Tok ilegalnog oružja ka evropskim zemljama ide od Kosova, gde je u rukama OVK ostala i najveća koncentracija naoružanja koja je tokom devedesetih iz suverenih država, pa i iz Francuske, stizala na Balkan. U Francuskoj je za ovaj biznis glavni klan Gaši sa Kosova.

Serija terorističkih napada koja je zadesila Francusku i činjenica da je u jednom od njih korišćeno oružje sa Balkana, navela je francuskog predsednika Emanuela Makrona da upre prstom prvo u Srbiju, pa onda u Balkan i da zatraži bolju kontrolu lakog naoružanja na ovim prostorima.

Ipak, Makron je nešto zaboravio.

U Srbiji je u odnosu na 2003. godinu, kada je oko 48.000 ilegalnog oružja predato u akciji koju je sprovela naša država, promet drastično opao. Tako da je u prvom tromesečju 2015. predato još oko 7.500 komada, što dovodi do nezvanične procene da trenutno u Srbiji postoji manje pet hiljada komada ilegalnog oružja kod građana. Reč je uglavnom o pištoljima i ručnim bombama, dok su među ranije predatim oružjem bile i zolje, škorpioni, automatske puške…

Prema podacima koje francuski mediji objavljuju, jedna trećina krijumčara oružja ima srpsko državljanstvo. Prva stanica u tom lancu ilegalne trgovine im je, kako navode, Francuska, a iza nje odmah slede Velika Britanija, Nemačka, Irska i Holandija.

Ali, ovo nije ništa novo. Još prošle godine je Evropska agencija za zaštitu granica „Fronteks“ upozorila na opasnost od šverca naoružanja sa Balkana. U njihovom izveštaju navodi se da se lako može doći do „kalašnjikova“ i granata sa prostora bivše Jugoslavije, dodajući da je rizik od šverca naoružanja na Balkanu porastao zbog talasa izbeglica. I agencija AFP prenela je procenu međunarodnog istraživanja o lakom naoružanju iz 2014. godine, po kojoj se u posedu civila na Zapadnom Balkanu, na kome živi manje od 25 miliona ljudi, nalazi između 3,6 i 6,2 miliona komada vatrenog oružja!

Zaboravlja se sledeće. Velike količine oružja stigle su na Balkan iz zapadnih država koje su podržavale neku od strana u ratu devedesetih. Samo u Sloveniju je preko luke Koper na volšeban način ušlo 60 kontejnera sa oružjem, koje je kasnije u 31 šleperu prebačeno na tlo Hrvatske, potom Bosne i Hercegovine, da bi na kraju završilo u rukama terorista OVK na Kosovu i Metohiji. U pitanju je više od 15.000 automatskih pušaka uz nekoliko miliona komada municije i 3.000 raketa za ručne bacače, 26.800 automatskih pušaka, 13 miliona metaka, 40 hiljada komada streljačkog naoružanja, 174.000 ručnih bombi, 32.000 nagaznih mina, 38 tona eksploziva, 200.000 jedinica teškog naoružanja…

Uzgred, treba naglasiti da većinu trgovaca ilegalnog oružja čine Albanci sa Kosova koji imaju i srpsko državljanstvo, a da je najmoćniji klan koji švercuje oružje koristeći rečne brodove koji plove kroz Srbiju - klan Haradinaj.

Milan Mijalkovski, stručnjak za bezbednost, kaže da je saradnja Srbije i Francuske na planu sprečavanja ilegalne trgovine oružjem dobra, ali ne misli da je centralna Srbija glavni snabdevač oružjem za potencijalne teroriste u Francuskoj. Činjenica jeste, dodaje naš sagovornik, da je sa Balkana stizalo oružje iz svih pravaca, i to pod patronatom suverenih zemalja, posebno na Kosovo i Metohiju. Sa oružjem su stizali i dobrovoljci koji su se borili na strani OVK, između ostalog i iz Francuske. On je iznenađen što Makron posle toliko godina poteže ovo pitanje i zaboravlja ulogu Francuza.

„Makron bi trebalo prvo da preispita odluku Francuske o priznanju Kosova, jer su glavni šverceri oružja uglavnom sa prostora lažne države Kosovo. A oni su deo Srbije priznali kao lažnu državu ’džihadistima‘, i sada kad im dolazi problem odatle, oni pominju Srbiju! Neka dozvole nama da mi uspostavilo vlast na Kosovu, pa onda neka nas prozivaju!“, navodi naš sagovornik.

Mijalkovski čak misli da je cela Makronova priča oko ove teme samo „marketing“ jer mu, kako kaže, na političkom planu ne cvetaju ruže kao je očekivao.

List „Internešenel biznis tajms“ svojevremeno je naveo da je na Kosovu šverc oružja sveprisutan, citirajući izjavu jednog kosovskog švercera koji je 2007. godine rekao da se „kalašnjikov“ proizveden u Kini može kupiti u njegovom gradu za samo 250 evra, a u susednoj Albaniji za 50 evra. Mediji su izveštavali i da je pet državljana BiH sa jednim državljaninom Francuske uhapšeno u okolini Pariza u aprilu 2013. godine zbog sumnje da su umešani u međunarodni šverc oružja. Takođe, u saradnji sa francuskim bezbednosnim agencijama, pripadnici bosanske Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su 2013. i 2014. godine izveli akcije u kojima su izvršeni pretresi širom BiH zbog krijumčarenja oružja u Francusku.

Po Interpolovim podacima, kriminalne poslove na Kosovu kontroliše 30 albanskih porodičnih klanova, koji deluju širom Evrope, a na godišnjem nivou svaki od njih je „dobar“ po tri milijarde evra. Osim trgovinom oružjem, bave se i švercom droge.

Istraživanja stranih policija pokazuju da su klanovi veoma jaki u Nemačkoj, Švajcarskoj, Slovačkoj, Češkoj, Belgiji, zemljama Skandinavije, tačnije u državama gde je i najveći broj emigranata Albanaca s Kosmeta. U Francuskoj je najaktivniji klan Gaši. Ima čvrste veze s kriminalnim grupama iz Turske, Albanije, Bugarske, Srbije, Italije, preko kojih se obavlja krijumčarenje droge i oružja, akcizne robe itd.

(Foto: EPA)

(Kurir.rs/Sputnjik Srbija)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR TV: Pet činjenica koje niste znali o Emanuelu Makronu