoj meri uskladjen sa EU, a da su neke izmene potrebne pre svega da bi se uskladio sa izmenama koje su u EU stupile na snagu po donošenju tog zakona 2013. godine.Kao primer je naveo izmene kriterijuma razvrstavanja pravnih lica i promene u sistemu kontrole revizora. ; Izvršna direktorka Saveta stranih investitora Ana Firtel ukazala je na značaj ove oblasti za funkcionisanje privrede."To je u suštini bukvar za privredu. Tu piše koje su prava i obaveze vlasnika, koje su prava i obaveze menadžmenta firme, kako se upravlja firmom, kako se izveštava. To je okvir bez kojeg nema prostora za zdravu privredu", navela je ona.Firtel je ukazala da je važno da rasprave o značajnim zakonima traju dovoljno da bi se omogućio suštinski dijalog.Prezentaciji je prisustvovao veći broj predstavnika članova FIC.